Crash Call. České dráhy vybaví vlaky zařízením pro automatické hlášení nehody

České dráhy plánují vybavit své vlaky bezpečnostním zařízením Crash Call. V případě nehody bude automaticky vysílat signál dispečerovi. Nyní společnost hledá dodavatele zařízení. Dráhy to dnes oznámily v tiskové zprávě. Jde o jedno z dalších opatření, kterým dopravce reaguje na sérii vážných nehod v létě. Už dříve společnost spustila aplikaci jako bezpečnostní doplněk pro provoz na lokálních tratích.

Vlaky
doporučujeme

Zařízení umístěné v čelním vozidle vlaku by mělo fungovat podobně jako hlášení o nehodě v nových osobních autech. Podobné zařízení se podle drah zatím na evropských železnicích nevyužívá. "V současné době hledáme vhodného dodavatele, který nabídne nejlepší technické a zároveň ekonomické řešení. Navržené zařízení musí také odpovídat všem normám provozu železničních kolejových vozidel," uvedl místopředseda představenstva ČD Michal Kraus.

Zařízení Crash Call by podle něj mělo fungovat automaticky, nebude tak závislé na strojvedoucím či dalším vlakovém personálu. Tím chtějí dráhy eliminovat případy, kdy vlakový personál nebude moci pomoc okamžitě zavolat. Nebezpečný střet bude zařízení ohlašovat na dispečink.

České dráhy přizvaly do konzultací o technologii zařízení přes desítku firem, přihlásit se ovšem mohou samy i další společnosti. Dopravce však apeluje na to, aby zařízení bylo schopné rozlišit nebezpečnou kolizi od případných otřesů, například při takzvaném svěšování, běžných pro normální provoz. Klíčové bude pro dráhy také určení vhodného místa pro umístění zařízení, odolnost a finanční náročnost projektu.

Zařízení by mělo být dalším opatřením, kterým chtějí ČD eliminovat rizika nehod. V létě se na české železnici stala řada nehod, které si vyžádaly několik obětí a zraněných. Dráhy tehdy spustily aplikaci, která na lokálních tratích upozorňuje strojvedoucího na blížící se vlak v protisměru. Společnost se také zaměřila na intenzivní trénink strojvedoucích a spolupracuje na zavádění zabezpečovacího systému ETCS.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dnes a v neděli nepojede kvůli opravě metro C v úseku Ládví a Letňany

12.06.2021 07:07 Kvůli opravě nepojede dnes a v neděli pražské metro na lince C v úseku Ládví a Letňany a místo něj…

Dnešek se kvůli nehodám přiblížil nejtragičtějším dnům roku

11.06.2021 21:55 Aktualizováno Dnešek se čtyřmi oběťmi dopravních nehod přiblížil nejtragičtějším dnům letošního roku v Česku.…

Proces kvůli sestřelení letounu MH17 vstoupil v Nizozemsku do rozhodující…

07.06.2021 13:49 Soudní řízení v Nizozemsku kvůli sestřelení letu MH17 v létě 2014 nad východní Ukrajinou vstoupilo…

Řidiči senioři bourají nejméně, jejich nehody jsou však závažnější

06.06.2021 09:51 Řidiči senioři bourají proti jiným věkovým skupinám nejméně, jejich nehody však bývají podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama