Rozvadov je bez kolon, na Folmavě je fronta 2,5 km

Dálniční hraniční přechod Rozvadov je dnes ráno průjezdný bez kolon. Kvůli testování řidičů kamionů a pendlerů na covid-19 se tam minulý týden tvořily fronty dlouhé až 16 km, hlavně kamionů. Na Folmavě na Domažlicku je fronta 2,5 kilometru, ale postupně ubývá.

Kvůli koronaviru se na státní hranice vrátily kontroly
doporučujeme

Další přechody v Plzeňském kraji projedou řidiči plynule, řekla ČTK v 07:20 policejní mluvčí Eva Červenková. Dnes se čekali větší fronty, protože do Německa, jež zavedlo na hranicích kontroly, jezdí kamiony i čeští pendleři směřující za prací denně nebo na celý týden.

"Jen na Folmavě je menší zdržení, fronta je tam asi 2,5 kilometru, ale je to jen nárazově," uvedla mluvčí.

Policejní hlídky na Rozvadově i Folmavě zůstávají a budou nadále regulovat kamiony i čekatele na test. Pravý pruh v Rozvadově je stále určený na testování, levý pro ty, kteří mají testy z vnitrozemí. Každý, kdo překračuje hranici, musí mít potvrzení o negativním testu v němčině nebo angličtině, ne starší než 48 hodin. Musí si také dopředu udělat digitální registraci pro vstup do Německa.

Plynulý provoz je také na hraničním přechodu Všeruby na Domažlicku. Polovina vozidel je nákladních, zbytek osobní. "Čekací doba je deset až 15 minut, aut jezdí minimálně," řekl Václav Bernard (STAN), starosta Všerub na Domažlicku, kde je také silniční přechod.

"Pendleři musí mít registraci a potvrzení, že pracují v kritické infrastruktuře - zdravotnictví nebo sociálních službách, anebo musí mít výjimku, že jsou pro zaměstnavatele nepostradatelní," uvedl Bernard. Podle něj pro ně platí v podstatě stejné parametry jako stanovili Němci před týdnem od neděle. "Ode dneška má sice výjimku více lidí, ale dnes je průjezd plynulý bez problémů. Minulé pondělí tu byla fronta přes kilometr. Pondělky přitom bývaly kritické, protože najížděli kamiony i pendleři, kteří v Německu zůstávají přes týden," řekl. Podle Bernarda je vidět, že za prací jezdí minimum pendlerů, kamionů je zhruba stejně.

Městys Všeruby u hranic poskytl v budově bývalé celnice dočasný azyl německé policii, která nonstop prověřuje řidiče mířící do Bavorska. Ve Všerubech není testovací stanice, řidiči musejí mít covid negativní potvrzení z vnitrozemí.

Německo považuje ČR za oblast s vysokým výskytem mutací koronaviru. Od neděle 14. února obnovilo stálé kontroly na pomezí s ČR. Hranice mohou překračovat s negativním testem jen nákladní dopravci a někteří pendleři, jejichž práci vyhodnotila SRN jako nezbytnou.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Smartwings vrátil do provozu Boeing 737 MAX

25.02.2021 19:10 Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8.…

Dálniční kontroly tento týden odhalily 1200 aut bez známky

25.02.2021 12:39 Policisté a celníci tento týden při kontrolní akci na dálnicích zastavili zhruba 1200 motoristů,…

Dopravci vybaví zaměstnance respirátory, cestující na ně už upozorňují

22.02.2021 15:14 Dopravci jsou na zpřísnění podmínek cestování připraveni. Své zaměstnance vybaví respirátory a…

Tragédie na Českobudějovicku. Při nehodě zemřeli dva cyklisté

20.02.2021 22:03 Aktualizováno Při nehodě mezi obcemi Kaliště a Zaliny u Českých Budějovic zemřeli dnes odpoledne dva cyklisté.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama