BIS: V případě dobytí Ukrajiny by Rusko ohrožovalo i Česko. Svět už nikdy nebude stejný, jako před válkou

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu uplynul jeden rok. Mluvčí Bezpečnostní informační služby Ladislav Šticha pro EuroZprávy.cz popsal, jak si Česká republika stojí v různých oblastech bezpečnosti. „Svět už nikdy nebude stejný, jako před válkou na Ukrajině,“ potvrdil. 

Ruskou invazí podle něj padly naděje na trvalý mír v Evropě a na její mírový rozvoj. „Potvrdila se mimo jiné dlouhodobá varování zpravodajských služeb před ruskou hrozbou.“ 

„Evropa i demokratický svět musel přehodnotit svůj vztah k vlastní obraně. Slovy zvoleného prezidenta Petra Pavla se z dvouprocentní mety HDP na obranu dnes stala spodní hranice,“ upřesnil Šticha. 

Ruská federace představuje v tuto chvíli mimořádně vážnou hrozbu pro celou východní a střední Evropu. „Rusko ji stále považuje za svou sféru vlivu. Pokud by Ukrajina padla, tak je velmi pravděpodobné, že by se Rusko nezastavilo a začalo by ohrožovat i další země včetně České republiky,“ varoval mluvčí BIS. 

„Bezpečnost ovšem neohrožuje jen samotná imperiální politika Vladimira Putina, ale i související tvrdé ekonomické dopady,“ pokračoval. Zatím jsme pocítili dopady války v oblasti energetiky a ekonomiky. „Ohrožení dnes představuje i dlouholetá podfinancovanost armády.“ 

Jak se ČR daří bránit v informační válce? 

Obrana České republiky v ohledech informační války a v kyberprostoru je jedno z témat, na které BIS dlouhodobě upozorňuje. „V této chvíli se o problematice velmi vážně diskutuje. Zatímco v oblasti kyberbezpečnosti už se řada kroků podařila od stále silnější pozice institucí jako je NÚKIB až po vznik kybernetických sil armády, tak naopak v oblasti boje s působením cizí propagandy a lživých informací ve veřejném prostoru jsme stále ještě téměř na začátku,“ shrnul Šticha. 

Stát v tuto chvíli reviduje vše, co se týká obranyschopnosti země. Velmi intenzivně podporuje bránící se Ukrajinu, což je podle něj nedílnou součástí naší vlastní bezpečnosti. Upřesnil, že do pomoci napadené zemi je zapojená i BIS, konkrétní však být nemůže. 

Česko je velice intenzivně zapojené do koordinace v rámci Severoatlantické aliance. „Probíhá masivní snaha o modernizaci a přezbrojení armády, posilují se prvky strategické komunikace. To vše je teprve na začátku a v následujícím období je potřeba všechny rozjeté projekty dotáhnout do konce.“ 

Šticha se dotkl i tématu potenciální invaze Běloruska, nemohl však sdělit příliš informací. „Pochopitelně i díky úzké spolupráci se zpravodajskými službami partnerských států máme poměrně detailní informace, ale není to téma, které je možné z bezpečnostního hlediska probírat veřejně. Naše informace předáváme zákonným adresátům, aby mohli přijímat adekvátní rozhodnutí,“ uzavřel. 

Zájem zpravodajských služeb Ruska o ČR neupadá 

Šticha pro EuroZprávy.cz již dříve popsal zájem ruských zpravodajských služeb o Česko. Válka na Ukrajině podle něj pohled na jejich aktivity na území ČR nijak výrazně nezměnila. Už po výbuchu ve Vrběticích totiž došlo výrazné redukci možností těchto služeb k působení pod diplomatickým krytím. Zpravodajský zájem Ruska o Česko se nezmenšil, jen se musely změnit jejich způsoby práce, jak přiblížil mluvčí BIS. 

„Udržovat a rozšiřovat kontakty s proruskými aktivisty se dařilo jednomu z vlivových agentů působících ve prospěch orgánů ruské státní moci, který má navíc vazby i mezi novináři a zprostředkované kontakty s některými politiky,“ upozornila už loni BIS ve své výroční zprávě za rok 2021.  

Ruské zpravodajské služby nikdy ČR neopustily, za vše mluví například právě kauza Vrbětice. Z událostí posledních dekád ale není jasné, zda Českou republiku ruské elity vnímaly jako ohrožení či nepřítele. „V devadesátých letech zde působily velmi intenzivně,“ popsal už dříve pro EuroZprávy.cz Šticha s tím, že také pandemie onemocnění covid-19 aktivity ruských zpravodajských služeb omezila, a to především na základě omezeného cestování.  

Související

Čínská armáda, ilustrační fotografie. Původní zpráva

Číná překonává Rusko ve všem. Až na jednu oblast, upozorňuje expert pro EZ

Programový ředitel Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) a odborný asistent na Univerzitě Palackého v Olomouci Richard Turcsányi pro EuroZprávy.cz vysvětlil rozdíly mezi čínským a ruským vlivem. Oba jsou od sebe odlišné, Čína Rusko mocensky předehnala prakticky ve všem – kromě jaderných zbraní. Zatímco „hrozba“ ze strany Moskvy je hlavně vojenská, u Pekingu je to podle něj mnohem méně jasné. 
Huawei, ilustrační foto

Telefony Huawei stále představují riziko, varuje šéf BIS

Podle Michala Koudelky, ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS), se Čína snaží prezentovat jako přítel a atraktivní partner západních zemí, avšak ve skutečnosti usiluje o oslabení demokracií a prosazení úspěchu totalitních států. 

Více souvisejících

BIS válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy