Je současná ODS více euroskeptická? Politologové se neshodnou

Praha - Výroky premiéra Petra Nečase a šéfky sněmovny Miroslavy Němcové (oba ODS), že by Češi měli od Bruselu požadovat navrácení národních pravomocí, si odborníci vykládají různě. Podle politologů oslovených Mediafaxem může jít o posílení euroskepticismu nebo o setrvávání na konzervativních hodnotách.

Premiér i předsedkyně Poslanecké sněmovny se v posledních dnech vyjádřili ve smyslu, že by Česká republika měla v Evropské unii více bojovat za své zájmy. Miroslava Němcová naposledy hovořila o tom, že by nám Brusel měl vrátit zpět národní pravomoci. Problematický je podle ní i vznik diplomatické služby EU, naopak prosadit by se měla reforma evropských institucí. Výroky obou vedoucích politiků Občanské demokratické strany se tak velmi podobají známým a již tradičním názorům prezidenta republiky Václava Klause.

"Nechci říkat, že by měl Václav Klaus na ODS nějaký přímý vliv, ale Nečas i Němcová byli vždy lidé s názory velmi blízkými názorům prezidenta," sdělila Mediafaxu politoložka Vladimíra Dvořáková z VŠE. Oba politici podle ní mají výrazněji euroskeptický postoj než Mirek Topolánek, ani ten však neměl nijak výrazně proevropská stanoviska.

S nárůstem míry euroskepticismu u občanských demokratů však nesouhlasí politolog Petr Sokol: "Myslím, že v současné ODS euroskepticismus posílen není, poslední výroky premiéra i předsedkyně sněmovny jsou jen standardním projevem členů tradičně konzervativní strany. Decentralizace pravomocí je částečně i politikou samotné EU a například David Cameron s tím v Británii vyhrál volby."

Podle Sokola zůstává u ODS vše při starém a vliv prezidenta Klause je jen ceremoniální. Posun nastal v tom, že se vztahy mezi Hradem a občanskými demokraty zklidnily a urovnaly.

Oba politologové se rozcházejí v tom, zda mohou podobné názory znamenat změnu postoje České republiky k Evropské unii a naopak, jak se na případný vzdor bude dívat Brusel. "EU to jistě vnímá, naše postavení v poslední době nepatří k ideálním a říká se, že například v obsazování funkcí nepatříme mezi favority, protože se všichni bojí, že budeme dělat problémy," myslí si Dvořáková, která však vzápětí dodává: "Nejde ale o nic markantního, v tomto názoru nejsme mezi členskými státy osamoceni."

Naopak Sokol je toho názoru, že výroky Petra Nečase a Miroslavy Němcové nevyvolají v Evropské unii žádný velký rozruch. "Naše politika zůstane podobná jako v době předsednictví. S názory obou politiků ODS asi nebudeme mít mezi členskými státy většinu, ale podporu jistě najdeme," uzavřel.

Související

Roman Kraus (ODS)

Náhle zemřel senátor Roman Kraus

Ve středu 30. října 2024 ve věku 69 let náhle zemřel Roman Kraus, dlouholetý člen Občanské demokratické strany, bývalý senátor, lékař a někdejší ředitel brněnských fakultních nemocnic. Příčinou úmrtí byla plicní embolie, jak informovala strana.

Více souvisejících

ODS

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

Severní Korea

Kim poslal do Ruska to nejlepší, co má k dispozici. Proti Ukrajincům stojí elitní jednotky Storm Corps

Daleko od svých domovů v jedné z nejuzavřenějších a nejvíce izolovaných zemí světa, se zhruba 11 000 severokorejských vojáků ocitá přímo uprostřed největšího evropského konfliktu od konce druhé světové války. Tyto jednotky, vyslané do Ruska, hrají roli v probíhajících bojích na Ukrajině, které již přinesly obrovské lidské i materiální ztráty na obou stranách.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

V Praze proběhla tisková konference s českým astronautem Alešem Svobodou. (18.12.2024) Prohlédněte si galerii

Český astronaut Aleš Svoboda má za sebou první fázi výcviku

Český astronaut Aleš Svoboda se ve středu na tiskové konferenci v Praze podělil o zážitky z první fáze výcviku. Svoboda je prvním Čechem, který se tohoto výcviku účastní. Před dvěma lety si armádního pilota vybrala Evropská kosmická agentura (ESA). 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

FSB (ruská kontrarozvědka)

Rusové zadrželi podezřelého z útoku na generála Kirillova. Terorismus, tvrdí Moskva

Rusko pokročilo s vyšetřováním bombového útoku na generála Igora Kirillova a jeho asistenta v Moskvě. Tajné služby oznámily, že v souvislosti s případem zadržely devětadvacetiletého Uzbeka. Rusové tvrdí, že podezřelého ke splnění úkolu najaly ukrajinské tajné služby, napsala BBC s odvoláním na ruské státní zpravodajské agentury. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

Martin Hofmann ve filmu Vlny.

Vlny Jiřího Mádla jsou v užším výběru na prestižního Oscara

Česká kinematografie má po letech zase svého zástupce v užším výběru 15 kandidátů na Oscara za nejlepší zahraniční film. Vyplývá to z tiskové zprávy americké Akademie filmového umění a věd. Česko nominovalo do boje o nejvěhlasnější filmovou cenu snímek Vlny režiséra Jiřího Mádla. 

včera

Mekka, Saúdská Arábie

FIFA rozhodla o dalších pořadatelích MS. Po šesti zemích má následovat Saúdská Arábie

Jeden z největších sportovních svátků, tedy fotbalové mistrovství světa, se v příštích letech rozprostře do šesti zemí a taktéž zase zavítá do Arábie. On-line kongres Mezinárodní fotbalové federace FIFA během minulého týdne rozhodl, že světový šampionát v roce 2030 se nebude konat jen ve Španělsku, Portugalsku a Maroku, ale vzhledem ke stoletému výročí fotbalového MS i v Uruguayi, Argentině a Paraguayi. O čtyři roky později se pak šampionát představí opět v Arábii. Poté, co se předloni konal v Kataru, se v roce 2034 bude konat v Saúdské Arábii.

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Francie, anebo Chorvatsko, ale i Faerské ostrovy a Gibraltar. To jsou čeští soupeři v boji o MS

Nejen čeští fotbalisté se v pátek dozvěděli své soupeře pro nadcházející kvalifikaci na mistrovství světa, které se v roce 2026 bude konat ve Spojených státech, v Kanadě a Mexiku a kterého se nově zúčastní až 48 týmů. Páteční los ve švýcarském Curychu určil, že se český tým v kvalifikační skupině L utká s poraženým z duelu mezi Francií a Chorvatskem (podle toho jak dopadne jejich vzájemný duel ve vyřazovací části Ligy národů), Černou Horou, Faerskými ostrovy a Gibraltarem. Nový kvalifikační cyklus pro svěřence kouče Ivana Haška odstartuje 22. března.

včera

Aktualizováno včera

Petr Pavel přivítal na Pražském hradě nejvyšší ústavní činitele. (12.12.2024)

Pavel zavrhl veto. Vládou navržený rozpočet nakonec podepíše

Prezident Petr Pavel oznámil, že podepíše státní rozpočet na příští rok, jak ho sestavila vláda Petra Fialy (ODS). Podle Pavla bylo důležité upozornit na jeho nedostatky. Prezident si však uvědomuje, že případné veto by poslanci jednoduše přehlasovali. 

včera

Očkovací kampaň v metropoli Demokratické republiky Kongo

Lékaři identifikovali záhadnou nemoc, která zabíjí v Kongu

Ministerstvo zdravotnictví Demokratické republiky Kongo oznámilo, že dříve neznámá nemoc, která se šíří v oblasti Panzi, je těžkou formou malárie. Tato nemoc, která vyvolává respirační potíže a je zhoršována podvýživou, již v listopadu ve jihozápadní provincii Kwango zabila 143 lidí.

včera

včera

Rusko vs. NATO: Kdo by zvítězil, pokud by vypukla válka?

Napětí mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí (NATO) zůstává i nadále jedním z hlavních bezpečnostních rizik současného světa. Navzdory rétorice a konfrontačním krokům ze strany Moskvy je však přímý konflikt mezi oběma stranami považován za krajně nepravděpodobný, především kvůli jeho katastrofickým důsledkům. Magazín The Week se přesto zamyslel nad tím, kdo by v případném konfliktu vyhrál.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy