Studentské stávky? Čechy spíše nezajímají, netuší o co mladým jde

Češi si myslí, že studentské stávky za klima toho moc nezmění. Centrum pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM) udělalo v říjnu průzkum, který se týkal stávek za klima. V rámci výzkumu zjišťovali názor dotázaných na protesty, které probíhají. Ptali se, jestli si myslí, že je správné, aby mladí lidé stávkovali místo školního vyučování, nebo jaký mají názor na úspěšnost těchto stávek za klima.

CVVM provádělo průzkum, kterého se zúčastnilo 1021 obyvatel České republiky starších 15 let. Ve výzkume se zjišťovalo, zda čeští občané stávky za klima zaznamenali. Většina, tedy 71% dotázaných, o těchto stávkách slyšela a zbylých 29 % o stávkách neslyšela vůbec. Ne všichni vědí, čeho se tyto stávky týkají. Dobře to ví jenom 12 % lidí a necelých 39 % to ví zhruba. 20% dotázaných uvedlo, že o stávkách za klima slyšela, ale neví, čeho se týkají.

Studenty ve stávkách za klima podporuje 42 % dotázaných, a naopak 43 % lidí tyto stávky nepodporuje.

Česká veřejnost má jasno v tom, že mladí lidé by se měli zajímat o problematiku životního prostředí a změn klimatu. 87 % dotázaných to považuje za důležité, opačný názor má jenom 9 % lidí. Většina 71 % dotázaných nesouhlasí s tím, že stávkovat za klima je natolik důležité, aby kvůli tomu mladí lidé vynechávali školní vyučování.

38 % Čechů je k úspešnosti těchto stávek za klima poměrně skeptických. Domnívají se, že mladí lidé tím mohou změnit jen málo.

Protesty studentů jsou známé jako Fridays for Future - Pátky za budoucnost. Jejich cílem je prosadit lepší ochranu klimatu. Před rokem je zahájila švédská aktivistka Greta Thunbergová (16). První organizovaná celosvětová stávka proběhla 15. března 2019 a zúčastnilo se jí 2,2 milionu lidí včetně studentů z České republiky. Další celosvětová stávka, které se mimo žáků a studentů účastnili lidé všech věkových kategorií, se konala 20. září 2019 ve 150 zemích světa, a zúčastnily se jí 4 miliony lidí, uvedla CVVM ve své tiskové zprávě.

Související

Více souvisejících

Klimatické změny Greta Thunbergová (aktivistka) FridaysForFuture studenti CVVM Česká republika češi výzkum průzkumy stávka životní prostředí Ekologie Školství

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy