Sníh opět komplikuje dopravu, přidala se námraza. Některé silnice jsou neprůjezdné

Dopravu v České republice dnes opět komplikují sníh a námraza. V noci připadlo několik centimetrů sněhu, místy sněží také přes den, řidiči by proto měli být opatrní v celé zemi. Kvůli velmi nízkým teplotám působí sůl, kterou používají silničáři, velmi pomalu. Problémy mohou mít zejména kamiony. Několik silnic je neprůjezdných.

Doprava v zimě, ilustrační foto
doporučujeme

Lidé by také měli počítat se zpožděním městské hromadné dopravy, nejezdí ani některé regionální vlaky, zjistila ČTK.

Na dálnici D8 byly zhruba na dvě hodiny uzavřeny tunely Prackovice a Radejčín. Důvodem byly dlouhé kolony kamionů, které vznikly po pondělním dočasném uzavření hraničního přechodu do Německa. Země přechod otevřela dnes ráno asi po 16 hodinách. Podle českého Ředitelství silnic a dálnic se kvůli otevření tunelů nejdřív musela rozjet kolona před nimi směrem na Německo. Uvnitř tunelů se z bezpečnostních důvodů nesmí stát.

Policie později odpoledne také apelovala na řidiče, aby se vyhnuli dálnicím D8 i D7 kvůli problémům s požárem a hromadnou nehodou na navazujících německých dálnicích. Omezení na D8 spojené s požárem auta na německé dálnici A17 bylo před 16:30 ukončeno. Policie také ráno uzavřela ve spojitosti s kolonami na D8 silnice z Knínic do Nakléřova a na Telnici na Ústecku kvůli autům, která tam dostávala smyk. Řidiči si chtěli po těchto silnicích zkrátit cestu.

Kvůli sněhu byla pro kamiony nad šest tun uzavřena silnice třetí třídy přes Oldřichovské sedlo na Raspenavu a Hejnice v Libereckém kraji. Silničáři ale naopak nechali i pro nákladní dopravu otevřenou silnici I/10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska. Zavřeli by ji, pokud by na ní nějaký kamion uvízl. "Aktuálně je ale silnice prakticky černá, takže ani kamiony by tam neměly mít problémy," řekl ČTK Eduard Bark, technik společnosti Silnice LK, která má údržbu komunikací v kraji na starosti.

Problémy měly kamiony na hlavní silnici do Polska I/33 u obce Vysokov na Náchodsku. Na silnici v úseku asi 1,5 kilometru se tvořila ledovka. Zákaz vjezdu pro nákladní vozy od 12 tun platí na devatenáctikilometrovém úseku silnice I/56 na Frýdecko-Místecku v Beskydech mezi obcemi Ostravice a Bílá. Silnice je jedním z hlavních tahů na Slovensko.

Na silnici I/69 mezi Jasennou na Zlínsku a Liptálem na Vsetínsku se v oblasti Syrákova vytvořila námraza. Kvůli ledovce je neprůjezdný 1,5 kilometru dlouhý úsek silnice III/4913 severně od Ostraty na Zlínsku. Nesjízdná je kvůli ledovce silnice III/4932 mezi Vizovicemi a Loučkou na Zlínsku.

Na železnici byly problémy především ve středních Čechách, například na trati z Prahy do Kolína. Řada spojů dráhy odřekly. Sníh komplikoval i dopravu v Praze, odpoledne přetrvávaly problémy právě na železnici kvůli poruchám výhybek. Porouchané byly podle webu Českých drah výhybky třeba ve stanici Praha-Vršovice. Desítky spojů, které tudy projíždí, tak měly zpoždění. Ráno nabíraly zpoždění také tramvaje a autobusy MHD, v poledne ale byla podle webu dopravního podniku hromadná doprava už v pořádku.

Stalo se i několik nehod, obešly se bez vážných následků. Pražští strážníci dnes také vykázali z Petřína lidi, kteří zde sáňkovali, jezdili na bobech či lyžovali. Městská vyhláška to zakazuje v zeleni, která je součástí parků či zahrad. Primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti) v reakci na to oznámil, že město vyhlášku změní.

Regionální organizátor pražské integrované dopravy (ROPID) odpoledne stále evidoval problémy u části autobusových linek v okolí hlavního města. Stroje, které ŘSD používá ve Středočeském kraji k zimní údržbě silnic, najely za neděli a pondělí přes 25.000 kilometrů. Nejnáročnější byly noc z neděle na pondělí a pondělní dopoledne, především kvůli velkému množství napadaného sněhu, informoval dnes v tiskové zprávě Martin Buček z ŘSD.

Mrazy a sněžení se dají očekávat také v dalších dnech. Na jihovýchodě republiky napadne od středy do čtvrtka dalších pět až deset centimetrů sněhu a v celé zemi by mohlo od čtvrtka silně mrznout. Teploty mohou klesat až k minus 12 stupňům, uvedl dnes Český hydrometeorologický ústav.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dopravci chtějí pro své řidiče kvůli cestám do Německa častější testy

05.03.2021 12:40 Kamionoví dopravci žádají stát pro své řidiče možnost častějších koronavirových testů hrazených…

Škoda chce do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o 3000

04.03.2021 17:41 Aktualizováno Automobilka Škoda Auto chce podle odborů od letoška do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o pět…

Stát varuje před neoficiálním prodejem dálničních známek

02.03.2021 13:33 Aktualizováno Nové elektronické dálniční známky začali v posledních týdnech prodávat stále častěji i neoficiální…

Dálnici D8 blokují nehody, zemřel člověk

02.03.2021 12:53 Aktualizováno Na D8 na Litoměřicku při nehodě několika kamionů zemřel jeden člověk. Informovali o tom hasiči.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama