Jak to vidí Němci? Analytik řekl, co Pavlovi vyhrálo volby

Přehnaná kampaň Andreje Babiše s řadou chyb a přešlapů, čehož tým Petra Pavla využil jako souboje dobra se zlem, a aktivní podpora Pavla od méně úspěšných kandidátů v čele Danuší Nerudovou a Pavlem Fischerem. To jsou podle německého politologa Kaie-Olafa Langa z Nadace pro vědu a politiku (SWP) tři klíčové prvky, které vedly k Pavlovu vítězství v prezidentských volbách. V dnešním rozhovoru řekl ČTK, že ani přes porážku nelze Babiše podceňovat, neboť se za něj postavilo takřka 42 procent voličů, což je značná část české společnosti.

Po prvním kole před dvěma týdny Lang prohlásil, že bylo pozoruhodné, jak relativně mírná dosavadní kampaň byla, pokud ji srovnává s předvolebními souboji v jiných zemích střední Evropy. "To bylo ale jen zahřívací kolo," poznamenal dnes.

"Nastal naprostý obrat. Andrej Babiš ihned po uzavření volebních místností a zveřejnění výsledků vystoupil s velmi ofenzivním projevem," řekl Lang. "Na Petra Pavla zaútočil kvůli jeho minulosti, kdy ho přirovnal k rozvědčíkovi, srovnával ho s Putinem. To bych označil za první úder, kterým ukázal, že nyní povede zcela odlišnou kampaň," uvedl. Ruský autoritářský prezident Vladimir Putin v dobách Sovětského svazu působil jako agent tajné služby.

Lang vidí tři prvky, které vedly k Pavlovu vítězství. Prvním z nich byla Babišova vystupňovaná kampaň. "Nastolil téma míru a války, zkoušel získat vše, od Romů až po Václavák, od sídliště po voliče SPD (Svobody a přímé demokracie). Argumentoval protiváhou vládní koalici, která by v případě jeho porážky vše ovládla. Vystupoval jako ten, kdo se o ostatní stará," podotkl. "To nebylo zcela špatné, ale udělal chyby," uvedl. Babiš to podle něj neuvěřitelně přehnal, takže přišel o obraz hodného strýčka. "Tím byl před prvním kolem, kdy byl pro všechny Babiš s lidskou tváří," poznamenal.

Druhým prvkem podle Langa bylo, že opozice vůči Babišovi využila polarizaci, kterou někdejší premiér a šéf hnutí ANO vyvolává. Pavlův tým a jeho podporovatelé tak hovořili o katastrofě, kterou by bylo Babišovo zvolení. "Boj dvou světů, o tom Pavlův tým vždy hovořil," řekl.

Třetím důležitým krokem v Pavlově cestě na Pražský hrad byla pomoc vyřazených prezidentských kandidátů. "Třetí prvek byl velmi praktický, byla to velmi rychlá, včasná a aktivní podpora od Nerudové, Fischera a také trochu od (Marka) Hilšera. Svým voličům neřekli jen volte Pavla a sbohem, ale stáli s ním na pódiu, neustále apelovali na voliče, podporovali jeho tým a dali k dispozici billboardy," řekl Lang. Poukázal na to, že před pěti lety taková podpora Jiřímu Drahošovi v souboji o prezidentské křeslo s Milošem Zemanem chyběla. Čistě aritmeticky by tehdy Drahoš s podporou Zemanových protikandidátů většinu získal, ale ta podpora podle německého analytika před druhým kolem vyšuměla.

Na přesvědčivé Pavlovo vítězství je podle Langa možné nahlížet i na stopku, kterou voliči udělili eskalační a nezodpovědné politice. "Babiše ale nelze podceňovat. Volilo ho na 42 procent, to je značná část elektorátu a společnosti. Není to tak, že by pro Pavla hlasovalo 70 nebo 80 procent," řekl. Uvedl, že velká část voličů se ale vyslovila pro rozvážnou politiku a inkluzivní politický styl. "A to je pro Pavla zároveň závazek," řekl.

Analytik Milan Nič z Německé společnosti pro zahraniční politiku (DGAP) po prvním kole řekl ČTK, že Německo by dokázalo dobře přijmout jako prezidenta oba kandidáty. "To má vyzkoušené už s Milošem Zemanem," řekl tehdy. Také Lang je přesvědčen, že Německo by s Babišem problém nemělo. "Je, jaký je. Je svérázný, ale není to nikdo, kdo by byl protiněmecký," řekl Lang. Zmínil, že Babiš už jako ministr financí měl dobré vztahy se svým tehdejším německým kolegou Wolfgangem Schäublem. "V Německu měl vždy dobré kontakty, ANO je partnerskou stranou liberálních svobodných demokratů (FDP), mluví dobře německy a tak dále," uvedl Lang o Babišovi.

Poznamenal, že Německo dobře spolupracovalo i se Zemanem. "Zeman a německý prezident Frank-Walter Steinmeier spolu dobře vycházeli, což jsme mohli vidět během Steinmeierovy návštěvy Česka v roce 2021," dodal.

Související

Více souvisejících

Petr Pavel prezidentské volby 2023 Německo

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 27 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 53 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači

Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua označila rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC) o vydání zatykače za „absurdní a falešné lži“ a za „antisemitské“. UVedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy