Vláda omezila dopravní služby: Klíčové spoje fungují, autoškoly jsou zavřené

Koronavirová krize a s ní spojené vládní restrikce omezily i část dopravních služeb. Část provozu už v minulých dnech přerušili železniční a autobusoví dopravci a také dopravní úřady, úplně zavřít nyní musí i autoškoly. Provozy klíčové pro automobilový provoz však fungují i nadále. Proti jaru jsou možné i cesty do zahraničí.

Vlaky
doporučujeme

Vyplývá to z informací ministerstva dopravy.

Stávající situace už omezila část vlakového i autobusového provozu v zemi. Počty cestujících v minulém týdnu klesly na polovinu běžného zájmu a dá se očekávat, že další vládní omezení poptávku ještě více sníží.

Dopravci proto v minulých dnech omezili část svého provozu, zejména mimo dopravní špičku. Jezdit přestaly některé spoje na jinak vytížené trati mezi Prahou a Ostravou, po dohodě se státem ubyly i některé spoje například na linkách mezi Prahou a Hradcem Králové, Děčínem, Brnem, Českými Budějovicemi a rovněž mezi některými krajskými městy. Doprava oslabuje i v regionech.

Provoz výrazně omezily i dopravní úřady, což komplikovalo vyřizování žádostí o nové řidičské průkazy a další doklady. Na úřadech se tak v minulých dnech tvořily dlouhé fronty, v nichž lidé často nedodržovali některá opatření proti nákaze, zejména nošení roušek a tvoření rozestupů. Stát proto rozhodl o prodloužení platnosti řidičských průkazů, jejichž platnost vypršela během současného nouzového stavu. Držitelé nyní propadlých dokladů si je tak nyní nemusí okamžitě měnit a nebudou za to postihováni. Opatření platí pro řidičské průkazy a průkazy profesní způsobilosti řidiče. Prodloužení platí zatím po dobu nouzového stavu, ministerstvo dopravy však jedná s Evropskou komisí o prodloužení až do konce března příštího roku.

V provozu naopak dál zůstávají autoservisy či stanice technické kontroly (STK). Vláda postupně tyto subjekty povolovala i na jaře, jsou totiž klíčové pro automobilový provoz. To se samozřejmě týká i čerpacích stanic. Řidiči si tak i nadále budou muset dávat pozor na platnost své technické kontroly u auta, jízda bez platné STK totiž bude nadále považována za přestupek.

Na rozdíl od jara stát nezavřel ani hranice, stále je tak možné vycestovat. Lidé však musí u některých zemí počítat s povinnou karanténou či testy na covid-19. Ty z okolních zemí vyžaduje například Slovensko či Německo.

Dopravci zatím služby ve svých vlacích a autobusech i přes současnou epidemickou situaci neomezí. Beze změn by měl zůstat prodej jízdenek i občerstvení. Cestující se mohou rozesazovat podle volných míst. K opatřením jako na jaře, kdy dopravci omezovali formy prodeje jízdenek nebo občerstvení, tak zatím firmy nepřistoupí. Budou pokračovat v čištění a dezinfikování vozů. 

"Vzhledem k aktuální naplněnosti vlaků není ve většině problém v tom, aby si cestující sedli s dostatečnými rozestupy. Palubní personál proto cestujícím umožňuje, aby si případně sedli na jiné volné místo," uvedl mluvčí Leo Expressu Emil Sedlařík. Dopravci tak tvoření a udržování odstupů zatím nechají na cestujících a nezavedou opatření jako na jaře. České dráhy tehdy dočasně zrušily prodej místenek, další dopravci zase upravili vlastní rezervační systém.

Změna se nechystá ani v prodeji jízdenek, ten bude vedle internetu dál fungovat i na pokladnách i ve vlacích. Dopravci ovšem vyzývají cestující k upřednostňování bezhotovostních plateb, aby tak omezili kontakt mezi pasažéry a personálem. V nabídce zůstane i občerstvení.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jízdní řády pražské MHD se kvůli posunu zákazu vycházení nemění

23.11.2020 13:39 Aktualizováno Jízdní řády pražské MHD se v souvislosti s posunem zákazu vycházení o dvě hodiny na 23:00 zatím…

Na zkoušky čeká tisíce studentů autoškol, kolem doplňkových jízd jsou…

23.11.2020 12:30 Na umožnění teoretických a praktických závěrečných zkoušek čeká několik tisíc studentů autoškol.…

Při nehodě na Brněnsku se zranilo sedm cizinců

21.11.2020 14:16 Sedm cizinců se zranilo při dopolední nehodě v Dolních Kounicích na Brněnsku.

V metru ubylo několik milionů cestujících, výpadek na jízdném bude přes…

19.11.2020 14:23 V pražském metru od letošního září ubylo několik milionů cestujících. Zatímco v září jich bylo přes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama