Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

Hlavní nárůst by měl proběhnout zejména mezi lidmi staršími 85 let. "Trvalým rysem populačního vývoje v příštích třiceti pěti letech bude nárůst počtu obyvatel ve věku 65 a více let. Počet seniorů, který na počátku letošního roku činil 2,2 milionu, se do konce 50. let vyšplhá na tři a čtvrt milionu," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Ještě v polovině století by přitom podle ní mohly nejpočetnější skupinu obyvatel představovat silné ročníky narozených v druhé polovině 70. let 20. století, které budou v té době patřit již mezi sedmdesátníky.

Naopak by měl poklesnout počet dětí a lidí v aktivním věku, tedy ve věku 15 až 64 let. Největší úbytky se očekávají na sklonku 30. let a v první polovině 40. let. Zatímco na počátku roku 2023 bylo v populaci Česka 6,9 milionu 15–64letých (63 % populace), na konci 50. let by jich mělo být již jen 6,0 milionu (57 % populace).

Doporučené články

Zastoupení dětské složky podle ČSÚ klesne v polovině století na 13 % (z 16 %). Zároveň dojde ke zhoršení bilance věkových skupin podle potenciální ekonomické aktivity a neaktivity. Na počátku letošního roku na sto osob ve věku 20 až 64 let připadlo 72 osob ve věku do 20 let či 65 a více let, v polovině 50. let tohoto století by to mohlo být již 90.

I přes případný zpomalený úbytek obyvatelstva v důsledku migrace z ciziny by do roku 2050 mohl celkový počet obyvatel klesnout z 10,83 milionu na 10,69 milionu. "Demografický vývoj v příštích desetiletích bude charakterizovat nepřetržitá převaha zemřelých obyvatel nad počtem živě narozených dětí," uvedl na webu předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček.

Podle ČSÚ se navíc bude úroveň úmrtnosti žen a mužů se bude postupně sbližovat. V roce 2050 by měla být naděje dožití při narození oproti roku 2019 u mužů vyšší o téměř 6 let a u žen o 5 let.

Související

Marian Jurečka

Jak přilepšit důchodcům? Jurečka přišel s novým návrhem

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) dnes oznámil nové opatření, které se týká seniorů, kteří i v důchodu pokračují v práci. Namísto mírného trvalého zvyšování penze by se jim měly nově začít odpouštět sociální odvody. Toto opatření, které bude součástí důchodové reformy, má shodu v rámci koalice.
Marian Jurečka

"Nikoho jsme nepoškodili." Jurečka uvítal nález ÚS k valorizaci důchodů

Ústavní soud dnes svým nálezem potvrdil, že úprava valorizačního mechanismu, ke které vláda v loňském roce přistoupila, byla v souladu s ústavním pořádkem. Došlo tak k zamítnutí návrhu hnutí ANO na zrušení této valorizační novely. MPSV rozhodnutí Ústavního soudu vítá. Potvrdilo se, že vláda byla v krizové situaci rozpočtově odpovědná a jednala v zájmu budoucích generací i mezigenerační solidarity. Odůvodnění verdiktu nyní MPSV podrobně prostuduje.

Více souvisejících

důchodci, senioři Česká republika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Daňové přiznání 2024: Přehled lhůt a dalších důležitých informací

V lednu doběhla lhůta na podání přiznání k dani z nemovitých věcí, ovšem na přiznání k dani z příjmů fyzických osob mají lidé ještě čas. Jaké jsou lhůty a jakými způsoby je možné tiskopis dodat úřadům? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy