Greenpeace žádá stát, aby podal kvůli dolu Turów žalobu na Polsko

Ekologická organizace Greenpeace ČR žádá v petici, aby česká vláda podala žalobu na Polsko kvůli prodloužení těžby hnědého uhlí v dolu Turów u česko-polské hranice. Podle ekologů požádala polská státní společnost PGE, které důl a přilehlá elektrárna patří, o prodloužení povolení k těžbě do roku 2044.

Důl Turów (autor: Anna Uciechowska)
doporučujeme

Stalo se tak opět utajeně, bez informování české vlády a veřejnosti, uvedl dnes v tiskové zprávě koordinátor uhelné kampaně Greenpeace Luboš Pavlovič.

Polský hnědouhelný důl Turów zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu a skupina PGE chce důl postupně rozšířit na 30 kilometrů čtverečních podél silnice z Žitavy do Bogatyně. Poláci chtějí těžit až do hloubky 330 metrů pod úrovní okolního terénu. V Česku jsou nejblíže obce Uhelná, Václavice, Oldřichov na Hranicích a Hrádek nad Nisou. Obyvatelé z pohraničí se obávají nejen ztráty pitné vody, ale i hluku a prachu nebo propadů půdy. Voda se přitom v této lokalitě ztrácí dlouhodobě.

Česko už loni podalo kvůli dolu Turów Evropské komisi oficiální podnět, který je předstupněm k žalobě. Komisaři na konci prosince potvrdili, že Polsko při rozšiřování dolu směrem k českým hranicím porušilo evropskou legislativu. Podle Pavloviče usilovala PGE o prodloužení těžby ve stejné době, kdy vedli složitá jednání zástupci české a polské strany s cílem nalézt řešení sporu. "Žádost o povolení k další těžbě staví na stejných problematických a nezákonných procesech, které Česká republika i Evropská komise kritizují," doplnil.

Podle Sousedského spolku Uhelná a Greenpeace ČR je proto nyní žaloba na nelegální rozšíření dolu nevyhnutelná. Ode dneška mohou lidé na stránkách Greenpeace ČR a Sousedského spolku Uhelná www.spoluproklima.cz/stopturow/ podepisovat petici, která českou vládu k podání žaloby vyzývá. "Žaloba přitom nemá být namířena proti Polsku jako státu či jeho obyvatelům, ale proti postupu polské státní firmy PGE a místních úřadů, které její kroky umožňují," dodal Pavlovič.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rybáři nebudou smět lovit v noci ani mimo obec

05.03.2021 17:30 Rybaření v nočních hodinách nakonec možné nebude. Stát změnil výklad výjimek z plošných…

U volně žijících ptáků se chřipka potvrdila na Moravě i v Praze

03.03.2021 17:54 Virus ptačí chřipky byl zjištěn u volně žijících ptáků ve čtyřech dosud nezasažených krajích - ve…

Česko podalo žalobu na Polsko kvůli rozšiřování těžby v dole Turów

26.02.2021 20:29 Aktualizováno Česko podalo k Soudnímu dvoru EU žalobu na Polsko kvůli rozšiřování těžby v hnědouhelném dole Turów…

Česko podá na Polsko žalobu kvůli dolu Turów

22.02.2021 17:47 Aktualizováno Česká republika podá na přelomu února a března žalobu na Polsko v souvislosti s rozšiřováním těžby…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama