Zájem o vlaky opět stoupá každým týdnem

Počet cestujících ve vlacích každým týdnem postupně roste. V současné době je poptávka na přibližně 30 až 40 procentech původního stavu před koronavirovou krizí.Spolu s tím dopravci plánují obnovování dalších spojů, do plného rozsahu by se provoz měl vrátit během června.

Vlaky
doporučujeme

Vyplývá to z informací dopravců pro ČTK. V období vrcholu pandemie koronaviru v ČR se počet cestujících ve vlacích propadl na zhruba desetinu původního stavu, zrušena proto byla většina spojů.

Dopravci se vesměs shodli, že počet cestujících stoupá každý týden. "Například ve srovnání s minulým týdnem činí navýšení počtu cestujících kolem 20 procent," uvedl mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj. Zájem o cestování vlaky je v současnosti patrný zejména na dálkových tratích, v regionech pak ve velkých aglomeracích a o víkendech také v turisticky vyhledávaných místech. Obsazeny bývají hlavně spoje před a po víkendech, které tradičně patří k nejvytíženějším. Tyto termíny dopravci také nyní nejvíce posilují.

České dráhy proto obnovují dopravu postupně, zejména podle rozhodnutí objednatelů, tedy úřadů. Nasazování vlaků se tak odvíjí od aktuální situace v jednotlivých regionech. Dráhy jsou podle mluvčí Vandy Rajnochové připraveny nejpozději od 25. května plně obnovit regionální spoje podle uzavřených smluv. Zastaven je naopak stále mezinárodní provoz dopravce.

Provoz posilují i další dopravci. RegioJet plánuje přidat další spoje zejména na trase mezi Prahou a Ostravou. V době špičky, tedy například v pátek a neděli, by tak už měly vlaky jezdit ve vytíženém směru v plném rozsahu. Dopravce také eviduje tisíce rezervací pro období letních prázdnin, což souvisí zejména s plány lidí na dovolenou v Česku. RegioJet zatím jako jediný z velkých dopravců už obnovil některé své autobusové linky do zahraničí.

Leo Express nyní provozuje asi polovinu svých dálkových železničních spojů mezi Prahou a Ostravou a Starým Městem. Dopravce zároveň plánuje nasazovat další spoje každým týdnem, návrat k plnému provozu tak lze očekávat během června. V případě mezinárodních linek společnost čeká na zmírnění podmínek cestování na Slovensko a do Polska.

Arriva v minulých týdnech obnovila autobusové spoje z Prahy do Teplic, Písku či Krkonoš dále z Olomouce a Přerova do Brna nebo ve středních Čechách a na Pardubicku. Na železnici pak dopravce začal jezdit na pražské lince mezi Hostivaří a Roztoky u Prahy. Od 25. května chce Arriva obnovit autobusové i vlakové spoje na Plzeňsku, Olomoucku, na Vysočině nebo ve Zlínském kraji, přibýt by brzy měly i dálkové linky Domažlice - Plzeň nebo Praha - Harrachov. V létě pak i spoje z hlavního města na Šumavu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nedaleko Teplic vykolejil vlak, škoda je asi za 30 milionů

26.09.2020 18:30 Aktualizováno Nedaleko Teplic ve stanici Úpořiny dnes ráno vykolejil nákladní vlak naložený uhlím. Nikomu se nic…

Při čelním střetu vozidel se zranilo v Nasavrkách osm lidí

26.09.2020 15:24 Při čelním střetu dvou vozidel v Nasavrkách na Chrudimsku na silnici I/37 se dnes dopoledne zranilo…

Do úterý je přerušen provoz části metra C

26.09.2020 08:12 Provoz metra na lince C mezi stanicemi Pražského povstání a Kačerov je ode dneška až do úterního…

Škoda po tragédii na D1 u Brna je 2,5 milionu, příčina nehody se stále…

24.09.2020 12:44 Materiální škoda po středeční tragické nehodě dvou kamionů a čtyř osobních aut na okraji Brna je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama