elektrospotřebiče

Ilustrační foto

Spotřební elektroniku patrně už brzy čeká další zdražování

Spotřební elektroniku a další výrobky, které spoléhají na polovodiče, patrně už brzy čeká další zdražování. Výrobci čipů a firmy, které jim dodávají díly, se totiž chystají zvýšit ceny, protože jim rostou vstupní náklady - od surovin až po lidskou práci. Upozorňují na to analytici, které oslovil server finanční televize CNBC.
Ilustrační foto

Konec vyhazování nefunkční elektroniky? EK chce snadnější opravitelnost

Televize, mobilní telefony, vybavení domácnosti a další výrobky zakoupené v Evropské unii by si jejich majitelé měli mít v budoucnu možnost nechat opravit daleko snáze, než je tomu nyní. Evropská komise dnes navrhla nová pravidla pro ekologičtější nakládání se spotřební elektronikou, oděvy a dalšími produkty, která mají mimo jiné prodloužit jejich životnost a snížit množství vyprodukovaného odpadu.
Ilustrační foto

V elektrospotřebičích budou od listopadu nové energetické štítky

Od začátku listopadu budou výrobci elektrospotřebičů do balení výrobků přikládat ke stávajícím i nové energetické štítky. V Česku a dalších zemích EU budou platit od března příštího roku. Zařazení výrobků do energetických tříd podle jejich spotřeby elektrické energie má být díky novému značení přehlednější. Uvedlo to dnes Sdružení výrobců domácích spotřebičů v ČR APPLiA CZ.
Ilustrační foto

Češi na oděvech a obuvi šetří. Za oblečení platíme více než jinde

Lidé v České republice mají výdaje na domácnost podobné jako ostatní Evropané. Konkrétně se jedná o 13 050 korun na osobu za rok. Na nábytek utrácíme 5,5 % ze svých spotřebních údajů a na oblečení a obuv 4,9 % výdajů. Ve srovnání s náklady na bydlení samotné a s ním související platby, jako je voda či energie se u nás jedná o relativně nízké částky.
Vláda, ilustrační foto

Nový zákon má přimět firmy, aby výrobky šly opravit

Nižší poplatky odváděné za zpětný odběr elektroodpadu a recyklaci by mohly mít ty firmy, jejichž výrobky se dají snadno opravit, vydrží déle, je možné je recyklovat a neobsahují nebezpečné látky. Příspěvek na recyklaci zastaralých či nepoužívaných elektrospotřebičů zároveň uvidí nově zákazníci i na účtenkách.
Ilustrační foto

Smutná realita mobilního a počítačového trhu: Supermoderní elektroniku nikdo nechce

Komentář - Výrobci mobilních telefonů, stolních počítačů, laptopů, televizí či jednotlivých komponent do zákazníků tlačí vrchem spodem prakticky každou chvíli celou řadu novinek. Tenhle mobilní telefon má 5 foťáků namísto 4, tamten stolní PC má nejmodernější grafickou kartu, a tuto televizi musíte mít, abyste měli co nejkvalitnější obraz. Ve své podstatě je ale zákazníkům toto všechno k ničemu, a moc dobře si to uvědomují.
Ilustrační foto

Co se děje uvnitř pračky? Tyto záběry ovládly internet

Pračka je jedním z nejzákladnějších spotřebičů v domácnosti. Na rozdíl od řady jiných je s námi už přes 200 let a nikoho nefascinuje, snad až na výjimky v podobě milovníků, kteří veškerý svůj volný čas tráví v muzeích těchto zařízení. Víte ale, co se skutečně děje uvnitř?
Pevný disk, ilustrační fotografie

Lidstvo ničí planetu e-odpadem: Už váží jako 4500 Eiffelovek, recyklace vázne

New York - Množství generovaného elektroodpadu stabilně narůstá a OSN odhaduje, že v roce 2021 jej lidstvo vyprodukuje téměř sedm kilogramů na každého obyvatele planety. Už loňský úhrn přitom představuje hmotnostní ekvivalent 4500 Eiffelových věží. Asi milion tun z toho tvořily pouze nabíječky na mobily či počítače.
Ilustrační foto

Co se stane, když dáte do mikrovlnky kočku nebo jiné zvíře?

Mikrovlnné trouby všichni považují za neocenitelné pomocníky v domácnosti a s jejich rozmachem se ohřívání a příprava jídla staly hračkou. O jejich škodlivosti toho bylo napsáno mnohé a téměř vše už bylo úspěšně vyvráceno. Možná právě proto se někteří lidé domnívají, že když trouba neškodí, mohou do ní dát téměř cokoliv. Například usušit mokré zvíře.
Pomazánkové máslo

Žárovky, igelitky, vysavače i máslo. Co vše nám EU zakázala?

Členství v Evropské unii přináší řadu výhod a pro Českou republiku zejména těch ekonomických a finančních. Má ale i své stinné stránky, z nichž některé pociťují občané více, než jiné. A mezi ty, které rezonují společností nejvíce, patří především zákazy.
EMP nás může v mžiku odříznout od světa.

Zapomeňte na jaderné hlavice. Severní Korea by mohla použít ničivější zbraně

Washington/Pchjongjang - Kdyby konflikt na Korejském poloostrově znovu vyústil ve válku kvůli vývoji mezikontinentálních balistických střel, následky by byly ničivé. A to i v případě, že bychom zůstali jen u konvenčních zbraní. Použití nukleárních bomb má dalekosáhlé celosvětové výsledky, ale právě kvůli tomu by se mohly obě strany zdráhat je nasadit. Co ovšem nepodléhá žádnému zákazu užívání, je technologie vyzařující elektromagnetické impulzy (EMP).

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Edgar Allan Poe

Edgar Allan Poe zemřel před 175 lety. Zabily ho drogy a alkohol

Před 175 lety, sedmého říjnového dne roku 1849, zemřel teprve čtyřicetiletý americký spisovatel a básník Edgar Allan Poe. Ten se zapsal do historie nejenom svými specifickými hororovými a mystickými díly, ale také skandálním způsobem života pod vlivem drog a alkoholu. Právě závislost na omamných látkách byla příčinou jeho předčasného skonu.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

AC Sparta Praha

Úspěšný návrat do Ligy mistrů. Sparta i ve druhém vystoupení bodovala

Poté, co si na úvod Ligy mistrů doma s přehledem poradila se Salcburkem, nad kterým vyhrála 3:0, čekal na pražskou Spartu o poznání těžší soupeř. V úterý se představila na stadionu úřadujícího německého vicemistra Stuttgartu. Zápas začal podle očekávání, když už po sedmi minutách hry šli domácí do vedení zásluhou Enza Millota. V prvním poločase ale Sparta dokázala hrát vyrovnaný fotbal, až dokázala vyrovnat parádní střelou do šibenice z přímého kopu od Kairinena. Duel skončil 1:1, jelikož se Spartě ve druhé půli podařilo cenný bod ubránit.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Vyhlašování laureátů Nobelovy ceny za fyziologii nebo medicínu

Nobelovu cenu za medicínu získali Ambros a Ruvkun. Objevili mikroRNA

Nobelovu cenu za fyziologii nebo medicínu za rok 2024 získali Američané Victor Ambros a Gary Ruvkun za "objev mikroRNA a její roli v posttranskripční genové regulaci". Laureáty vybralo Nobelovo shromáždění Karolínského institutu ve Stockholmu, jejich jména oznámil v pondělí dopoledne generální tajemník shromáždění Thomas Perlmann.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Izrael varuje Írán: Skončíte jako Pásmo Gazy nebo Bejrút

Izraelský ministr obrany Joav Galant varoval Írán, že pokud se pokusí ublížit Izraeli, může čelit podobnému osudu jako Pásmo Gazy nebo Bejrút. Uvedl to server ABC News.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy