Vláda omezila dopravní služby: Klíčové spoje fungují, autoškoly jsou zavřené

Koronavirová krize a s ní spojené vládní restrikce omezily i část dopravních služeb. Část provozu už v minulých dnech přerušili železniční a autobusoví dopravci a také dopravní úřady, úplně zavřít nyní musí i autoškoly. Provozy klíčové pro automobilový provoz však fungují i nadále. Proti jaru jsou možné i cesty do zahraničí.

Vlaky

Vyplývá to z informací ministerstva dopravy.

Stávající situace už omezila část vlakového i autobusového provozu v zemi. Počty cestujících v minulém týdnu klesly na polovinu běžného zájmu a dá se očekávat, že další vládní omezení poptávku ještě více sníží.

Dopravci proto v minulých dnech omezili část svého provozu, zejména mimo dopravní špičku. Jezdit přestaly některé spoje na jinak vytížené trati mezi Prahou a Ostravou, po dohodě se státem ubyly i některé spoje například na linkách mezi Prahou a Hradcem Králové, Děčínem, Brnem, Českými Budějovicemi a rovněž mezi některými krajskými městy. Doprava oslabuje i v regionech.

Provoz výrazně omezily i dopravní úřady, což komplikovalo vyřizování žádostí o nové řidičské průkazy a další doklady. Na úřadech se tak v minulých dnech tvořily dlouhé fronty, v nichž lidé často nedodržovali některá opatření proti nákaze, zejména nošení roušek a tvoření rozestupů. Stát proto rozhodl o prodloužení platnosti řidičských průkazů, jejichž platnost vypršela během současného nouzového stavu. Držitelé nyní propadlých dokladů si je tak nyní nemusí okamžitě měnit a nebudou za to postihováni. Opatření platí pro řidičské průkazy a průkazy profesní způsobilosti řidiče. Prodloužení platí zatím po dobu nouzového stavu, ministerstvo dopravy však jedná s Evropskou komisí o prodloužení až do konce března příštího roku.

V provozu naopak dál zůstávají autoservisy či stanice technické kontroly (STK). Vláda postupně tyto subjekty povolovala i na jaře, jsou totiž klíčové pro automobilový provoz. To se samozřejmě týká i čerpacích stanic. Řidiči si tak i nadále budou muset dávat pozor na platnost své technické kontroly u auta, jízda bez platné STK totiž bude nadále považována za přestupek.

Na rozdíl od jara stát nezavřel ani hranice, stále je tak možné vycestovat. Lidé však musí u některých zemí počítat s povinnou karanténou či testy na covid-19. Ty z okolních zemí vyžaduje například Slovensko či Německo.

Dopravci zatím služby ve svých vlacích a autobusech i přes současnou epidemickou situaci neomezí. Beze změn by měl zůstat prodej jízdenek i občerstvení. Cestující se mohou rozesazovat podle volných míst. K opatřením jako na jaře, kdy dopravci omezovali formy prodeje jízdenek nebo občerstvení, tak zatím firmy nepřistoupí. Budou pokračovat v čištění a dezinfikování vozů. 

"Vzhledem k aktuální naplněnosti vlaků není ve většině problém v tom, aby si cestující sedli s dostatečnými rozestupy. Palubní personál proto cestujícím umožňuje, aby si případně sedli na jiné volné místo," uvedl mluvčí Leo Expressu Emil Sedlařík. Dopravci tak tvoření a udržování odstupů zatím nechají na cestujících a nezavedou opatření jako na jaře. České dráhy tehdy dočasně zrušily prodej místenek, další dopravci zase upravili vlastní rezervační systém.

Změna se nechystá ani v prodeji jízdenek, ten bude vedle internetu dál fungovat i na pokladnách i ve vlacích. Dopravci ovšem vyzývají cestující k upřednostňování bezhotovostních plateb, aby tak omezili kontakt mezi pasažéry a personálem. V nabídce zůstane i občerstvení.

D1 ve směru na Prahu je opět průjezdná. Ráno se srazilo devět aut

17.10.2021 11:08 Aktualizováno Po ranní hromadné nehodě devíti vozidel na D1 na 144. kilometru je dálnice opět plně průjezdná.…

Dálnice D1 je po nehodě ve směru na Prahu uzavřená

13.10.2021 16:07 Dálnice D1 u Mirošovic je ve směru na Prahu na 22. kilometru uzavřená, osobní auto narazilo do…

Na dálnici D1 po nehodě zkolabovala doprava

12.10.2021 17:35 Aktualizováno Dálnici D1 na 208. kilometru ve směru od Vyškova na Brno dnes po ránu asi na 5,5 hodiny uzavřela…

Provoz na D1 u Prahy ochromila nehoda devíti aut

06.10.2021 13:31 Provoz na dálnici D1 na 17. kilometru u Prahy dnes před polednem zkomplikovala řetězová nehoda…

Dálnici D1 uzavřela na Benešovsku hromadná nehoda, čtyři zranění

03.10.2021 17:01 Aktualizováno Dálnici D1 uzavřela na 66. kilometru ve směru na Prahu zhruba na 30 minut hromadná nehoda tří…

V září zemřelo na českých silnicích 38 lidí, podobně jako loni

01.10.2021 09:59 Při dopravních nehodách zemřelo letos v září na českých silnicích 38 lidí, o jednoho víc než ve…

Otevře se nová část dálnice D11. Stavba 22 kilometrů stála 4 miliardy

25.09.2021 17:37 Dokončovaný úsek dálnice D11 z Hradce Králové do Jaroměře se motoristům otevře 17. prosince. Stát…

Železnice mezi Prahou a Drážďany se začne stavět v 2027, míní Havlíček

25.09.2021 16:21 Jednání se zemědělci kvůli plánovanému koridoru mezi Prahou a Drážďany nejsou u konce, nejspíš…

Brněnský dopravní podnik poděkoval řidiči trolejbusu, který pro město…

23.09.2021 11:23 1971. Rok narození modelky Terezy Maxové, rok, kdy byl do provozu uveden první úsek dálnice D1 z…

Dálnici D1 u Říčan několik hodin blokovala vážná nehoda

20.09.2021 09:07 Aktualizováno Nehoda s těžkým zraněním uzavřela dnes v noci dálnici D1 za Prahou. Řidiči více než dvě hodiny…

Související:

Právě se děje

reklama