Praha – Poslanci se už nějakou dobu zabývají protikuřáckým zákonem. Podle vládního návrh by bylo zakázané kouřit ve veřejných vnitřních prostorech stravovacích služeb. Jak bude vypadat finální podoba vládního návrhu však není jasná, sešlo se k němu více než 200 pozměňovacích návrhů. Jak ale poukazuje poslanec ČSSD a místopředseda výboru pro životní prostředí Václav Zemek, pro jeden typ podniků by mohl být zákon doslova likvidační.
Vládní návrh zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek tedy takzvaný protikuřácký zákon je podle Zemka dobrým krokem. Klady vidí především v oblasti ochrany zdraví široké veřejnosti. Otázkou podle něj zůstává, jak daleko s regulací zajít.
„Zájem společnosti na ochranu veřejného zdraví je neoddiskutovatelný. Buďme opatrní, abychom ve svatém tažení proti dýmu nejen dokázali dostatečně chránit zdraví občanů, ale zároveň respektovali ústavně garantovaná práva a svobody. Součástí původní vize, s níž návrh zákona opustil ministerstvo, byl absolutní zákaz kouření ve veřejných vnitřních prostorech stravovacích služeb. Tam, kde se jedná o vykázání kuřáků z míst, určených pro stravování, by nemělo být námitek. Proč má ale restrikce kuřáků zasáhnout i kamínky do vodních dýmek a ohrozit tím mnohé z čajoven, které jsou na kultuře vodních dýmek postavené?" zajímá poslance.
Připomíná, že české čajovny představují kombinací dálnovýchodní a blízkovýchodní čajové kultury. „K té první patří indické, japonské či čínské čaje, k té druhé pokuřování tabákových a jiných směsí z vodních dýmek. Zatímco do restaurací se chodí kvůli jídlu či pití a kouření tabákových výrobků je v těchto prostředích čímsi navíc, co může ostatní hosty obtěžovat, čajovny lákají mimo jiné i kvůli vodním dýmkám a nekuřáci je v těchto prostorách očekávají," vysvětluje politik.
Poukazuje také na to, že podle dostupných dat by čajovny bez vodních dýmek přišly až o 60 % příjmů. „Vlastník jedné z nejpopulárnějších čajoven v republice odhadl, že čistě kvůli čaji k němu přijde pouze třetina zákazníků. Ti ostatní si dají čaj a vodnici, případně čaj dopijí a dají si další dýmku. Pokud z čajoven vykážeme nikoho neobtěžující kulturu vodních dýmek, neuděláme nic zásadního pro ochranu veřejného zdraví, zato ale ekonomicky podtrhneme většinu čajoven v České republice a ohrozíme hustotu jejich sítě, která je na evropské poměry velmi unikátní," varuje.
Dodává také, že kuřáci si mohou dopřát kouření kdekoliv, kde to není zakázané. „Ale dokážete si představit někoho, jak si před kanceláří sestavuje vodní dýmku a rozvážně z ní potahuje? Pro kouření tabákové směsi za pomoci vodních dýmek je nutné vybavení, které si málokdo může či chce dovolit. Toto vybavení poskytují právě čajovny. Proto je také velká část čajoven na nabízení vodních dýmek ekonomicky závislá," píše na blogu své strany Zemek.
I proto je podle něj třeba zasahovat do individuálních práv jednotlivců docházelo v co nejmenším rozsahu. „Tabákovou směs ve vodní dýmce inhaluje kuřák dobrovolně a neobtěžuje své okolí škodlivým kouřem a zápachem ulpívajícím na oblečení či vlasech. Pasivní kouření je něco, co vodní dýmkaři neznají," vysvětluje.
Pro restauraci, hospodu či kavárnu podle něj nepředstavuje zákaz kouření přímé ohrožení příjmů. „Jejich rentabilita nestojí na prodeji cigaret, nýbrž na zisku z prodeje alkoholických nápojů a jídel. Mnohá z těchto jídel nelze označit za dietní, natož zdraví prospívající, o návykovosti a škodlivosti nadměrného užívání drogy zvané alkohol ani nemluvě. To budeme v další etapě snah o zdraví občanů vyhánět z hospod knedlo, vepřo a plzeňské?" zamýšlí se.
Právě kvůli těmto argumentům byl podle něj podán pozměňovací návrh, který zavádí pro čajovny a vodní dýmky výjimku, tak, aby nedocházelo k zavírání čajoven. Dodává, že tento návrh získal podporu ve zdravotním výboru sněmovny a rovněž tak Ministerstvo zdravotnictví prozatím zaujímá vstřícný postoj. Rozhodující podle něj bude hlasování při třetím čtení novely zákona, které se kvapem blíží. I přesto věří, že jeho u jeho kolegů převáží zdravý rozum a tuto úpravu schválí.
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Pět mrtvých kvůli pyrotechnice z Česka a Polska. Německu dochází trpělivost
před 1 hodinou
V 91 letech zemřel Dušan Holý, uznávaný profesor, zpěvák, etnolog a muzikolog
před 2 hodinami
Před 40 lety došlo k největší průmyslové havárii v historii. Spor o Bhópálskou katastrofu opět ožívá
před 3 hodinami
Kojenecké ústavy definitivně skončily. Stát je ke konci roku zavřel
před 4 hodinami
Střelba v New Yorku: Před nočním klubem bylo zraněno 10 lidí
před 5 hodinami
Pokud stát nedokáže zaručit bezpečnost letů, měl by uzavřít své nebe pro civilní dopravu, míní expert
před 6 hodinami
Trump po útoku v New Orleans: Vidíte, že jsem měl pravdu
před 6 hodinami
Helena Zeťová podle kriminalistů zřejmě nespáchala sebevraždu
před 7 hodinami
Británie chce po brexitu obnovit vztahy s EU
před 7 hodinami
Rok 2024 v kostce: Česká politická scéna balancuje mezi populismem a ztrátou důstojnosti
před 8 hodinami
Moldavsko čelí po utáhnutí kohoutků plynu z Ruska energetické krizi
před 9 hodinami
Před Trumpovým hotelem v Las Vegas vybuchl Muskův cybertruck
před 10 hodinami
Válka na Ukrajině se stává pro Kyjev stále těžší. S Putinem ale nechce jednat, dokud za ni Rusko nezaplatí
před 11 hodinami
Předpověď počasí na příští týden: Teploty se rapidně propadnou
včera
Bývalý fotbalista Luděk Mikloško oznámil, že má rakovinu. Chemoterapii ale podstupovat nehodlá
včera
Oštěpařka Ogrodníková přerušuje kariéru. Oznámila, že čeká dítě
včera
Problém pro Barcelonu. Do silvestrovské půlnoci nezaregistrovala mistra Evropy Olma
včera
Terorista z New Orleans byl armádní veterán. U sebe měl vlajku Islámského státu
včera
Internet je na nohou. Elon Musk si na síti X změnil jméno
včera
Rok 2024 byl jedním z nejvýznamnějších v globálním bezpečnostním dění. Rok 2025 ho může strčit do kapsy
Uplynulý rok byl podle BBC jedním z nejrušnějších, co se týče globální bezpečnosti, od doby útoků z 11. září 2001. Přinesl řadu dramatických událostí: pád syrského prezidenta Asada, severokorejské vojáky bojující za Rusko, britské a americké rakety vypálené Ukrajinou na ruské cíle, íránské střely dodané Rusku a izraelské letecké údery financované Spojenými státy na Libanon a Gazu.
Zdroj: Libor Novák