Jablka výrazně podraží. Více zaplatíte hlavně za ta česká

Za jablka si letos podle všeho připlatíme. Hlavním důvodem zdražení je letošní nižší úroda. Ovocnářská unie tvrdí, že jejich cena může stoupnout o 5 až 6 korun za kilogram. Jablek je méně kvůli jarním mrazům.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Počasí
doporučujeme

Dvě vlny jarních mrazů poškodily ovocnářům z obce Nosislav na Brněnsku téměř celou úrodu. "Na některých blocích máme škodu více jak 90 procent. Loni jsme měli řádově 7000 tun, letos 2000 tun, odhadujeme," popsal pro televizi Nova Vojtěch Šafařík, jednatel ovocnářské společnosti.

Letošní jablka kvůli krupobití a různým chorobám prý nebudou mít ani velkou kvalitu."Letošní úroda bude o 25 procent nižší, než byla v loňském roce," řekl Martin Ludvík, předseda Ovocnářské unie ČR.

Škody jsou podle odhadů více než sto miliónů. Vláda už ovocnářům slíbila kompenzace ve výši 50 miliónů korun.

V létě podražila na dvojnásobek své ceny cibule a brambory na tom nejsou o nic lépe.

Zdražování potravin má v podzimních měsících pokračovat. Týká se to ovoce, zeleniny, vepřového masa a nepatrně se projeví i u pekárenských výrobků. S nejvýraznějším nárůstem cen se potkáme u banánů. Pivo může byt také dražší asi o 3 %. Nahoru mohou jít i ceny zelí, rajčat a papriky. Z ovoce kvůli slabé úrodě se zřejmě prodraží o 80% višně, o polovinu třešně a o čtvrtinu meruňky. Může to vést ke zdražení marmelád a kompotů.

"Dá se očekávat ještě další nárůst právě v podzimních měsících, ale už ten nárůst naštěstí zmírňuje. Ty ceny už nemohou růst do nebes," varuje ekonom Lukáš Kovanda.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rakovinotvorné látky, rtuť a další jedy. Které společnosti nejvíc…

15.10.2019 13:43 Chvaletická hnědouhelná elektrárna loni výrazně zvýšila emise rakovinotvorných látek, skleníkových…

2800 žádostí za pět vteřin. Zlínský kraj rozdává kotlíkové dotace, systém…

15.10.2019 10:41 Již během prvních vteřin od zahájení třetí vlny přijímání žádostí o dotace na výměnu kotlů ve…

Praha v pohotovosti. Ekologičtí aktivisté se přilepili na magistrálu…

12.10.2019 18:51 Aktualizováno Ekologičtí aktivisté z hnutí Extinction Rebellion zablokovali dnes před 16:00 téměř na 40 minut…

Jak přísné bude omezení zplodin? Ministr Brabec řekl, na čem se EU dohodla

04.10.2019 20:29 Aktualizováno Evropská unie nebude na prosincové klimatické konferenci v Chile prezentovat přísnější závazek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama