Obrana přidala do nabídky k prodeji 25 nemovitostí, lze koupit i řopíky

Ministerstvo obrany dnes přidalo do nabídky dalších 25 nepotřebných nemovitostí. Zájemci mohou odkoupit celkem 47 nemovitostí za téměř osm milionů korun, uvedla v tiskové zprávě Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Ministerstvo obrany
doporučujeme

Kompletní nabídka je k dispozici na webu odboru nakládání s nepotřebným majetkem. Všechny nabízené státní nemovitosti včetně armádních nabízí na svém webu Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).

V nabídce je například pozemek u zámeckého parku v Týnci u Janovic nad Úhlavou na Klatovsku nebo dva pozemky v Plzeňském kraji v obci Tymákov mezi Rokycany a Starým Plzencem. Obrana nabízí i dva pozemky těsně za hranicí u Střelských Hoštic s výměrou téměř 4000 metrů čtverečních a menší pozemky v Praze Michli a na Žižkově.

K dispozici jsou i objekty z bývalého pohraničního opevnění. "Tentokrát se jedná především o nově nabízená opevnění na jižní Moravě. Čtyři objekty se nacházejí v Podhradí nad Dyjí nedaleko Vranovské přehrady. Devět opevnění za příznivou cenu je nabízeno v Dyjákovicích nedaleko státní hranice s Rakouskem jihovýchodně od Hrušovan nad Jevišovkou," uvedla Zechmeisterová.

V nabídce jsou i dva řopíky, tedy objekty lehkého opevnění, u Mikulova, ale také pěchotní srub Štěrkovna u Dolního Benešova, který byl součástí těžkého opevnění.

Všechny státní instituce včetně ministerstva obrany nabízí k prodeji 166 pozemků, 72 staveb, 15 bytových a nebytových jednotek a dva družstevní byty, sdělil ČTK Radek Ležatka z oddělení komunikace ÚZSVM. "Nejdražšími jsou aktuálně areál bývalého výchovného ústavu v Králíkách za 35,6 milionu korun, administrativní budova v Ústí nad Orlicí za 15,3 milionu nebo bytový dům po Psychiatrické nemocnici v Havlíčkově Brodě za 14,8 milionu," uvedl. Z movitých věcí nabízí ÚZSVM 344 položek, nejčastěji se jedná o výpočetní techniku a dopravní prostředky.

Obrana se zbavuje nepotřebných nemovitostí pravidelně. V nabídkách převládají pozemky nebo bunkry opevnění z období první republiky. Další nabídku se chystá úřad zveřejnit 1. a 29. září. K prodeji by mělo být dalších 20 nemovitostí.

Někdejší opevnění Československa je stále považováno za nemovitosti určené k obraně státu, a hospodaření s nimi má proto na starosti ministerstvo obrany. V roce 2005 rozhodlo, že opevnění bude přednostně bezúplatně převáděno na majitele pozemků pod nimi. Pokud by o ně zájem neměli, mohly je zadarmo dostat například kluby vojenské historie či okolní obce. Další možností je jejich prodej. Převody pevnostních opevnění začaly ve větším měřítku od roku 2008.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dny NATO i bez návštěvníků splnily svůj účel, sledovanost online byla…

20.09.2020 16:39 Dvoudenní Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR, které se konaly na letišti v Mošnově na…

Dny NATO se kvůli koronaviru konají bez diváků, přehlídku lze sledovat…

19.09.2020 17:08 Aktualizováno Seskokem parašutistů české armády dnes na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku…

Válka na Balkáně byla brutální. Sprostě jsem jim vynadal, aby neblbli,…

19.09.2020 15:05 Více než dvě stovky válečných veteránů, kteří se v minulosti účastnili vojenských misí v Perském…

Vláda projedná právní postavení českých vojáků v Nigeru

19.09.2020 14:10 Vláda má v pondělí projednat přijetí dokumentu, který zajistí českým vojákům v Nigeru stejné právní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama