Od začátku ruské invaze na Ukrajinu uplynul jeden rok. Mluvčí Bezpečnostní informační služby Ladislav Šticha pro EuroZprávy.cz popsal, jak si Česká republika stojí v různých oblastech bezpečnosti. „Svět už nikdy nebude stejný, jako před válkou na Ukrajině,“ potvrdil.
Ruskou invazí podle něj padly naděje na trvalý mír v Evropě a na její mírový rozvoj. „Potvrdila se mimo jiné dlouhodobá varování zpravodajských služeb před ruskou hrozbou.“
„Evropa i demokratický svět musel přehodnotit svůj vztah k vlastní obraně. Slovy zvoleného prezidenta Petra Pavla se z dvouprocentní mety HDP na obranu dnes stala spodní hranice,“ upřesnil Šticha.
Ruská federace představuje v tuto chvíli mimořádně vážnou hrozbu pro celou východní a střední Evropu. „Rusko ji stále považuje za svou sféru vlivu. Pokud by Ukrajina padla, tak je velmi pravděpodobné, že by se Rusko nezastavilo a začalo by ohrožovat i další země včetně České republiky,“ varoval mluvčí BIS.
„Bezpečnost ovšem neohrožuje jen samotná imperiální politika Vladimira Putina, ale i související tvrdé ekonomické dopady,“ pokračoval. Zatím jsme pocítili dopady války v oblasti energetiky a ekonomiky. „Ohrožení dnes představuje i dlouholetá podfinancovanost armády.“
Jak se ČR daří bránit v informační válce?
Obrana České republiky v ohledech informační války a v kyberprostoru je jedno z témat, na které BIS dlouhodobě upozorňuje. „V této chvíli se o problematice velmi vážně diskutuje. Zatímco v oblasti kyberbezpečnosti už se řada kroků podařila od stále silnější pozice institucí jako je NÚKIB až po vznik kybernetických sil armády, tak naopak v oblasti boje s působením cizí propagandy a lživých informací ve veřejném prostoru jsme stále ještě téměř na začátku,“ shrnul Šticha.
Stát v tuto chvíli reviduje vše, co se týká obranyschopnosti země. Velmi intenzivně podporuje bránící se Ukrajinu, což je podle něj nedílnou součástí naší vlastní bezpečnosti. Upřesnil, že do pomoci napadené zemi je zapojená i BIS, konkrétní však být nemůže.
Česko je velice intenzivně zapojené do koordinace v rámci Severoatlantické aliance. „Probíhá masivní snaha o modernizaci a přezbrojení armády, posilují se prvky strategické komunikace. To vše je teprve na začátku a v následujícím období je potřeba všechny rozjeté projekty dotáhnout do konce.“
Šticha se dotkl i tématu potenciální invaze Běloruska, nemohl však sdělit příliš informací. „Pochopitelně i díky úzké spolupráci se zpravodajskými službami partnerských států máme poměrně detailní informace, ale není to téma, které je možné z bezpečnostního hlediska probírat veřejně. Naše informace předáváme zákonným adresátům, aby mohli přijímat adekvátní rozhodnutí,“ uzavřel.
Zájem zpravodajských služeb Ruska o ČR neupadá
Šticha pro EuroZprávy.cz již dříve popsal zájem ruských zpravodajských služeb o Česko. Válka na Ukrajině podle něj pohled na jejich aktivity na území ČR nijak výrazně nezměnila. Už po výbuchu ve Vrběticích totiž došlo výrazné redukci možností těchto služeb k působení pod diplomatickým krytím. Zpravodajský zájem Ruska o Česko se nezmenšil, jen se musely změnit jejich způsoby práce, jak přiblížil mluvčí BIS.
„Udržovat a rozšiřovat kontakty s proruskými aktivisty se dařilo jednomu z vlivových agentů působících ve prospěch orgánů ruské státní moci, který má navíc vazby i mezi novináři a zprostředkované kontakty s některými politiky,“ upozornila už loni BIS ve své výroční zprávě za rok 2021.
Ruské zpravodajské služby nikdy ČR neopustily, za vše mluví například právě kauza Vrbětice. Z událostí posledních dekád ale není jasné, zda Českou republiku ruské elity vnímaly jako ohrožení či nepřítele. „V devadesátých letech zde působily velmi intenzivně,“ popsal už dříve pro EuroZprávy.cz Šticha s tím, že také pandemie onemocnění covid-19 aktivity ruských zpravodajských služeb omezila, a to především na základě omezeného cestování.
Související
Číná překonává Rusko ve všem. Až na jednu oblast, upozorňuje expert pro EZ
Telefony Huawei stále představují riziko, varuje šéf BIS
Aktuálně se děje
před 32 minutami
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
před 1 hodinou
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
před 1 hodinou
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
před 2 hodinami
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
před 2 hodinami
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
před 3 hodinami
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
před 4 hodinami
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
před 4 hodinami
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
před 5 hodinami
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
před 5 hodinami
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
před 5 hodinami
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
před 6 hodinami
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
před 6 hodinami
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
před 7 hodinami
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
před 7 hodinami
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
před 8 hodinami
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
před 8 hodinami
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
před 8 hodinami
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
před 8 hodinami
Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí
před 9 hodinami
Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka
Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.
Zdroj: Libor Novák