Zapomeňte na jaderné hlavice. Severní Korea by mohla použít ničivější zbraně

Washington/Pchjongjang - Kdyby konflikt na Korejském poloostrově znovu vyústil ve válku kvůli vývoji mezikontinentálních balistických střel, následky by byly ničivé. A to i v případě, že bychom zůstali jen u konvenčních zbraní. Použití nukleárních bomb má dalekosáhlé celosvětové výsledky, ale právě kvůli tomu by se mohly obě strany zdráhat je nasadit. Co ovšem nepodléhá žádnému zákazu užívání, je technologie vyzařující elektromagnetické impulzy (EMP).

Podle odborníků se USA příliš spoléhá na vyspělou technologii senzorických systémů, které neustále inovuje již od studené války. Vojenští úředníci se zdráhají otevřeně vyjádřit k závažnosti problému kvůli úrovni utajenosti, ale je jasné, že jen některé operační systémy v armádě jsou zcela chráněné proti EMP. "Některé z nich jsou a některé z nich nejsou," prohlásil David Deptula, bývalý šéf vojenského zpravodajství.

Ochrana proti elektromagnetických impulzů je velmi nákladná a posledních 20 let tomu vláda nevěnovala přílišnou pozornost. Někteří američtí vědečtí pracovní otevřeně přiznávají, že ochrana je nedostatečná. Na druhou stranu mnozí věří, že při použití takové zbraně by účinky negativně ovlivnily i nepřátelskou stranu.

Jenže to by platilo v případě moderních armád, jako je třeba ta ruská. Pchjongjang by tyto vlny samozřejmě zasáhly taky, ale škody budou mít oproti Američanům minimální. Severní Korea má nejpočetnější armádu na světě složenou převážně z pěchoty a dalších pozemních sil. USA mají k dispozici o dost více lodí, ponorek, letadel, stíhaček, bombardérů a spoléhají se na GPS navádění, všechno to jsou systémy, které může EMP vážně poškodit. Odborníci si dobře uvědomují nebezpečí, ale zkrátka chybějí peníze na posílení systémů.

Bezpečnostní experti se také domnívají, že na světě ještě není dostatečně silná EMP zbraň, která by mohla zcela rozhodit řídící infrastrukturu a válečné velitelství. Státy se v posledních dekádách soustředily na jiné typy zbraní a severokorejský režim se snaží dohnat svět zejména v jaderné oblasti. "Poslední zkoušky dokazují, že se snaží o jadernou vyspělost. Bylo by nelogické, aby zahodili svou šanci na nukleární ničení kvůli experimentování S EMP, které nebylo nikdy plošně zaváděno v boji," tvrdí Joseph Cirincione z organizace Ploughshares Fund.

Jenže obavy z elektromagnetických impulzů jen dokazují, jak moc je západní svět závislý na elektřině. I kdyby byla vojenská technika dobře chráněná, co to způsobí mezi obyčejnými lidmi? Představte si škody, pokud se ráno probudíte a nebude vám fungovat elektřina, voda, telefon, internet a veškerá elektronika včetně pracovních počítačů. Bankovnictví by se ochromilo, platební karty budou k ničemu. To vše by vedlo k obrovskému chaosu, kdy lidi nebudou vědět co se děje.

Související

Ilustrační foto

Zárukou to neskončí. EU chce, aby výrobci povinně opravovali elektrospotřebiče i po záruce

Evropská komise (EK) dnes navrhla pravidla, která by výrobcům ukládala povinnost nabízet opravu výrobků, například praček a televizí, i po záruce, po dobu pěti až deseti let od prodeje. Pravidla by se dále vztahovala na ledničky, vysavače a další zboží, které je podle unijního práva považováno za "opravitelné". EU jedná o pravidlech, která by tento požadavek rozšířila na chytré telefony a tablety. EK o tom informovala v tiskové zprávě.
Ilustrační foto

Spotřební elektroniku patrně už brzy čeká další zdražování

Spotřební elektroniku a další výrobky, které spoléhají na polovodiče, patrně už brzy čeká další zdražování. Výrobci čipů a firmy, které jim dodávají díly, se totiž chystají zvýšit ceny, protože jim rostou vstupní náklady - od surovin až po lidskou práci. Upozorňují na to analytici, které oslovil server finanční televize CNBC.

Více souvisejících

elektrospotřebiče mobily Severní Korea (KLDR) USA (Spojené státy americké) bomby

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová byla ve čtvrtek při tiskové konferenci přistižena, jak přijímá telefonát, během kterého jí mužský hlas nařídil, aby se zdržela komentářů k údajnému raketovému útoku na Ukrajinu. Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy