Doprava: Silnice jsou kvůli sněhu sjízdné jen s opatrností

Po nočním sněžení leží na silnicích Vysočiny nová vrstva sněhu. Krajská správa a údržba silnic má v terénu sypače na všech 114 okruzích. V noci v Libereckém kraji připadlo do dnešního rána několik centimetrů sněhu.

Zimní počasí v Česku, mráz trápí chodce i řidiče

Silnice v Jihomoravském kraji jsou většinou mokré po chemickém ošetření a silničáři řidiče vybízejí ke zvýšené opatrnosti. Silné středeční sněžení sice v noci na dnešek ustalo, bylo ale větrno a například v Brně musely znovu vyjet všechny posypové vozy. Vyplývá to z informací na stránkách Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje.

"V noci došlo ke zhoršení povětrnostních podmínek na celém území města Brna, proto jsme dnes v 1:55 přistoupili k plošnému nasazení všech našich 21 posypových vozů. Tento výjezd byl ukončen v 5:30," uvedl provozní ředitel Brněnských komunikací Jan Klištinec. Dodal, že vozy v noci chemicky ošetřily 755 kilometrů silnic, 220 jich očistily pluhy a spotřebovaly 139 tun posypu.

Povrch dálnic na území jižní Moravy je podle údajů z webu silničářů většinou mokrý po chemickém ošetření, stejně jako menší silnice. Na Znojemsku a Blanensku je na silnicích místy rozbředlý sníh. V Brně, na Brněnsku a Vyškovsku jsou ještě sněhové přeháňky, na většině území kraje se teploty drží okolo nuly, místy je mlha.

Teploty do tří stupňů by se v kraji měly udržet po zbytek dne, meteorologové očekávají místy slabé sněžení. V noci na pátek by měly teploty klesnout k minus třem až minus šesti stupňům Celsia.

V noci v Libereckém kraji připadlo do dnešního rána několik centimetrů sněhu. Zbytky rozbředlého sněhu leží i na silnicích prvních tříd v horských oblastech Jablonecka a Semilska, vyplývá z údajů na dopravním webu Ředitelství silnic a dálnic. Opatrní by měli být motoristé i na čtyřproudé silnici 35 z Liberce na Turnov, silničáři varují před možnou námrazou.

"K ránu byla většina inertně udržovaných vozovek vypluhovaná, posypaná. A chemicky udržované úseky byly posypané a v současné době na nich leží zbytky rozbředlého sněhu. Jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, dopravní komplikace nemáme zatím nikde hlášené," řekl dnes ČTK před 9:00 Pavel Pospíšil z Krajské správy silnic Libereckého kraje.

Pro nákladní vozidla nad šest tun s výjimkou autobusů je nadále uzavřená silnice třetí třídy přes Oldřichovské sedlo z Mníšku do Raspenavy na Liberecku. Zákaz pro ně platí od středečního rána. Důvodem je zledovatělý povrch silnice po předchozím sněžení a obava ze zablokování jedné ze dvou přístupových cest do Frýdlantského výběžku. "Z důvodu prevence ji zřejmě necháme uzavřenou do doby, až na ní nebude sníh," uvedl Pospíšil. To může trvat i týdny. Obavu z jízdy po této silnici mají podle Pospíšila za současných podmínek i řidiči autobusů. Silnice přes Oldřichovské sedlo se upravuje pluhy a k údržbě lze jako posyp použít pouze písek nebo drť. Kamiony se do Raspenavy, Hejnic či Lázní Libverda dostanou po silnici I/13 přes Frýdlant, která se udržuje chemicky.

Zvýšenou opatrnost silničáři doporučují řidičům v celém Libereckém kraji. Ujetý nebo rozbředlý sníh je na vozovkách nižších tříd na Jablonecku, Semilsku i Liberecku. Mokré jsou silnice na Českolipsku.

Na Vysočině, kde v noci znovu sněžilo, se dnes do 10:00 stalo osm nehod, obešly se bez zranění. Uvedla to mluvčí policie Jana Kroutilová. Hasiče zaměstnalo odstraňování stromů, které kvůli těžkému sněhu padaly na silnice. Bez dodávek elektrické energie je několik desítek domácností na Třebíčsku a Pelhřimovsku.

Podle mluvčího společnosti E.ON Romana Šperňáka se výpadek v dodávkách elektřiny týká okolí Jaroměřic na Rokytnou a obce Těchoraz. Společnost ČEZ, která dodává elektřinu na Havlíčkobrodsku, poruchy nemá, řekla ČTK její mluvčí Šárka Lapáčková Beránková.

Hasiči dnes popadané stromy ze silnic odstraňovali na 24 místech, vyplývá z informací na jejich webu. Pomáhali i v Pelhřimově, kde před 8:00 zapadl kamion nebo v Horních Vilémovicích na Třebíčsku, kde silnici zablokoval kamion a autobus. Nehody se podle Kroutilové staly i u Chotěboře, kde se před půl devátou dopoledne srazilo auto s traktorem. Dvě vozidla se srazila u Hamrů nad Sázavou.

Krajská správa a údržba silnic dnes vyjela se sypači na všech 114 okruhů, řekl dispečer krajských silničářů Roman Hubený. Noční teploty na Vysočině podle něho klesly k minus třem stupňům Celsia. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu se budou odpoledne pohybovat od minus dvou do jednoho stupně Celsia. Sněžení bude slábnout, večer může být i polojasno.

Dopravu v Olomouckém kraji dnes ráno komplikoval sníh, policisté vyšetřovali v regionu řadu nehod včetně havarovaného autobusu u Vápenné. Na Jesenicku napadlo do pěti centimetrů sněhu, řekli dnes ČTK dispečeři. Ve vyšších polohách leží na vozovkách rozbředlý sníh po chemickém ošetření, obezřetnost je na místě i v nižších polohách, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Mezi Vápennou a Žulovou sjel autobus s řidičem a pěti cestujícími do příkopu a převrátil se na bok, jedna z cestujících byla zraněna. "Autobus sjel ze silnice a skončil nakloněný v příkopu. Z autobusu kvůli zaklínění výstupních dveří do svahu nebylo možné vystoupit. Hasiči provedli částečné odkopání zeminy a poté všem pasažérům včetně řidiče pomohli do bezpečí," řekl ČTK mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Autobus pak vyprostili za pomoci jeřábu.

Další vážná nehoda se stala u Bílé Lhoty na Olomoucku, kde havarované osobní auto skončilo v poli na boku, na místo byl přivolán také vrtulník letecké záchranné služby. V Dolanech na Olomoucku narazilo osobní auto do sloupu, nikdo nebyl zraněn. Další dvě nehody vyšetřovali policisté ráno také v Prostějově, při jedné byl zraněn chodec, uvedla policie na dopravních informacích.

Na Jesenicku pokrývá rozbředlý sníh hlavní tahy i silnice nižších tříd. Na vozovkách udržovaných inertním posypem leží nový sníh a ujetá vrstva krytá posypem, obezřetnost je tak nutná na všech typech silnic. "Napadlo tak do pěti centimetrů sněhu, vozovky jsou sjízdné, chlapi byli venku celou noc. Akorát na Rejvíz stojí naložený kamion, ale silnice je tam průjezdná," řekl dnes ČTK dispečer jesenické správy silnic. Na Šumpersku ještě ráno hustě sněžilo, na cestách tam leží zbytky rozbředlého sněhu.

S plným příchodem zimy musejí motoristé počítat i ve vyšších polohách Olomoucka, především v okolí Šternberku. Na silnicích tam leží zbytky rozbředlého sněhu nebo sněhová kaše, na cestách ošetřovaných drtí leží nesouvislá vrstva nového sněhu či sněhové kaše, uvádí ŘSD. Rozbředlý sníh pokrývá také řadu silnic na Prostějovsku. Na Přerovsku jsou silnice většinou mokré po chemickém ošetření, rozbředlý sníh je ve vyšších polohách.

Silnice na Vsetínsku, především ve vyšších polohách, pokrývá po nočním sněžení vrstva nového sněhu. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Vozovky v ostatních částech Zlínského kraje, tedy na Kroměřížsku, Zlínsku a Uherskohradišťsku, jsou většinou holé a mokré. Vyplývá to z aktuálních údajů zveřejněných Ředitelstvím silnic a dálnic ČR.

Dohlednost na silnicích ve Zlínském kraji snižují dnes ráno srážky, ať už sníh, nebo déšť. V regionu je nejčastěji oblačno až zataženo, místy vane slabý vítr. Teploty se ráno pohybovaly od minus dvou do plus jednoho stupně Celsia.

Odpolední maxima by podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu měla dosáhnout plus dvou stupňů Celsia. Přes den bude zataženo až oblačno, místy se slabým sněžením. K večeru očekávají meteorologové ubývání srážek, místy podle nich může být oblačno až polojasno.

V Praze začne o víkendu oprava na Hlávkově mostě, čekají se dopravní…

21.06.2021 14:38 Pražská Technická správa komunikací (TSK) vyrovná dlažbu na Hlávkově mostě, práce začnou tuto…

Doprava v Olomouckém kraji kolabuje. Část dálnice uzavřela oprava, jinou…

21.06.2021 11:13 Aktualizováno Velké dopravní komplikace způsobuje od rána na Olomoucku a Přerovsku uzavřená dálnice D35 mezi…

NKÚ: Třetina peněz na podporu městské hromadné dopravy se nevyčerpá

21.06.2021 08:52 Ministerstvo dopravy vyčlenilo na podporu městské hromadné dopravy v elektrické trakci, tedy…

Dálnice D1 byla kvůli požáru neprůjezdná. Uzavřena byla i dálnice D8

19.06.2021 21:58 Aktualizováno Požár kamionu, který začal hořet v úseku s dopravním omezením na 170. kilometru D1 u Domašova ve…

Další problémy na dálnicích. Na D35 kvůli teplu praskla silnice, pět nehod

19.06.2021 17:49 Aktualizováno V důsledku vysokých teplot popraskal dnes povrch dálnice D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem na…

Ženu v Brně zabilo auto, když seděla na lavičce na zastávce

19.06.2021 14:39 Ženu středního věku srazilo dnes před polednem v Brně v Úzké ulici osobní auto, které vjelo na…

Praha postaví metro D, nejprve vznikne úsek z Pankráce na Nové Dvory

17.06.2021 13:15 Aktualizováno Hlavní město začne stavět linku metra D. Jako první bude vybudován úsek trasy z Pankráce na Nové…

Praha zavede parkovací podzóny pro řemeslníky

16.06.2021 15:18 Pražané si v parkovném budou moci přidat 120 hodin pro parkování řemeslníků, kteří k nim jedou. Za…

Stavbě pražského metra D hrozí zpoždění

14.06.2021 17:20 Stavbě pražského metra D hrozí zpoždění zahájení výstavby. Ministerstvo dopravy (MDČR) totiž…

Dnes a v neděli nepojede kvůli opravě metro C v úseku Ládví a Letňany

12.06.2021 07:07 Kvůli opravě nepojede dnes a v neděli pražské metro na lince C v úseku Ládví a Letňany a místo něj…

Související:

Právě se děje