Většina Romů stále žije v podmínkách sociálního vyloučení

Praha - V klíčových oblastech života romských menšin nedošlo za poslední rok v Česku k žádnému zlepšení a většina Romů žije v podmínkách tzv. sociálního vyloučení. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny v České republice za uplynulý rok, kterou na středečním zasedání projednala vláda.

"Varující je především to, že tento stav stále ve velké míře dopadá i na děti vyrůstající v nepodnětném a znevýhodňujícím prostředí sociálně vyloučených lokalit," stojí v závěrech studie Moniky Šimůnkové.Podle zprávy České školní inspekce z loňského roku až 35 procent dětí končí v praktických nebo speciálních školách, a tím se snižuje, ne-li zcela zamezuje jejich šance na úspěch na pracovním trhu.Pozitivní zprávou může být to, že se v uplynulém roce zvýšil počet asistentů pedagogů na školách, navýšil se i počet přípravných ročníků a zlepšila se i efektivita práce vládní agentury pro sociální začleňování."Nicméně je nutné ještě zvýšit úsilí o integraci vyloučených Romů a předcházet jejich dalšímu sociálnímu propadu," píše vládní zmocněnkyně.Podle ní je problémem i to, že sociálně vyloučené lokality vznikají i kvůli řízené migraci, kterou zavádějí samy obce. "Některé obce a města si vytvořily fungující systém vytěsňujících mechanismů v oblasti bytové a sociální politiky, který umožňuje vytlačit takzvané nepřizpůsobivé a nepohodlné osoby na okraj či za hranice obce," uvádí se ve zprávě.Odhady odborníků hovoří o tom, že počet sociálně vyloučených lokalit se blíží více než čtyřem stovkám.Zpráva za loňský se nevěnuje aktuálním událostem na Šluknovsku, ale shrnuje prohlubující se napětí mezi většinovou společností a romskou menšinou, které se projevovalo již v předešlých letech.Další kapitola studie pojednává i o situaci Romů v oblastech bydlení a zaměstnanosti. "I v loňském roce přetrvával stav, při kterém je řada Romů vystavena diskriminačním praktikám ze strany pronajímatelů a realitních kanceláří. Ti poté bydlí v místech s nízkou kvalitou bydlení, která má negativní vliv na zdraví nebo předškolní přípravu dětí, a nebo platí na ubytovnách nebo soukromým majitelům předražené částky za nájem, což vede k jejich zadlužování," upozorňuje Šimůnková.K celkovému zlepšení neutěšené situace romských menšin v Česku by měla přispět nedávno vládou přijatá Strategie boje proti sociálnímu vyloučení v letech 2011 až 2015.

Související

Petr Pavel

Prezident Pavel na žádost Fialy odvolal Bartoše

Prezident Petr Pavel vyhověl návrhu premiéra Petra Fialy na odvolání předsedy strany Piráti Ivana Bartoše z funkce vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj. Koaliční strana TOP 09 má zájem o Ministerstvo zahraničních věcí, uvedl server idnes.cz.

Více souvisejících

Vláda ČR Romové

Aktuálně se děje

před 19 minutami

Ministerstvo obrany

Česká armáda oznámila další důležitou investici. Získá dva speciální letouny

Ministerstvo obrany pořídí dva transportní letouny Embraer C-390 Millennium. Armáda ČR díky nim získá nové schopnosti při přepravě lidí nebo materiálu, při hašení rozsáhlých požárů, evakuaci zraněných nebo při tankování paliva. O zakázce dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. Smlouva s brazilským výrobcem by měla být uzavřena do několika týdnů a první stroj budou mít vojáci k dispozici už příští rok.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Marian Jurečka

Jurečka utnul spekulace. Řekl, kdy půjdeme do důchodu

Věková hranice pro odchod do důchodu by měla být stanovena na 67 let pro osoby narozené v roce 1989 a později. Tento návrh představil ve středu ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) poslancům. Jde o druhou změnu v důchodové reformě po jejím odeslání z vlády do Sněmovny.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Nový íránský tank Karrar

Íránské ozbrojené síly jsou mocné. Pozemní válku s Izraelem si ale nemohou dovolit

Íránský raketový útok proti Izraeli přináší řadu otázek. Jeden z velkých otazníků představuje samotná síla ozbrojených Teheránu. Jejich složení je totiž netradiční – spíše než na pozemní vojsko a letectvo kladou Íránci důraz na prostředky zastrašení. Primárním způsobem boje tak pro íránskou armádu jsou balistické rakety a bezpilotní letouny, jak jsme v posledních dnech a měsících měli možnost vidět.

před 6 hodinami

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Svět ostře reaguje na raketový útok Íránu na Izrael

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel ve středu ostře odsoudili úterní raketové útoky Íránu na Izrael. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell se k nim přidal už v úterý večer.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Britské a americké stíhačky pomohly sestřelovat rakety z Íránu

Britská a americká letadla pomohla se sestřelováním íránských raket, které v úterý večer mířily proti Izraeli. Nasazení potvrdili nezávisle na sobě lídři obou zemí s tím, že budou Izraelce podporovat proti případné další íránské agresi.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy