Smutná realita mobilního a počítačového trhu: Supermoderní elektroniku nikdo nechce

Komentář - Výrobci mobilních telefonů, stolních počítačů, laptopů, televizí či jednotlivých komponent do zákazníků tlačí vrchem spodem prakticky každou chvíli celou řadu novinek. Tenhle mobilní telefon má 5 foťáků namísto 4, tamten stolní PC má nejmodernější grafickou kartu, a tuto televizi musíte mít, abyste měli co nejkvalitnější obraz. Ve své podstatě je ale zákazníkům toto všechno k ničemu, a moc dobře si to uvědomují.

Začněme například u televizorů. Nově se v reklamách objevuje kampaň na 4K televize, které mají poskytnout ten nejlepší možný obraz. Tuto větu jsme ostatně všichni slyšeli už dříve, například u Full HD rozlišení. A za pár let ji uslyšíme opět, u nějakého ještě lepšího výrobku.

Faktem zůstává, že mnoho technologických inovací je sice dobrých, ale pouze na papíře nebo v prodejně. Mnoho odborníků se shoduje na tom, že 4K technologie nejen že nemá zatím plné využití, ale od Full HD se ve skutečnosti pro lidské oko až tak neliší.

Jistě, v nasvětlené prodejně a na demonstračních videích rozdíly vidět jsou. Pokud ale postavíte vedle sebe obě televize doma a pustíte si na nich stejný program v televizi, mnohdy nedostanete ani HD kvalitu. V případě filmu ve 4K pak najdete rozdíly minimální. 

Jádro problému spočítá v tom, že cokoliv, co je na trhu nové, je drahé. A proto výrobci chtějí, aby to lidé kupovali co nejvíce. Jenže lidí, kteří tak skutečně jednají, je málo. Například podle ankety fóra sdružujícího milovníky audiovizuální techniky AVS Forum si novou televizi každý rok kupuje jen asi procento lidí. 24 procent lidí si koupí novou televizi každé 3-5 let a 43 procent lidí každých 5-10 let. 26  procent lidí si koupí televizi až se ta stará rozbije a zbylých pár procent lidí si ji koupí jednou za pár let bez přesnějšího časového odhadu.

Lze se domnívat, že situace bude přinejmenším obdobná, ne-li ještě horší u lidí, kteří mají televizi ne jako koníčka, ale jako občasný večerní relax. Technologie a elektrospotřebiče samozřejmě vládnou světu, ne každý ale potřebuje každý rok novou televizi a ne za horní desítky tisíc korun.

Mobily jsou na tom ještě hůř

Kritická je i situace u mobilních telefonů. Rok co rok dostáváme nové a nové typy osvědčených značek, které se ale vpravdě řečeno od sebe zase až tak moc neliší. Jistě, vždy je potřeba přinést nějakou inovaci, aby se telefon mohl prezentovat jako úplná novinka a nejlepší mobil na trhu, opravdu ale je potřeba každý rok platit za nový supermoderní mobil 20 a více tisíc korun?

Bez ohledu na to, že jsou i mnohem levnější a horší alternativy, uživatelům většinou stačí mobil, který funguje. A výrobcům a prodejcům chytrých telefonů rok co rok klesají prodeje. V roce 2017 činil pokles devět procent, v roce 2018 se jen v Americe propadl prodej smartphonů o  23 procent. není třeba dodávat, že klesá především zájem o luxusní značky a o novinky na trhu.

Je sice skvělé, že se technologický pokrok posouvá kupředu, běžný zákazník ho ale jen zaregistruje a jde dál. Občas si koupí v rámci svých platových možností telefon, občas televizi, a má-li možnost, třeba si i připlatí, na dalších několik let je ale spokojený. A každý dnes ví, že ceny postupně klesají, a to co při uvedení na trh stojí 30 tisíc, bude za pár měsíců podstatně levnější.

Nejviditelnější příklad je na počítačovém trhu, resp. trhu s komponenty. Jednou z nejvíce pokrokovou oblastí je vývoj grafických karet. Ten se žene kupředu neuvěřitelnou rychlostí a rok co rok se i zde na trh uvádí novinky, z nichž některé, jako například karty s podporou RTX, jsou opravdu přelomové.

Jak ale zjistil průzkum společnosti Nvidia, většina hráčů na novinky kašle. A to dokonce tak silně, že více než dvě třetiny lidí používají grafické karty staré více než pět let. Nemají buď potřebu upgradovat, nebo peníze, tak či tak je jasné, že novinky je prostě a jednoduše netáhnou.

Nelze samozřejmě tvrdit, že nejnovější technologické trendy si nenajdou své zákazníky. Samozřejmě že najdou, jinak by se nevyvíjely a neprodávaly. Realita je ale taková, že většina lidí je nepotřebuje a obejde se bez nich. Do doby, než se stanou natolik rozšířené, že jejich cena klesne na pro mnoho lidí přijatelnější úroveň. Tedy na takovou, aby jim stálo za to do ní investovat.

Související

Ilustrační foto

Zárukou to neskončí. EU chce, aby výrobci povinně opravovali elektrospotřebiče i po záruce

Evropská komise (EK) dnes navrhla pravidla, která by výrobcům ukládala povinnost nabízet opravu výrobků, například praček a televizí, i po záruce, po dobu pěti až deseti let od prodeje. Pravidla by se dále vztahovala na ledničky, vysavače a další zboží, které je podle unijního práva považováno za "opravitelné". EU jedná o pravidlech, která by tento požadavek rozšířila na chytré telefony a tablety. EK o tom informovala v tiskové zprávě.
Ilustrační foto

Spotřební elektroniku patrně už brzy čeká další zdražování

Spotřební elektroniku a další výrobky, které spoléhají na polovodiče, patrně už brzy čeká další zdražování. Výrobci čipů a firmy, které jim dodávají díly, se totiž chystají zvýšit ceny, protože jim rostou vstupní náklady - od surovin až po lidskou práci. Upozorňují na to analytici, které oslovil server finanční televize CNBC.

Více souvisejících

elektrospotřebiče televize počítače mobily

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Ježíš Kristus

Svět si připomíná smrt Ježíše. Nebyl jediným ukřižovaným

Na Velký pátek si věřící připomínají smrt Ježíše Krista na kříži. Ukřižování v minulosti patřilo k častým trestům smrti, a tak bylo takto popraveno mnoho osob, a to především z řad věřících křesťanů. Kdo stejně jako Kristus zemřel na kříži?

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Pavel Hapal

Baník Ostrava povede kouč Hapal po podepsání nové smlouvy minimálně další dva roky

I když sezóna 2024/25 ještě není u konce, už teď se může v ostravském Baníku mluvit o sezóně úspěšné. Vždyť ani samotní ostravští fanoušci a možná ani sám klub nečekal, že bude hrát o druhou příčku ligové tabulky zaručující boj o Ligu mistrů v příští sezóně. Proto se tak klub, jenž se aktuálně před posledním kolem základní části Chance ligy nachází se svými 61 body na kontě na třetí příčce o bod za druhou Plzní a dva body před čtvrtou Spartou, rozhodl pokračovat v dosavadní úspěšné spolupráci s trenérem Pavlem Hapalem. Dle nově podepsané smlouvy by měl na lavičce Baníku vydržet minimálně další dva roky.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Marco Rubio

Americké ultimátum. Do pár dní má být jasno, zda skončí válka na Ukrajině

Sliby administrativy Donalda Trumpa, že zajistí mír na Ukrajině, dostávají další vážné trhliny. Šéf americké diplomacie Marco Rubio v pátek připustil, že Washington vzdá své snahy o ukončení konfliktu, pokud se ukáže, že ho není možné ukončit. Podle Rubia se musí situace během následujících dní vyjasnit.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Unipetrol

Česko se definitivně zbavilo závislosti na ruské ropě, oznámil Fiala

Česko je poprvé v historii zásobováno výhradně neruskou ropou, a to západní cestou ropovody TAL a IKL. První zvýšené dodávky neruské ropy už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud se přepraví do litvínovské rafinerie. Zásobování Česka pouze neruskou ropou je možné díky projektu TAL-PLUS, který umožnil navýšit kapacitu evropského ropovodu TAL.

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

Donald Trump

Kalifornie se vzbouřila. Trumpa žene k soudu

Kalifornský guvernér Gavin Newsom a generální prokurátor Rob Bonta ve středu podali žalobu na administrativu šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Prezident podle nich při uvalování rozsáhlých cel použil určité mimořádné pravomoci nezákonně.

včera

včera

Ilustrační foto

V Itálii se zřítila lanovka s lidmi, několik mrtvých

V italském regionu Kampánie došlo ve čtvrtek k vážné nehodě lanovky, která si vyžádala čtyři lidské životy a jednoho člověka v kritickém stavu. Tragédie se odehrála na vrcholu Monte Faito, přibližně 45 kilometrů jihovýchodně od Neapole. Informaci potvrdily horské záchranné složky i hasiči.

včera

včera

Donald Trump

Buď my, nebo Čína. Trump chystá plán, jak odstřihnout Čínu ze světového trhu

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa připravuje novou obchodní strategii, jejímž cílem je izolovat Čínu ze světového trhu. Podle informací deníku Wall Street Journal chce Bílý dům přesvědčit více než 70 obchodních partnerů USA, aby omezili své hospodářské vztahy s Pekingem výměnou za snížení amerických cel. Jedná se o dosud nejambicióznější krok v pokračující obchodní válce mezi dvěma největšími světovými ekonomikami.

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie

Auto na Nymbursku smetlo lidi stojící u odstaveného vozu, nejméně dva mrtví

Po tragické středě se i dnešek nese ve znamení smrtelných nehod na českých silnicích. V obci Kolaje na Nymbursku srazilo auto několik osob stojících u odstaveného vozu, dva lidé přišli o život, další dva utrpěli vážná zranění. Ke druhé tragické události došlo krátce před polednem na Orlickoústecku, kde mladý řidič nezvládl řízení a se spolujezdcem zahynul při nárazu do stromu.

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Prodlužujete válku, vzkázal Kreml Evropě. Musíme tlačit na vrahy, reaguje Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval západní partnery, aby zesílili tlak na Rusko, které podle něj dál využívá každý den i noc k zabíjení civilistů. Jeho prohlášení přichází krátce před dnešním klíčovým setkáním světových lídrů v Paříži a jen několik hodin poté, co ruské rakety a drony v noci udeřily na Dnipro, Oděsu, Sumy, Charkov a Doněck. Při útocích zahynuli tři lidé a dalších 28 utrpělo zranění.

včera

Zemřel Jaromír Štětina, bývalý europoslanec a zakladatel Člověka v tísni

Ve věku 82 let zemřel po dlouhé nemoci bývalý europoslanec, senátor, spisovatel a novinář Jaromír Štětina. Smutnou zprávu o jeho skonu potvrdil serveru iDNES.cz šéf organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, s nímž Štětina v roce 1992 spoluzaložil tehdejší Nadaci Lidových novin, která se později transformovala v jednu z nejvýznamnějších českých humanitárních organizací.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy