Zapomeňte na jaderné hlavice. Severní Korea by mohla použít ničivější zbraně

Washington/Pchjongjang - Kdyby konflikt na Korejském poloostrově znovu vyústil ve válku kvůli vývoji mezikontinentálních balistických střel, následky by byly ničivé. A to i v případě, že bychom zůstali jen u konvenčních zbraní. Použití nukleárních bomb má dalekosáhlé celosvětové výsledky, ale právě kvůli tomu by se mohly obě strany zdráhat je nasadit. Co ovšem nepodléhá žádnému zákazu užívání, je technologie vyzařující elektromagnetické impulzy (EMP).

Podle odborníků se USA příliš spoléhá na vyspělou technologii senzorických systémů, které neustále inovuje již od studené války. Vojenští úředníci se zdráhají otevřeně vyjádřit k závažnosti problému kvůli úrovni utajenosti, ale je jasné, že jen některé operační systémy v armádě jsou zcela chráněné proti EMP. "Některé z nich jsou a některé z nich nejsou," prohlásil David Deptula, bývalý šéf vojenského zpravodajství.

Ochrana proti elektromagnetických impulzů je velmi nákladná a posledních 20 let tomu vláda nevěnovala přílišnou pozornost. Někteří američtí vědečtí pracovní otevřeně přiznávají, že ochrana je nedostatečná. Na druhou stranu mnozí věří, že při použití takové zbraně by účinky negativně ovlivnily i nepřátelskou stranu.

Jenže to by platilo v případě moderních armád, jako je třeba ta ruská. Pchjongjang by tyto vlny samozřejmě zasáhly taky, ale škody budou mít oproti Američanům minimální. Severní Korea má nejpočetnější armádu na světě složenou převážně z pěchoty a dalších pozemních sil. USA mají k dispozici o dost více lodí, ponorek, letadel, stíhaček, bombardérů a spoléhají se na GPS navádění, všechno to jsou systémy, které může EMP vážně poškodit. Odborníci si dobře uvědomují nebezpečí, ale zkrátka chybějí peníze na posílení systémů.

Bezpečnostní experti se také domnívají, že na světě ještě není dostatečně silná EMP zbraň, která by mohla zcela rozhodit řídící infrastrukturu a válečné velitelství. Státy se v posledních dekádách soustředily na jiné typy zbraní a severokorejský režim se snaží dohnat svět zejména v jaderné oblasti. "Poslední zkoušky dokazují, že se snaží o jadernou vyspělost. Bylo by nelogické, aby zahodili svou šanci na nukleární ničení kvůli experimentování S EMP, které nebylo nikdy plošně zaváděno v boji," tvrdí Joseph Cirincione z organizace Ploughshares Fund.

Jenže obavy z elektromagnetických impulzů jen dokazují, jak moc je západní svět závislý na elektřině. I kdyby byla vojenská technika dobře chráněná, co to způsobí mezi obyčejnými lidmi? Představte si škody, pokud se ráno probudíte a nebude vám fungovat elektřina, voda, telefon, internet a veškerá elektronika včetně pracovních počítačů. Bankovnictví by se ochromilo, platební karty budou k ničemu. To vše by vedlo k obrovskému chaosu, kdy lidi nebudou vědět co se děje.

Související

Ilustrační foto

Zárukou to neskončí. EU chce, aby výrobci povinně opravovali elektrospotřebiče i po záruce

Evropská komise (EK) dnes navrhla pravidla, která by výrobcům ukládala povinnost nabízet opravu výrobků, například praček a televizí, i po záruce, po dobu pěti až deseti let od prodeje. Pravidla by se dále vztahovala na ledničky, vysavače a další zboží, které je podle unijního práva považováno za "opravitelné". EU jedná o pravidlech, která by tento požadavek rozšířila na chytré telefony a tablety. EK o tom informovala v tiskové zprávě.
Ilustrační foto

Spotřební elektroniku patrně už brzy čeká další zdražování

Spotřební elektroniku a další výrobky, které spoléhají na polovodiče, patrně už brzy čeká další zdražování. Výrobci čipů a firmy, které jim dodávají díly, se totiž chystají zvýšit ceny, protože jim rostou vstupní náklady - od surovin až po lidskou práci. Upozorňují na to analytici, které oslovil server finanční televize CNBC.

Více souvisejících

elektrospotřebiče mobily Severní Korea (KLDR) USA (Spojené státy americké) bomby

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Tohle nikdy nebylo a nebude Rusko: Ukrajinci žijící pod okupací se děsí Trumpových mírových plánů

Z okupovaného jihovýchodu Ukrajiny se ozývají hlasy zoufalství, odvahy i naděje. Členka ženské odbojové skupiny Zla Mavka, která působí v jednom z měst pod ruskou kontrolou, popsala život pod okupací jako neustálý strach a napětí. Přesto se nevzdává. „Lidé tu zůstávají, protože nevěří, že zlo může vyhrát. Pořád doufají, že okupace skončí,“ vysvětlila pro CNN.

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Neviditelná, ale o to zákeřnější. Evropa čelí novému druhu války s Ruskem

Napětí mezi Ruskem a Evropou se přelévá i pod hladinu moře. Nejde o oficiální válku, ale série podezřelých incidentů naznačuje, že podmořská infrastruktura — především internetové a elektrické kabely — se stává novou frontou konfliktu. Evropské státy čelí rostoucím obavám z ruských sabotáží, které sice zatím nezpůsobily masové výpadky, ale poukazují na zranitelnost kritické infrastruktury. 

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Kladno, ilustrační fotografie.

Litvínov představil nové trenéry. Změny hlásí i realizační tým na Kladně

Hokejisty Litvínova bude od nové sezóny 2025/26 trénovat sparťanská legenda Michal Broš, jemuž budou nejbližšími pomocníky další sparťanská ikona František Ptáček a Jakub Petr. Jediným, kdo zůstává na své pozici, je trenér brankářů Zdeněk Orct. Novinky hlásí i realizační tým na Kladně, kde sice v roli hlavního kouče nadále zůstává David Čermák, ovšem nově mu budou pomáhat Ivan Majeský s Václavem Sýkorou.

včera

včera

včera

včera

Miloš Zeman

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše

Exprezident Miloš Zeman očekává návrat Andreje Babiše na premiérský post, naznačují to jeho slova v rozhovoru pro slovenskou televizi TA3. Babišův comeback do čela vlády by podle něj vedl ke zlepšení vztahů Česka se Slovenskem. Cestu slovenského premiéra Roberta Fica za Vladimirem Putinem do Moskvy označil za legitimní.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Co vařit na jaře? Inspirace pro jídelníček ze starých kuchařek

Jaro v kuchyni, to jsou čerstvé bylinky a první plody, k nimž patří třeba ředkvičky nebo listová zelenina. Že je vhodné tyto zdroje vitamínů a zdraví prospěšných látek po dlouhé zimě zařadit do jídelníčku, to věděli již naši předci, ať už ve středověku nebo před 200 či 100 lety. Inspiraci na jarní jídelníček proto můžeme čerpat ze starých kuchařek, třeba těch středověkých nebo slavné Magdaleny Dobromily Rettigové. Tyto recepty jsou zdravé, výživné a navíc snadné i levné.

včera

včera

včera

včera

Počasí příští týden: Teploty překonají 20 stupňů, pak se citelně ochladí

Počasí se příští týden bude zpočátku držet nad hranici dvaceti stupňů, s blížícím se víkendem se podle ČHMÚ.cz ale citelně ochladí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy