Baterky, které vydrží celý rok? Nový objev udělá čáru za každodenním nabíjením mobilů

Selhání baterie v době plné moderních technologií nějakým způsobem už potkalo většinu lidí. Ať už jde o telefon nebo notebook, postupným používáním se kapacita baterie zmenšuje, až je natolik malá, že zařízení vydrží jen chvíli a je třeba baterii nahradit. Tato situace by se ale podle zprávy server Science Alert už brzy mohla stát minulostí.

Vše způsobil paradoxně omyl. Vědcům se v laboratoři na Kalifornské univerzitě nečekaně podařilo vytvořit systém, který by mohl vydržet až 400krát tak dlouho, co vydrží dnešní baterie.

Nejde o jednorázovou výdrž, tedy jak dlouho zařízení na jedno nabití vydrží, ale o takzvanou životnost baterie – tedy kolik nabíjecích cyklů je baterie schopná vydržet, než se její kapacita nenávratně zmenší.

Nová baterie by neukládala elektřinu v lithiu, jako je tomu u dnešních baterií, ale ve zlatých nanovodičích. Vědci se původně snažili vytvořit baterii, která by byla pro používání bezpečnější, protože by svůj náboj ukládala v elektrolytickém gelu.

Nejedná se sice o první použití zlatých nanovodičů; spojení s elektrocytickým gelem ale zřejmě vytvořila nečekaně úspěšnou kombinaci.

Vědci vysvětlují, že zatímco běžná životnost tohoto typu zařízení je 5-7 tisíc nabíjecích cyklů, jim se podařilo vytvořit systém, který po 200 tisících nabíjecích cyklů přišel jen o 5 % své kapacity.

Použití zlata by při komerční výrobě bylo velmi drahé, vědci se proto snaží efekt napodobit s niklem. Situaci jim ale komplikuje fakt, že díky tomu, že k celému objevu došlo náhodou, si nejsou zcela jisti všemi podmínkami, které jsou pro vytvoření efektu nutné.

Zatím se také nejedná přímo o baterii a není jasné, zda se podaří efektivitu zachovat i při zvětšení systému pro použití v běžných zařízeních. I tak se ale podle nich jedná o přelomový objev.

Související

Baterie, ilustrační foto

Češi loni odevzdali 1645 tun použitých baterií, meziročně méně

Češi loni odevzdali k recyklaci 1645 tun použitých baterií, je to o 45 tun méně než v roce 2017. V dnešní tiskové zprávě o tom informovala nezisková společnost Ecobat, která v Česku zajišťuje zpětný sběr. Na recyklaci končí 45 procent všech baterií, které byly dány do oběhu. Nejvíce se vybralo, stejně jako v předchozím roce, v Jihomoravském kraji.
Baterie, ilustrační foto

Děti často polykají baterie, problémem jsou hlavně lithiové

Případy, kdy děti spolknou baterii, jsou v České republice poměrně časté. Zatímco ve světě na následky umírá podle organizace Ecobat přibližně každé desáté dítě, v Česku jsou podobné případy výjimečné zejména díky informovanosti a lékařské péči. V průzkumu Ecobat dětští lékaři v osmi z deseti nemocnic potvrdili, že se na svém oddělení se spolknutou baterií setkali. Lidé by měli být obezřetní zejména u knoflíkových lithiových baterií.

Více souvisejících

baterie elektrospotřebiče

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 3 minutami

před 10 minutami

před 23 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Írán zvedá varovný prst: Jaderný program máme k mírovým účelům, může se to ale změnit

Jaderné zbraně nemají žádné místo v nukleární doktríně Íránu, uvedl v pondělí mluvčí tamního ministerstva zahraničních věcí Násir Kanaání. Podle serveru The Times of Israel (TOI) Írán opakovaně prohlašuje, že jeho jaderný program slouží pouze k mírovým účelům, může se to ale změnit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy