Kalousek: Fiala podrazil Válka. Podle Babiše premiér pochopil, jak neschopný ministr zdravotnictví je

Premiér Petr Fiala (ODS), jak EuroZprávy.cz dnes (ve čtvrtek) informovaly, se dohodl s představiteli České lékařské komory (ČLK) na navýšení platů lékařů a zdravotníků. Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) však označil tuto dohodu za "nesplnitelné nesmysly" a vnímá ji jako podraz na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09).

Premiér Fiala přislíbil zdravotníkům a lékařům 9,8 miliardy korun na zvýšení platů a mezd v roce 2024 prostřednictvím úprav úhrad. Nicméně bývalý ministr financí Miroslav Kalousek tvrdí, že premiér jednal bez dostatečné odborné podpory.

Tato částka by měla být dodatkem k úhradové vyhlášce a bude závazná pro státní i krajské, městské či soukromé nemocnice, uvedl Fiala po setkání. 

"Slíbil nesplnitelný nesmysl: Je možné úhradovou vyhláškou zvýšit platbu za výkony. Není ale možné (a bylo by to proti zákonu) úhradovou vyhláškou zajistit, aby toto navýšení šlo do platů," komunikoval o rozhodnutí premiéra Kalousek na sociální síti X.

"Premiér jim ustoupil, a podrazil tak svého ministra zdravotnictví, který hájil rámec, který mu vymezila Fialova vláda s ministrem financí za ODS. Na místě Vlastimila Válka bych to hodil Fialovi na hlavu, ať si to dělá sám," rozhořčil se Kalousek na sociálních sítích. Bývalý ministr financí a předseda TOP 09 mimo to nepovažuje dohodu premiéra s lékaři za skutečnou shodu.

Kalousek později dodal, že není v silách státu zajistit, aby se peníze dostaly do platů lékařů. Pojišťovny totiž zdravotnickým zařízením platí za vykonanou službu, neplatí platy lékařů. „Úhradovou vyhláškou tedy můžete zvýšit úhradu za provedený výkon, ale nemůžete zajistit, aby se toto navýšení promítlo do platů. Můžete toho ještě docílit ,befehlem’ u přímo řízených organizací,“ napsal Kalousek.

Ministr zdravotnictví se setkal s lékaři a odbory několikrát, avšak nedospěli k dohodě ohledně zvýšení platů. Poslední nabídka resortu byla zvýšení platů a mezd o 8,5 miliardy korun od Nového roku, což lékaři odmítli. Vzhledem k této situaci se lékaři obrátili na premiéra Fialu, aby požádali o schůzku, protože s ministrem Válkem dále nedospěli k dohodě.

"Pro české zdravotnictví je dobrou zprávou, že premiér na jednání s doktorem Přádou rozsekli poslední sporný bod našich debat s odbory, kterým bylo odměňování v nemocnicích od 1. 1. 2024. Doplnil tak dohodu, jejíž konkrétní podobu jsme v posledních měsících vyjednali v mantinelech nastavených na vládní úrovni," komentoval radostně dohodu na síti X Válek.

"Pro mě jako lékaře je hlavní zajištění péče o pacienty. Nyní budeme společně s premiérem řešit detaily dohody, jejich technické naplnění a konkrétní rozdělení prostředků v mantinelech, které premiér Fiala nově nastavil," dodal ministr zdravotnictví.

„Panu premiérovi asi konečně někdo vysvětlil, co by ta celé situace znamenala, že má zcela neschopného ministra Válka, kterého měl už dávno vyměnit. A pan premiér to na poslední chvíli asi konečně pochopil a začal vůbec poprvé jednat,“ komentoval překvapivě předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

„Škoda, že to nedělal od začátku jako jsem to dělal já. Ale buďme rádi, že pan premiér po dvou letech zjistil, že zdravotnictví je asi trošku důležité, byť pan Stanjura vždycky říkal, že prioritu nemá, že prioritu má Ukrajina a obrana,“ dodal Babiš.

Nespokojenost lékařů se v létě projevila v reakci na novelu zákoníku práce, která zdvojnásobila povolený rozsah dobrovolné přesčasové práce. Nyní, před schválením novely, která by od roku 2024 tuto změnu zrušila a vrátila ji na 416 hodin, vyjádřila sekce mladých lékařů obavy. V několika nemocnicích plánují uzavření některých oddělení v prosinci kvůli nedostatku personálu, což by mohlo vést ke zvýšení čekacích dob v akutních příjmových ambulancích. Vedení nemocnic zdůraznilo, že prosinec je tradičně nejméně náročným měsícem na nemocniční péči, s výjimkou onkologických operací, a že většina plánované péče bude odložena.

Související

Miroslav Kalousek

Kalousek se europoslancem nestane. TOP 09 ho vyzvala k jiné kandidatuře

TOP 09 rozhodla o tom, kdo za ni bude v rámci volební koalice Spolu usilovat o křesla v Evropském parlamentu. Veřejnost řešila zejména možnou nominaci exministra financí Miroslava Kalouska. Bývalý poslanec nakonec mezi kandidáty chybí. Strana mu ale naznačila, že by měl zvážit jinou kandidaturu. 

Více souvisejících

Miroslav Kalousek Petr Fiala Vlastimil Válek (TOP 09) Andrej Babiš lékaři

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Daňové přiznání 2024: Přehled lhůt a dalších důležitých informací

V lednu doběhla lhůta na podání přiznání k dani z nemovitých věcí, ovšem na přiznání k dani z příjmů fyzických osob mají lidé ještě čas. Jaké jsou lhůty a jakými způsoby je možné tiskopis dodat úřadům? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy