Smutná realita mobilního a počítačového trhu: Supermoderní elektroniku nikdo nechce

Komentář - Výrobci mobilních telefonů, stolních počítačů, laptopů, televizí či jednotlivých komponent do zákazníků tlačí vrchem spodem prakticky každou chvíli celou řadu novinek. Tenhle mobilní telefon má 5 foťáků namísto 4, tamten stolní PC má nejmodernější grafickou kartu, a tuto televizi musíte mít, abyste měli co nejkvalitnější obraz. Ve své podstatě je ale zákazníkům toto všechno k ničemu, a moc dobře si to uvědomují.

Začněme například u televizorů. Nově se v reklamách objevuje kampaň na 4K televize, které mají poskytnout ten nejlepší možný obraz. Tuto větu jsme ostatně všichni slyšeli už dříve, například u Full HD rozlišení. A za pár let ji uslyšíme opět, u nějakého ještě lepšího výrobku.

Faktem zůstává, že mnoho technologických inovací je sice dobrých, ale pouze na papíře nebo v prodejně. Mnoho odborníků se shoduje na tom, že 4K technologie nejen že nemá zatím plné využití, ale od Full HD se ve skutečnosti pro lidské oko až tak neliší.

Jistě, v nasvětlené prodejně a na demonstračních videích rozdíly vidět jsou. Pokud ale postavíte vedle sebe obě televize doma a pustíte si na nich stejný program v televizi, mnohdy nedostanete ani HD kvalitu. V případě filmu ve 4K pak najdete rozdíly minimální. 

Jádro problému spočítá v tom, že cokoliv, co je na trhu nové, je drahé. A proto výrobci chtějí, aby to lidé kupovali co nejvíce. Jenže lidí, kteří tak skutečně jednají, je málo. Například podle ankety fóra sdružujícího milovníky audiovizuální techniky AVS Forum si novou televizi každý rok kupuje jen asi procento lidí. 24 procent lidí si koupí novou televizi každé 3-5 let a 43 procent lidí každých 5-10 let. 26  procent lidí si koupí televizi až se ta stará rozbije a zbylých pár procent lidí si ji koupí jednou za pár let bez přesnějšího časového odhadu.

Lze se domnívat, že situace bude přinejmenším obdobná, ne-li ještě horší u lidí, kteří mají televizi ne jako koníčka, ale jako občasný večerní relax. Technologie a elektrospotřebiče samozřejmě vládnou světu, ne každý ale potřebuje každý rok novou televizi a ne za horní desítky tisíc korun.

Mobily jsou na tom ještě hůř

Kritická je i situace u mobilních telefonů. Rok co rok dostáváme nové a nové typy osvědčených značek, které se ale vpravdě řečeno od sebe zase až tak moc neliší. Jistě, vždy je potřeba přinést nějakou inovaci, aby se telefon mohl prezentovat jako úplná novinka a nejlepší mobil na trhu, opravdu ale je potřeba každý rok platit za nový supermoderní mobil 20 a více tisíc korun?

Bez ohledu na to, že jsou i mnohem levnější a horší alternativy, uživatelům většinou stačí mobil, který funguje. A výrobcům a prodejcům chytrých telefonů rok co rok klesají prodeje. V roce 2017 činil pokles devět procent, v roce 2018 se jen v Americe propadl prodej smartphonů o  23 procent. není třeba dodávat, že klesá především zájem o luxusní značky a o novinky na trhu.

Je sice skvělé, že se technologický pokrok posouvá kupředu, běžný zákazník ho ale jen zaregistruje a jde dál. Občas si koupí v rámci svých platových možností telefon, občas televizi, a má-li možnost, třeba si i připlatí, na dalších několik let je ale spokojený. A každý dnes ví, že ceny postupně klesají, a to co při uvedení na trh stojí 30 tisíc, bude za pár měsíců podstatně levnější.

Nejviditelnější příklad je na počítačovém trhu, resp. trhu s komponenty. Jednou z nejvíce pokrokovou oblastí je vývoj grafických karet. Ten se žene kupředu neuvěřitelnou rychlostí a rok co rok se i zde na trh uvádí novinky, z nichž některé, jako například karty s podporou RTX, jsou opravdu přelomové.

Jak ale zjistil průzkum společnosti Nvidia, většina hráčů na novinky kašle. A to dokonce tak silně, že více než dvě třetiny lidí používají grafické karty staré více než pět let. Nemají buď potřebu upgradovat, nebo peníze, tak či tak je jasné, že novinky je prostě a jednoduše netáhnou.

Nelze samozřejmě tvrdit, že nejnovější technologické trendy si nenajdou své zákazníky. Samozřejmě že najdou, jinak by se nevyvíjely a neprodávaly. Realita je ale taková, že většina lidí je nepotřebuje a obejde se bez nich. Do doby, než se stanou natolik rozšířené, že jejich cena klesne na pro mnoho lidí přijatelnější úroveň. Tedy na takovou, aby jim stálo za to do ní investovat.

Související

Ilustrační foto

Zárukou to neskončí. EU chce, aby výrobci povinně opravovali elektrospotřebiče i po záruce

Evropská komise (EK) dnes navrhla pravidla, která by výrobcům ukládala povinnost nabízet opravu výrobků, například praček a televizí, i po záruce, po dobu pěti až deseti let od prodeje. Pravidla by se dále vztahovala na ledničky, vysavače a další zboží, které je podle unijního práva považováno za "opravitelné". EU jedná o pravidlech, která by tento požadavek rozšířila na chytré telefony a tablety. EK o tom informovala v tiskové zprávě.
Ilustrační foto

Spotřební elektroniku patrně už brzy čeká další zdražování

Spotřební elektroniku a další výrobky, které spoléhají na polovodiče, patrně už brzy čeká další zdražování. Výrobci čipů a firmy, které jim dodávají díly, se totiž chystají zvýšit ceny, protože jim rostou vstupní náklady - od surovin až po lidskou práci. Upozorňují na to analytici, které oslovil server finanční televize CNBC.

Více souvisejících

elektrospotřebiče televize počítače mobily

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy