BIS: V případě dobytí Ukrajiny by Rusko ohrožovalo i Česko. Svět už nikdy nebude stejný, jako před válkou

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu uplynul jeden rok. Mluvčí Bezpečnostní informační služby Ladislav Šticha pro EuroZprávy.cz popsal, jak si Česká republika stojí v různých oblastech bezpečnosti. „Svět už nikdy nebude stejný, jako před válkou na Ukrajině,“ potvrdil. 

Ruskou invazí podle něj padly naděje na trvalý mír v Evropě a na její mírový rozvoj. „Potvrdila se mimo jiné dlouhodobá varování zpravodajských služeb před ruskou hrozbou.“ 

„Evropa i demokratický svět musel přehodnotit svůj vztah k vlastní obraně. Slovy zvoleného prezidenta Petra Pavla se z dvouprocentní mety HDP na obranu dnes stala spodní hranice,“ upřesnil Šticha. 

Ruská federace představuje v tuto chvíli mimořádně vážnou hrozbu pro celou východní a střední Evropu. „Rusko ji stále považuje za svou sféru vlivu. Pokud by Ukrajina padla, tak je velmi pravděpodobné, že by se Rusko nezastavilo a začalo by ohrožovat i další země včetně České republiky,“ varoval mluvčí BIS. 

„Bezpečnost ovšem neohrožuje jen samotná imperiální politika Vladimira Putina, ale i související tvrdé ekonomické dopady,“ pokračoval. Zatím jsme pocítili dopady války v oblasti energetiky a ekonomiky. „Ohrožení dnes představuje i dlouholetá podfinancovanost armády.“ 

Jak se ČR daří bránit v informační válce? 

Obrana České republiky v ohledech informační války a v kyberprostoru je jedno z témat, na které BIS dlouhodobě upozorňuje. „V této chvíli se o problematice velmi vážně diskutuje. Zatímco v oblasti kyberbezpečnosti už se řada kroků podařila od stále silnější pozice institucí jako je NÚKIB až po vznik kybernetických sil armády, tak naopak v oblasti boje s působením cizí propagandy a lživých informací ve veřejném prostoru jsme stále ještě téměř na začátku,“ shrnul Šticha. 

Stát v tuto chvíli reviduje vše, co se týká obranyschopnosti země. Velmi intenzivně podporuje bránící se Ukrajinu, což je podle něj nedílnou součástí naší vlastní bezpečnosti. Upřesnil, že do pomoci napadené zemi je zapojená i BIS, konkrétní však být nemůže. 

Česko je velice intenzivně zapojené do koordinace v rámci Severoatlantické aliance. „Probíhá masivní snaha o modernizaci a přezbrojení armády, posilují se prvky strategické komunikace. To vše je teprve na začátku a v následujícím období je potřeba všechny rozjeté projekty dotáhnout do konce.“ 

Šticha se dotkl i tématu potenciální invaze Běloruska, nemohl však sdělit příliš informací. „Pochopitelně i díky úzké spolupráci se zpravodajskými službami partnerských států máme poměrně detailní informace, ale není to téma, které je možné z bezpečnostního hlediska probírat veřejně. Naše informace předáváme zákonným adresátům, aby mohli přijímat adekvátní rozhodnutí,“ uzavřel. 

Zájem zpravodajských služeb Ruska o ČR neupadá 

Šticha pro EuroZprávy.cz již dříve popsal zájem ruských zpravodajských služeb o Česko. Válka na Ukrajině podle něj pohled na jejich aktivity na území ČR nijak výrazně nezměnila. Už po výbuchu ve Vrběticích totiž došlo výrazné redukci možností těchto služeb k působení pod diplomatickým krytím. Zpravodajský zájem Ruska o Česko se nezmenšil, jen se musely změnit jejich způsoby práce, jak přiblížil mluvčí BIS. 

„Udržovat a rozšiřovat kontakty s proruskými aktivisty se dařilo jednomu z vlivových agentů působících ve prospěch orgánů ruské státní moci, který má navíc vazby i mezi novináři a zprostředkované kontakty s některými politiky,“ upozornila už loni BIS ve své výroční zprávě za rok 2021.  

Ruské zpravodajské služby nikdy ČR neopustily, za vše mluví například právě kauza Vrbětice. Z událostí posledních dekád ale není jasné, zda Českou republiku ruské elity vnímaly jako ohrožení či nepřítele. „V devadesátých letech zde působily velmi intenzivně,“ popsal už dříve pro EuroZprávy.cz Šticha s tím, že také pandemie onemocnění covid-19 aktivity ruských zpravodajských služeb omezila, a to především na základě omezeného cestování.  

Související

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

Více souvisejících

BIS válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

před 6 hodinami

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

před 7 hodinami

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

před 7 hodinami

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajina dá stovky milionů eur na nákup dronů

Ukrajinská vláda se rozhodla zvýšit finanční částku vyčleněnou na nákup dronů, a to o dalších 15,5 miliardy hřiven (přibližně 367 milionů eur). Oznámil to v úterý ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

OSN: Invaze izraelské armády do Rafahu by byla nevýslovnou katastrofou

Pozemní operace izraelské armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy by byla "nevýslovnou katastrofou," prohlásil šéf Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) Martin Griffiths. Uvedla to agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy