Prezident Petr Pavel dnes připomněl památku obětí komunistického režimu. 27. června před 73 lety přišli o život čtyři představitelé demokraticky smýšlejících občanů Milada Horáková, Jan Buchal, Oldřich Pecl a Záviš Kalandra. Pavel upozornil, že byli zavražděni proto, že šířili pravdu o zrůdnosti a zločinnosti totalitní vlády tehdejšího Československa.
"Sám jsem patřil k lidem, kteří v poslední fázi komunistického režimu 80. let nedokázali prohlédnout jeho zločinnou podstatu. Vzhledem k tomu, v jakém prostředí jsem byl vychováván a do jakých škol jsem chodil, jsem si tehdy nedokázal představit jinou alternativu politické moci. Systémová selhání režimu jsem považoval za chyby jednotlivců. Akceptoval jsem je jako danou věc a jako něco, s čím se dá žít," řekl Pavel.
Dodal, že s koncem totalitního režimu a příchodem svobody může tohoto období své nevědomosti pouze litovat. "Zároveň se to ale nebojím přiznat. To jediné, co jsem s tím mohl udělat, je poučit se z toho. Jsem rád, že jsem tehdy dostal druhou šanci. Díky ní jsem se mohl podílet na vytváření demokratických institucí naší země, a téměř 30 let v uniformě hájit ideu demokracie, svobody jednotlivce, dodržování lidských práv a právního státu. O to víc si vážím všech těch, kteří z různých důvodů dokázali mít k totalitnímu režimu jasný postoj, a navíc měli odvahu se mu aktivně postavit," uvedl.
Podotkl, že po roce 1989 naše společnost prošla bouřlivou transformací. "O to pozorněji se musíme věnovat naší historii, a to i té, na kterou nejsme úplně hrdí, reflektovat vlastní minulost a uzdravovat se z historických traumat. Zločiny komunismu zůstanou navždy temným obdobím našich dějin. Toto období nám ale také ukázalo, co nechceme – žít ve strachu, útlaku a nesvobodě, nemít možnost svobodně volit, rozhodovat se a jednat podle vlastní vůle, být ovládáni politickou mocí, která nerespektuje jednotlivce a v atmosféře nátlaku a strachu ovládá celou společnost," řekl Pavel.
Díky reflexi vlastní minulosti si podle svých slov uvědomuje, jak snadné je pro člověka podcenit absenci svobody, zvlášť když je její ztráta maskována lákavými hodnotami jistoty a stability. "V posledních letech se v mnoha zemích k těmto lákadlům relativizujícím význam svobody a liberální demokracie přidávají také přísliby ekonomické prosperity a trvalého růstu. Tyto tendence se dnes neobjevují jen v některých asijských zemích, ale inspirují se jimi i někteří evropští populisté. Nenechme se znejistit, žádná z těchto hodnot nesmí být alternativou ke svobodě. Ztratit svobodu v očekávání nebo s příslibem jiných hodnot je velmi snadné. Z naší nedávné minulosti ale víme, a měli bychom si to trvale připomínat, jak obtížně se svoboda získává zpět," upozornil.
"Byl bych rád, abychom na celospolečenské reflexi naší minulosti intenzivně pracovali, a aby její součástí bylo právě i uvědomění, že boj za prosazování svobody nikdy nekončí, že demokracie tak, jak to říká výrok často připisovaný Winstonu Churchillovi, je tím nejhorším možným způsobem vládnutí, tedy kromě všech těch, které jsme si vyzkoušeli předtím. Je dobré si také připomínat, že dokud nebude žádná lepší alternativa, pak bychom měli být šťastni za to, že žijeme v demokracii, která objektivně každému z nás dává největší prostor pro osobní rozvoj a také pro svobodné uplatňování našich názorů. A pokud vnímáme jakékoli nedostatky v naší zemi, tak bychom si měli být vědomi toho, že právě demokracie nám nabízí nástroje, jak tyto nedostatky měnit a zlepšovat," dodal závěrem.
Související
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 3 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
20. prosince 2024 20:03
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
20. prosince 2024 18:39
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci.
Zdroj: Libor Novák