Policistům nařídit a nezaplatit přesčasy? Prošetří ústavní soud

Brno - Ústavní soud v úterý rozhodne, zda je možné policistům nařídit ročně 150 přesčasových hodin, aniž by jim za ně zaměstnavatel poskytl náhradní volno nebo odpovídající mzdu. Soudci se kauzou týkající se ozbrojených složek státu zabývají na popud skupiny 45 poslanců parlamentu, zjistil Mediafax.

Mluvčí Ústavního soudu Jana Pelcová agentuře Mediafax řekla, že skupina poslanců za ČSSD požádala soud, aby zrušil zákonné ustanovení upravující služební poměr příslušníků ozbrojených složek, který je oproti jiným profesím diskriminuje a znevýhodňuje.Sporná věta zákona říká, že "Příslušníkovi je stanoven služební příjem s přihlédnutím k případné službě přesčas v rozsahu 150 hodin v kalendářním roce". Toto ustanovení je však podle poslanců za ČSSD nespravedlivé zejména vůči policistům nebo dozorcům ve věznicích."Podstata této úpravy, stejně jako způsob jejího zakotvení jsou podle poslanců nespravedlivé a vytvářejí nerovné postavení mezi příslušníky bezpečnostních složek, ale i mezi ostatními zaměstnanci, na které se vztahují jiné předpisy upravující nárok na mzdu nebo plat s příplatkem za práci přesčas i v rozsahu 150 hodin," řekla Mediafaxu Pelcová.Poslanci tak ve stížnosti dovozují, že způsob odměňování daný napadeným ustanovením odporuje právu na ústavně zakotvenou spravedlivou odměnu za práci, protože "výši služebního příjmu zaměstnavatel stanovuje shodně tomu příslušníkovi, který 150 hodin služby přesčas v kalendářním roce vykoná, stejně jako tomu, kdo tuto službu nekoná vůbec".Podle poslance a předsedy výboru pro obranu a bezpečnost Františka Bublana (ČSSD) jde o nespravedlivost, která je v rozporu se sociální chartou. "Bude lepší, když se toto ustanovení ze zákona vyjme," řekl Bublan.Poslanec Jeroným Tejc agentuře Mediafax řekl, že ČSSD bude v každém případě respektovat rozhodnutí Ústavního soudu. Pokud soud stížnost odmítne, bude však podle něj sociální demokracie po volbách iniciovat novelu zákona.Návrh na změnu zákona podávala sociální demokracie již dvakrát, v roce 2007 a 2008, ovšem bez úspěchu.

Související

Více souvisejících

policie přesčasy soudy

Aktuálně se děje

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Jan Skopeček

ODS po volbách nemá důvod k oslavám. Přesto může získat Středočeský kraj

ODS neoslavila výsledky krajských voleb. Podle předsedy a premiéra Petra Fialy sice mírně zvýší počet mandátů na krajských radnicích o zhruba 7 křesel na 106, ale ztratí část svého vlivu. Křeslo hejtmana si v sobotu večer zajistil pouze Martin Kuba v jižních Čechách, zatímco Martin Červíček v Královéhradeckém kraji a Vítězslav Schrek na Vysočině pravděpodobně svá místa neuhájí.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

CERN

CERN ukončil spolupráci s Ruskem a Běloruskem

Výzkumníci z Tomské polytechnické univerzity (TPU), kteří dříve spolupracovali s Evropskou organizací pro jaderný výzkum (CERN), se nyní zapojili do ruských vědeckých projektů. Oznámila to univerzita s odvoláním na web Nature.

včera

Aktualizováno včera

Volby, ilustrační foto

Volby: Po sečtení tří čtvrtin hlasů jasně vede hnutí ANO

Úderem 14. hodiny se v Česku uzavřely volební místnosti, v nichž mohli lidé volit své zástupce do vedení krajů a do Senátu. Do pozdního odpoledne se nyní budou sčítat hlasy, konečné výsledky se očekávají k večeru. V krajských volbách je prozatím sečteno necelých 75 procent hlasů, které ukazují na drtivé vítězství hnutí ANO. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Švýcarsko, Katar nebo Kuba? Zemí schopných zprostředkovat mírová jednání mezi Moskvou a Kyjevem je dost

Jméno mediátora mírových jednání mezi Ukrajinou a Ruskem je stále velkou neznámou. Zatímco země v čele s Indií a Čínou jsou vnímány jako přirození kandidáti, existují i jiné varianty. Summitu se může ujmout tradičně neutrální Švýcarsko nebo některé ze sídelních měst Organizace spojených národů. Úplně vyloučit nelze ani arabské či latinskoamerické země.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy