Česko v ohrožení. Špionážní aktivita Číny nabírá na síle, upozorňuje BIS

V České republice se loni zvýšily intenzita i rozsah čínských zpravodajských aktivit. V dnes zveřejněné výroční zprávě za rok 2018 to uvádí Bezpečnostní informační služba (BIS). Kontrarozvědka v dokumentu zopakovala varování před pozvánkami do Číny na školení, semináře či poznávací zájezdy. Tyto příležitosti podle ní využívají čínské zpravodajské služby k oslovení pro spolupráci a vyvolání dojmu u dotčené osoby, že Číně "něco dluží".

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Sídlo BIS
doporučujeme

Stejně jako před rokem BIS upozorňuje, že k nátlakovému prosazování čínských zájmů se uchylují i kariérní diplomaté. Čínští zpravodajci pak zvyšují aktivitu v tom, jak se snaží vyhledat a kontaktovat potenciální spolupracovníky mezi českými občany. Vedle čínských a ruských aktivit nezjistila BIS závažné nepřátelské aktivity cizích zpravodajských služeb s výjimkou íránských.

Číňané podle výroční zprávy cílí hlavně na českou akademickou obec, bezpečnostní sbory a státní správu. "BIS zaznamenala rostoucí počet čínských pozvání adresovaných českým občanům na školení, semináře a poznávací zájezdy. Čínská strana nabízí pozvaným hradit veškeré výdaje a nadto ještě přidává kapesné," uvádí. Čína si tím vytváří kontaktní síť osob, které jí budou nakloněny a ochotny jí vycházet vstříc.

"Ze zpravodajského hlediska je nejrizikovějším aspektem samotná fyzická přítomnost hosta na území Číny. K oslovení pro spolupráci totiž čínské zpravodajské služby obvykle využívají právě pobyt zájmových osob na území Číny, případně ve třetí zemi," uvádí BIS. K oslovování potenciálních českých zdrojů či spolupracovníků využívají čínští zpravodajci například sociální síť LinkedIn, konstatuje zpráva.

Čína se také snaží narušovat politické i ekonomické česko-tchajwanské vztahy. "Zástupci ČLR vyvíjeli v roce 2018 maximální úsilí, aby o vzájemné spolupráci získávali informace a následně mohli rychle reagovat s cílem oslabovat české kontakty s Tchaj-wanem," uvádí kontrarozvědka.

BIS se věnovala rovněž činnosti íránských zpravodajců v Česku. Upozorňuje, že mezi běžnými obchodníky, kteří se zapojují do rozvoje česko-íránských podnikatelských projektů, mohou být i jedinci spjatí s tamními bezpečnostními složkami.

Kontrarozvědka připomíná informace o tom, že loni dokončila operaci, při které sledovala hackerské servery libanonského šíitského hnutí Hizballáh. Útočníci operovali z Libanonu a v ČR v letech 2017 a 2018 využívali několik serverů. Ty se pokoušely skrze falešné profily atraktivních žen na sociálních sítích přesvědčit své cíle k nainstalování upravené aplikace, která odesílala citlivá data z telefonu.

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tři oběti střelby ve FN Ostrava působily u Vězeňské služby, muž chránil…

11.12.2019 16:25 Generální ředitel Vězeňské služby (VS) Petr Dohnal vyloučil, že by úterní útok v ostravské…

Mezi oběťmi útoku v Ostravě jsou příslušníci Vězeňské služby

10.12.2019 17:46 Mezi šesti oběťmi dnešní střelby v ostravské fakultní nemocnici jsou dva příslušníci Vězeňské…

Česko má strach. Policie posílila hlídky u měkkých cílů po celé republice

10.12.2019 13:53 Pražská policie zvýšila kvůli střelbě v Ostravě bezpečnostní opatření, která zavedla v souvislosti…

Prezident Zeman telefonoval vojákům. Poděkoval jim za nasazení v misích

09.12.2019 14:18 Prezident Miloš Zeman dnes telefonicky poděkoval vojákům nasazeným v zahraničních misích. Za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama