Soud Dereka Chauvina a dezinformace s ním spojené

Policejní násilí směrem k menšinám je ve Spojených státech velmi kontroverzním tématem, ale málokterá s ním spojená událost se vryla do povědomí celého světa tak jako tragická smrt George Floyda 25. května 2020.

Eurozpravy.cz

Výjimečná na této události byla především dvojice faktorů. Jednak se nejednalo o nešťastnou přestřelku ale o více než devět minut trvající zákrok a především byl incident zdokumentován na videu, které se stalo virálním.

Jak se zpráva o této události i video šířilo internetem, rychle se začaly hromadit také dezinformace ohledně aktérů případu. Ty se snažily především ukázat politickou a diskriminační rovinu případu.

Stovky tisíc zhlédnutí měl například obrázek na Twitteru a Facebooku, kde byl policista Derek Chauvin zobrazen v čepici s nápisem „Make Whites Great Again“ (volně přeloženo „Udělejme bílé znovu velkými“ jako parafráze na známý slogan „Make America great again“).

Na jiném vyobrazení měl být zachycen během kampaně Donalda Trumpa v Minneapolisu. U obou příspěvků se přitom potvrdilo, že nejsou pravdivé.

Když se blížil soudní proces s Derekem Chauvinem obviněným z vraždy George Floyda, obávalo se Minneapolis právě silného přílivu dezinformací a hrozících rasových nepokojů, které by se s takovým obsahem mohly ještě vyostřit.

Tyto obavy vyústily v plán radnice, která měla v úmyslu najmout několik klíčových influencerů z místní komunity a využít jejich k pomoci k mírnění situace na sociálních sítích. Každý z těchto najatých influencerů měl přitom dostat odměnu ve výši 2000 dolarů.

Reakce komunity na tento postup byla velmi silná. Profesorka programu digitálních sociálních sítí na University of Southern California uvedla pro USA Today následující: „Souhlasím s tou myšlenkou, jejich záměr je zcela správný, protože falešné zprávy se šíří velmi rychle a to zvláště v digitálním světě a šokující informace se šíří mnohem rychleji než nudná pravda“.  Na druhou stranu ale argumentuje tím, že plán Minneapolisu vyzníval spíše jako propaganda. Podobně reagovali i mnozí další odborníci stejně jako veřejnost, radnice tak nakonec od plánu zaměstnat influencery upustila.

K velké úlevě úřadů se masivní vlna dezinformací okolo soudního procesu nevzedmula a k obávaným velkým protestům nedošlo. Porota nakonec shledala Dereka Chauvina vinným z vraždy. Další tři Chauvinovi bývalí kolegové na svůj proces čekají.

Veřejná správa po celém světě se snaží hledat cesty, jak si poradit se světem, kde hrají sociální sítě tak výraznou roli. Není přitom překvapivé, že se v některých případech nejedná o příliš vydařené pokusy. Politici ani úředníci často nejsou na tento způsob komunikace navyklí a tak někdy šlápnou vedle.

V českém kontextu podobné pohoršení jako strategie radnice Minneapolisu vyvolal plán vlády a ministerstva zdravotnictví najmout mladé influencery Annu Šulcovou a Jakuba Gulaba na pomoc s vyvracením dezinformací týkajících se očkování.

Série videí se měla objevit na několika sociálních sítích. Nakonec ale z kampaně sešlo, protože se zvedla vlna kritiky ohledně ceny a také samotné strategie a cílení kampaně. Tu mnozí odborníci označovali za nekoncepční.

Témata: EZ

Opravdu třetina očkovaných zemřela na indickou mutaci? Pohled na jasná…

16.06.2021 22:02 Aktualizováno KOMENTÁŘ - Zahraniční a některá česká média přinesla v uplynulých dnech zprávu o indické mutaci…

Konspirační teorie QAnon se nevyplnila. Její příznivci mohou být agresivní…

15.06.2021 07:42 Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) varoval zákonodárce, že stoupenci konspiračních…

Rusko a Irán jako dva hlavní zdroje koordinované dezinformační činnosti na…

30.05.2021 13:20 Facebook vydal <a href="https://about.fb.com/wp-content/uploads/2021/05/IO-Threat-Report-May-20…

Kauza Vrbětice jako nové téma dezinformátorů

26.05.2021 19:22 Nejčastějším tématem dezinformací byla v posledním roce bezkonkurenčně pandemie covid-19. Ať už šlo…

Související:

Právě se děje