K výzvě studentů na obranu demokracie se připojilo 45.000 lidí. Čunek má výhrady

Praha - K výzvě #Vyjdiven na obranu demokracie a ústavních zvyklostí se připojilo přes 45.000 lidí. Senátoři chtějí požadavky studentů před dalším projednáváním probrat s ústavními experty, s nimiž se mají sejít zhruba za dva týdny.

Experti by podle předsedy výboru Zdeňka Papouška (KDU-ČSL) měli poskytnout odborný posudek, aby výsledek nebyl "hlasem do prázdna nebo boxováním do tmy". Měli by vyjasnit mimo jiné to, jak dlouho je možné sestavovat vládu, jaká rozhodnutí může činit vláda v demisi a jak dlouho může taková vláda fungovat.

Signatáři výzvy požadují, aby prezident republiky plnil své ústavní povinnosti, nejmenoval premiérem trestně stíhaného člověka a aby vláda v demisi neprováděla zásadní a personální kroky. Důvodem je postup prezidenta Miloše Zemana a ministerského předsedy v demisi Andreje Babiše (ANO), kterého Zeman pověřil jako vítěze říjnových sněmovních voleb sestavením další vlády. Babiš je trestně stíhán pro podezření z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo.

Zájem studentů o demokracii uvítali senátoři bez rozdílu stranického zaměření. Zástupci ANO a KSČM spolu s Jiřím Čunkem (KDU-ČSL) nicméně měli výhrady k požadavku týkajícímu se jmenování premiéra. "Těžko můžeme požadovat, aby byl někdo trestně stíhaný vyřazen z veřejného života," uvedl Čunek, který jako vsetínský starosta čelil nařčení z přijetí úplatku. Na potřebu, aby policie a soudy konaly profesionálně, lidsky a správně, poukázala Zuzana Baudyšová (za ANO). Vadilo jí napadání ústavních činitelů, podle ní by mohly být požadavky ve výzvě "míň agresivní a stravitelnější".

Hlavní organizátor výzvy Luboš Louženský zdůrazňoval potřebu větší morální odpovědnosti politických reprezentantů. "Jestliže se Miloš Zeman nedokáže omluvit za zjevné lži, nařčení a urážky, nemůžete se divit, že dvojnásobný vrah (Jiří Kajínek) je uctívaný jako hrdina," poznamenal Václav Chaloupek z klubu STAN.

Související

Více souvisejících

Senát ČR studenti Miloš Zeman Andrej Babiš Jiří Čunek

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy