Na Tachovsku našli největší ohnisko ptačí chřipky v zemi. Utratit se musí skoro čtvrt milionu zvířat. Další se objevila v Sedlčanech

Ve velkochovu slepic v Brodu nad Tichou na Tachovsku se našla ptačí chřipka i v druhé polovině zasažené haly. Likvidovat se tak bude postupně až 220.000 nosnic. Jde o dosud největší ohnisko ptačí chřipky v zemi. 

Testy v pátek potvrdily ohnisko ptačí chřipky v oddělené sekci jedné ze tří hal. Dnes začíná likvidace této sekce. Do areálu drůbežárny ráno přijela cisterna s oxidem uhličitým, který se používá k utracení slepic. Hasiči zatím utěsňují halu a připravují ji na napuštění plynem, řekl ČTK mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer. V okolí ohniska platí mimořádná veterinární opatření.

Původně mělo být utraceno asi 120.000 slepic z této jedné části. V pondělí večer ale testy prokázaly nákazu i v druhé polovině zasažené haly. Firma Česká drůbež s.r.o. v Brodu chová ve třech halách rozdělených na poloviny 742.000 nosnic. Vzorky z ostatních hal byly negativní. Likvidovat se budou i miliony vajec ze všech tří hal.

S napouštěním plynu do haly by se mělo začít zřejmě odpoledne, uvedl Majer. Usmrcení slepic trvá několik minut, poté je nutné je odstranit. Denní asanační kapacita je podle Majera asi 80 tun usmrcených zvířat, při původním záměru likvidace 120.000 nosnic byla odhadovaná hmotnost kolem 180 tun. Usmrcené nosnice se budou likvidovat v asanačním podniku, vejce se kromě asanačních firem budou spalovat také ve spalovnách v Chotíkově u Plzně a v Praze. Pondělní počty likvidovaných vajec hovořily o více než čtyřech milionech, jak ale slepice dále snášejí, přibývají denně další statisíce vajec. Likvidovat se budou ze všech hal po celou dobu platnosti veterinárních opatření.

S likvidací pomáhají hasiči, materiál dodala i Správa státních hmotných rezerv, která poskytla devět kontejnerů na odvoz uhynulých zvířat.

Hasiči v pondělí připravili na místě techniku na dekontaminaci osob, stany týlového zabezpečení, vytvořili prostor pro štáb velitele zásahu, odpočinkový prostor pro zasahující, prostor pro převlékání z kontaminovaných osobních ochranných pomůcek. Záchranný útvar ze Zbirohu přivezl speciální kontejner a rám pro dekontaminaci techniky, řekl mluvčí hasič Petr Poncar.

Okolo ohniska platí mimořádná veterinární opatření. V Brodu nad Tichou a jeho okolí veterináři stanovili ochranné pásmo a pásmo dozoru. Obce v tomto území zajistí pro krajskou veterinární správu do 11. ledna soupisy hospodářství, v nichž se chová drůbež. Postarají se o informování veřejnosti, zajistí kontejnery nebo nepropustné uzavíratelné nádoby, do nichž by bylo možné vkládat uhynulé volně žijící ptáky. Chovatelé v těchto pásmech musejí sledovat chovy a případnou nemocnost nebo úhyny drůbeže hned hlásit na krizovou linku. Používat mají i dezinfekci při vstupu a odcházení z chovů. Vyplývá to z nařízení krajské veterinární správy.

Firma Česká drůbež s.r.o. se sídlem v Horšovském Týně na Domažlicku, za níž stojí německý kapitál, je významný českým producentem vajec. Další farmy má třeba ve Velkém Malahově a Myslívě na Domažlicku a v Toužimi na Karlovarsku. Podle předsedkyně Českomoravské drůbežářská unie Gabriely Dlouhé, je v Česku v komerčních chovech asi pět milionů nosnic.

Ptačí chřipka se objevila i ve velkochovu kuřat a krůt v Sedlčanech

Ve velkochovu drůbeže v Sedlčanech se objevila ptačí chřipka. Veterináři nařídili utracení 12.000 kuřat a 1000 krůt. Nákaza se potvrdila poté, co majitel nahlásil úhyn několika desítek krůt. ČTK to dnes sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer. Nákaza se dnes potvrdila také v malochovech ve Velké Bukovině na Děčínsku a v Kozojedech na Jičínsku. Největší ohnisko ptačí chřipky se potvrdilo před koncem loňského roku v Brodu nad Tichou na Tachovsku, kde se postupně likviduje 220.000 nosnic.

V Sedlčanech se nákaza potvrdila v podniku Farma Druhaz. "Veterinární inspektoři na místě uskutečnili šetření, nařídili mimořádná veterinární opatření a odeslali vzorky k vyšetření do Státního veterinárního ústavu, které následně potvrdilo ptačí chřipku H5N1. Všechna drůbež bude v souladu s legislativou utracena," uvedl Majer.

Ohnisko v malochovu na Děčínsku se potvrdilo v obci Velká Bukovina, kde v pondělí chovatel nahlásil úhyn šesti ze 13 slepic s příznaky nákazy. Na hospodářství byly již podle veterinární správy utraceny zbylé kusy drůbeže a přijala se opatření s cílem zamezit šíření nákazy.

Na Jičínsku se nákaza objevila v malochovu, ve kterém uhynulo 13 z 27 nosnic. Po potvrzení nákazy byla dnes utracena i zbylá drůbež.

V největším ohnisku nákazy se ptačí chřipka objevila ve velkochovu společnosti Česká drůbež, která chová přes 740.000 slepic. Ptačí chřipka se objevila v jedné ze tří hal a dnes začala likvidace části drůbeže.

Státní veterinární správa kvůli šíření ptačí chřipky od 14. prosince loňského roku zakázala v celém Česku venkovní chov drůbeže. Chovatelé tak musí ptactvo umístit do budov. Výjimku mají chovatelé holubů a běžců, jako jsou třeba pštrosi. Pokud není trvalé přemístění ptáků do budovy možné, musí chovatelé maximálně omezit kontakt drůbeže s volně žijícími ptáky.

Související

Více souvisejících

ptačí chřipka Plzeňský kraj

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy