Smutná realita mobilního a počítačového trhu: Supermoderní elektroniku nikdo nechce

Komentář - Výrobci mobilních telefonů, stolních počítačů, laptopů, televizí či jednotlivých komponent do zákazníků tlačí vrchem spodem prakticky každou chvíli celou řadu novinek. Tenhle mobilní telefon má 5 foťáků namísto 4, tamten stolní PC má nejmodernější grafickou kartu, a tuto televizi musíte mít, abyste měli co nejkvalitnější obraz. Ve své podstatě je ale zákazníkům toto všechno k ničemu, a moc dobře si to uvědomují.

Začněme například u televizorů. Nově se v reklamách objevuje kampaň na 4K televize, které mají poskytnout ten nejlepší možný obraz. Tuto větu jsme ostatně všichni slyšeli už dříve, například u Full HD rozlišení. A za pár let ji uslyšíme opět, u nějakého ještě lepšího výrobku.

Faktem zůstává, že mnoho technologických inovací je sice dobrých, ale pouze na papíře nebo v prodejně. Mnoho odborníků se shoduje na tom, že 4K technologie nejen že nemá zatím plné využití, ale od Full HD se ve skutečnosti pro lidské oko až tak neliší.

Jistě, v nasvětlené prodejně a na demonstračních videích rozdíly vidět jsou. Pokud ale postavíte vedle sebe obě televize doma a pustíte si na nich stejný program v televizi, mnohdy nedostanete ani HD kvalitu. V případě filmu ve 4K pak najdete rozdíly minimální. 

Jádro problému spočítá v tom, že cokoliv, co je na trhu nové, je drahé. A proto výrobci chtějí, aby to lidé kupovali co nejvíce. Jenže lidí, kteří tak skutečně jednají, je málo. Například podle ankety fóra sdružujícího milovníky audiovizuální techniky AVS Forum si novou televizi každý rok kupuje jen asi procento lidí. 24 procent lidí si koupí novou televizi každé 3-5 let a 43 procent lidí každých 5-10 let. 26  procent lidí si koupí televizi až se ta stará rozbije a zbylých pár procent lidí si ji koupí jednou za pár let bez přesnějšího časového odhadu.

Lze se domnívat, že situace bude přinejmenším obdobná, ne-li ještě horší u lidí, kteří mají televizi ne jako koníčka, ale jako občasný večerní relax. Technologie a elektrospotřebiče samozřejmě vládnou světu, ne každý ale potřebuje každý rok novou televizi a ne za horní desítky tisíc korun.

Mobily jsou na tom ještě hůř

Kritická je i situace u mobilních telefonů. Rok co rok dostáváme nové a nové typy osvědčených značek, které se ale vpravdě řečeno od sebe zase až tak moc neliší. Jistě, vždy je potřeba přinést nějakou inovaci, aby se telefon mohl prezentovat jako úplná novinka a nejlepší mobil na trhu, opravdu ale je potřeba každý rok platit za nový supermoderní mobil 20 a více tisíc korun?

Bez ohledu na to, že jsou i mnohem levnější a horší alternativy, uživatelům většinou stačí mobil, který funguje. A výrobcům a prodejcům chytrých telefonů rok co rok klesají prodeje. V roce 2017 činil pokles devět procent, v roce 2018 se jen v Americe propadl prodej smartphonů o  23 procent. není třeba dodávat, že klesá především zájem o luxusní značky a o novinky na trhu.

Je sice skvělé, že se technologický pokrok posouvá kupředu, běžný zákazník ho ale jen zaregistruje a jde dál. Občas si koupí v rámci svých platových možností telefon, občas televizi, a má-li možnost, třeba si i připlatí, na dalších několik let je ale spokojený. A každý dnes ví, že ceny postupně klesají, a to co při uvedení na trh stojí 30 tisíc, bude za pár měsíců podstatně levnější.

Nejviditelnější příklad je na počítačovém trhu, resp. trhu s komponenty. Jednou z nejvíce pokrokovou oblastí je vývoj grafických karet. Ten se žene kupředu neuvěřitelnou rychlostí a rok co rok se i zde na trh uvádí novinky, z nichž některé, jako například karty s podporou RTX, jsou opravdu přelomové.

Jak ale zjistil průzkum společnosti Nvidia, většina hráčů na novinky kašle. A to dokonce tak silně, že více než dvě třetiny lidí používají grafické karty staré více než pět let. Nemají buď potřebu upgradovat, nebo peníze, tak či tak je jasné, že novinky je prostě a jednoduše netáhnou.

Nelze samozřejmě tvrdit, že nejnovější technologické trendy si nenajdou své zákazníky. Samozřejmě že najdou, jinak by se nevyvíjely a neprodávaly. Realita je ale taková, že většina lidí je nepotřebuje a obejde se bez nich. Do doby, než se stanou natolik rozšířené, že jejich cena klesne na pro mnoho lidí přijatelnější úroveň. Tedy na takovou, aby jim stálo za to do ní investovat.

Související

Ilustrační foto

Zárukou to neskončí. EU chce, aby výrobci povinně opravovali elektrospotřebiče i po záruce

Evropská komise (EK) dnes navrhla pravidla, která by výrobcům ukládala povinnost nabízet opravu výrobků, například praček a televizí, i po záruce, po dobu pěti až deseti let od prodeje. Pravidla by se dále vztahovala na ledničky, vysavače a další zboží, které je podle unijního práva považováno za "opravitelné". EU jedná o pravidlech, která by tento požadavek rozšířila na chytré telefony a tablety. EK o tom informovala v tiskové zprávě.
Ilustrační foto

Spotřební elektroniku patrně už brzy čeká další zdražování

Spotřební elektroniku a další výrobky, které spoléhají na polovodiče, patrně už brzy čeká další zdražování. Výrobci čipů a firmy, které jim dodávají díly, se totiž chystají zvýšit ceny, protože jim rostou vstupní náklady - od surovin až po lidskou práci. Upozorňují na to analytici, které oslovil server finanční televize CNBC.

Více souvisejících

elektrospotřebiče televize počítače mobily

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

Pekarová Adamová se poprvé vyjádřila k potvrzení trestu pro Feriho

Nejvyšší vedení TOP 09 prolomilo mlčení po pondělním potvrzení trestu pro exposlance Dominika Feriho, který byl členem strany. Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová označila jeho jednání, za které byl odsouzen, za neakceptovatelné. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy