Dezinformační scéna podrývá podporu členství Česka v EU. Před 20 lety v referendu činila 77 procent

Do Evropské unie chtělo v roce 2003 vstoupit 77 procent oprávněných voličů. Od té doby popularita členství klesá a stojí za tím několik faktorů. Podle společnosti STEM to v letech 2015 a 2016 byla například migrační krize, mezi lety 2010 a 2011 pak krize ekonomická. Olej do ohně však nejvíce přilévá dezinformační scéna. Tvrzení alternativních médií jdou často za hranice morálky. 

Před dvaceti lety Češi v referendu rozhodli o vstupu země do Evropské unie. Vstup podpořilo přes 77 % oprávněných voličů za účasti 55 %. Zprávu zveřejnil server iRozhlas.cz dne 15. června 2003. „Členy Unie bychom se měli stát 1. května 2004,“ napsal. O necelý rok později se tato slova potvrdila.

Už loni v březnu ústav empirických výzkumů STEM informoval o všeobecném poklesu podpory členství České republiky v Evropské unii. Opětovný vstup by podpořilo 53 % občanů. Problematika je ale daleko komplexnější než pouhá podpora členství.

Například obecnou myšlenku na evropskou spolupráci neboli pocit sounáležitosti s Evropou podporovalo 72 % Čechů, na druhé straně podpora přijetí eura setrvává už od roku 2011 zhruba na 20 %, zatímco v roce 2006 tento krok vnímalo jako pozitivní až 54 % české veřejnosti.

Kritickými lety podpory členství byly roky 2015 a 2016. Kvůli migrační krizi a s ní spojenou kritizovanou politikou EU by podpořilo vstup pouhých 38 % českých občanů. Podíl se vytrvale snižoval od roku 2011 spolu s ekonomickou krizí a kompletní krizí Eurozóny, meziroční propad podpory činil 10 %. Nad 50 % se míra podpory členství v Evropské unii vrátila před pěti lety.

Největší podporu mělo loni členství napříč mladými lidmi mezi 18 a 29 lety (63 %), zatímco u lidí nad 60 let členství v EU chtělo zachovat 45 % z nich. Totéž platí pro různé vrstvy vzdělání – lidé bez maturity podporovali členství ze 44 %, s maturitou z 54 % a vysokoškoláci ze 69 %.

Snižující se podpoře pomáhá dezinformační scéna

Upozornil na to například fact-checkingový server Manipulátoři.cz. V půli loňského září se dezinformační scénou šířilo tvrzení, že Evropská unie nařídila lidem vypnout elektřinu na tři až čtyři hodiny denně. Ve skutečnosti šlo o dezinterpretaci nezávazného návrhu opatření na šetření energiemi. Evropská komise s ním přišla v reakci na dodávky plynu z Ruska, píše server.

Návrh mluvil o snížení celkové spotřeby o 10 %. Mělo by se toho dosáhnout povinným snížením spotřeby ve vybraných hodinách cenové špičky o 5 %. přičemž by se jednalo o tři až čtyři hodiny denně. „Evropská komise tedy v textu navrhuje pouze relativně malé snížení spotřeby elektřiny na 3-4 hodiny denně, nikoliv její naprosté vypnutí,“ vysvětlují Manipulátoři.cz.

Některá tvrzení dezinformačních serverů ale přesahují hranice jakékoliv morálky. Server Faktické info začátkem června vyvracel tvrzení o tom, že se v Bruselu konala aukce či veletrh dětí pro homosexuální páry. První nepravdivou informací bylo vůbec to, že se konal letos – akce se konala v roce 2019 a šlo měla osvětový charakter, jejímž cílem bylo poskytnout párům stejného pohlaví informace o možnostech náhradního mateřství v zemích jako USA nebo Kanada. Čili s obchodem s lidmi (který je samozřejmě nezákonný) neměla nic společného.

Podobný problém je i přidávání hmyzu a červů do jídla. Roku 2020 na univerzitě v Gentu probíhal experiment, jestli se z larev mouchy bráněnky dá vyrobit produkt podobný máslu. Dezinformační weby ovšem tuto informaci předaly jako zaručenou a aktuální zprávu: „Do másla budou přidávat červy.“ Tento produkt ale nekoupila žádná společnost zabývající se alternativní stravou a už vůbec ne mlékárna, píše Faktické info.

Podle webu EAGRI.cz jsou na území Evropské unie v potravinářské výrobě povoleny čtyři druhy hmyzu, musí se však používat celá těla těchto živočichů. „Na českém trhu lze najít např. chléb a proteinové tyčinky s obsahem cvrččí moučky, cvrčky v čokoládě, těstoviny s hmyzem a další produkty. Do působnosti přechodných opatření nepatří potraviny a složky potravin, které byly získány a extrahovány z částí hmyzu,“ vysvětluje server.

Mezi povolené druhy hmyzu patří larvy a dospělci cvrčka domácího, larvy potemníka stájového, larvy potemníka moučného a larvy a dospělci sarančete stěhovavého.

Řada tvrzení dezinformačních webů podrývá důvěru lidí v politiku Evropské unie. Využívají k tomu jednoduše strach – ať už ze zatažení ČR do války proti Rusku nebo Číně nebo kvůli nechtěné konzumaci hmyzu.

Související

Více souvisejících

Česká republika Boj proti dezinformacím a fake news EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

Paul Auster

Zemřel slavný americký spisovatel Paul Auster

Ve věku 77 let zemřel v noci na středu ve svém bytě v newyorské čtvrti Brooklyn americký spisovatel a scenárista Paul Auster. Příčinou smrti byly komplikace spojené s rakovinou plic. Austerovo úmrtí pro deník The New York Times potvrdila Jacki Lyndenová, která se s ním přátelila.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

Výrazně se sníží důchody, nebo porostou daně. Jurečka popsal, co bez reformy hrozí Česku

Bez důchodové reformy hrozí v budoucnosti buď výrazné snížení výše důchodů nebo zvýšení daní. Ministr práce Marian Jurečka zdůraznil, že navrhované změny, včetně navyšování důchodového věku nad 65 let, mají za cíl udržet propad systému penzí na úrovni jednoho procenta HDP, což odpovídá loňským hodnotám.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy