Policejní špičky dostaly loni na odměnách jen čtvrt milionu

Praha - Policejním špičkám loni výrazně klesly příjmy. Zatímco v předchozích letech si potichu rozdělovaly až milionové odměny, často vyšší než roční plat, loni dostaly zhruba čtyřikrát méně, informuje v pátečním vydání deník MF DNES.

Vyplývá to ze seznamu nejvyšších odměn v policii za roky 2009 až 2011, který získala MF DNES. Pro představu: ředitel protimafiánského útvaru ÚOOZ Robert Šlachta obdržel v roce 2009 na odměnách 940 tisíc (před zdaněním). Loni však inkasoval "jen" 230 tisíc. "Já jsem si odměny nedával ani jsem je nevyžadoval. Pracoval bych stejně, i kdybych nedostal nic," říká Šlachta.

Podobně dopadli i další policejní šéfové včetně policejního prezidenta Petra Lessyho a jeho náměstků. Právě Lessy vysoké odměny z dob svých předchůdců snížil. Podle ministra vnitra Jana Kubiceho však stále málo. Lessyho kritizují i odboráři, podle nich je vidět, že úspory platí jen pro někoho. Lessy se hájí potřebou management policie stabilizovat, píše MF DNES.

Seznam odměn v policii odhaluje podle MF DNES velký paradox - podle veřejných prohlášení měly obří bonusy udržet v policii ty nejlepší odborníky. V praxi to však fungovalo právě naopak - policejní špičky si jimi podle Lessyho uměle zvyšovaly příjmy, aby mohly odejít do civilu s tučnými rentami, které se vypočítávají z platu za poslední rok. Z nejlépe odměňovaných důstojníků v letech 2009 a 2010 zůstal věrný policii jen šéf ÚOOZ Šlachta. Ostatní odešli.

Nekřiklavější je případ exšéfa odboru informatiky Gabriela Beržiho, který žebříčku odměn kraloval. Poté, co v roce 2009 dostal přes milion na odměnách, odešel do civilu. A každý měsíc dostává rentu přes šedesát tisíc, uvádí MF DNES.

Související

Více souvisejících

policie

Aktuálně se děje

před 31 minutami

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

Jak rychle se mění počasí? Za tři roky zmizelo v jediné zemi tisíc ledovců

Během uplynulých tří dekád zcela zmizelo na území Tádžikistánu více než 1000 ledovců. V praxi tak dokládají, jak rychle se naše planeta otepluje.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy