ČSSD: Do koalice ano, ale která zruší poplatky

Praha - Zrušení poplatků ve zdravotnictví, obnovení proplácení prvních tří dnů nemocenské, vyplacení 13. důchodu, dorovnání mateřské či přijetí protikorupčního balíčku. Tyto a další opatření obsahuje pět bodů, které politické grémium ČSSD stanovilo jako nepřekročitelné pro případnou povolební koalici.

"Pokud sociální demokracie vyhraje volby, bude mít partnerů pro vyjednávání o koalici dostatek," uvedl v pátek předseda ČSSD Jiří Paroubek s tím, že strana bude vyjednávat s takovými partnery, kteří jí umožní splnit pět stanovených závazků.

"Prvním bodem je zrušení veškerých poplatků ve zdravotnictví a obnovení proplácení prvních tří dnů nemocenské. Druhým vyplacení jednorázového mimořádného důchodu ve výši 2 400 korun ze zisku ČEZ a dorovnání peněžité pomoci v mateřství na úroveň roku 2009," řekl Paroubek.

Třetím závazkem sociálních demokratů je zavedení daňové progrese u příjmů vyšších než 1,2 milionu korun ročně a zrušení superhrubé mzdy, čtvrtým přijetí protikorupčního balíčku a pátým snížení tempa zadlužování ČR do roku 2013 na úroveň podle Konvergenčního programu zpracovaného vládou Jana Fischera.

"ČSSD se zavazuje, že nebude součástí budoucí vlády, jejíž vládní prohlášení nebude obsahovat výše uvedené podmínky," prohlásil sociálnědemokratický předseda.

"Našim cílem bude napravit antisociální opatření vlády ODS zejména na nejvíce postižené skupiny obyvatel, jako jsou rodiny s dětmi a senioři, obnovit dostupnost zdravotní péče pro všechny obyvatele, odstranit daňový ráj pro nejbohatší a nastavit spravedlivější daňový systém srovnatelný s vyspělými západoevropskými zeměmi," pokračoval Paroubek s tím, že k dalším cílům strany patří zásadní snížení korupce, zpřehlednění státních zakázek, stabilizace vývoje státních financí a přijetí eura v období mezi lety 2015 až 2016.

V hospodářské politice chtějí sociální demokraté především obnovit hospodářský růst, čehož hodlají dosáhnout cestou efektivního čerpání stamiliard korun z evropských fondů a rozsáhlými investicemi.

Stav čerpání finančních prostředků vyjednaných vládou ČSSD v roce 2005 je podle Paroubka tristní: "Až v pěti programech hrozí propadnutí finančních prostředků a u programu Výzkum a vývoj vrácení prostředků téměř hraničí s jistotou. ČR je na ostudném 20. místě z 27 zemí EU a nečinnost a neschopnost vlády ODS způsobila ztrátu minimálně 65 000 pracovních míst a HDP mohlo být v každém roce vyšší minimálně o 1,22 %."

Realizace pěti závazků ČSSD podle vedení strany zatíží státní rozpočet novými pravidelnými výdaji ve výši 9,5 miliard a jednorázovým výdajem ve výši 6 miliard korun. Zároveň však sociální demokraté chtějí zvýšit daňové příjmy o 41 a zavést úspory ve výši 29 miliard korun.

"Celkem tedy ČSSD přivede do rozpočtu 70 miliard korun každý rok. A k tomu bude možné ještě kalkulovat přírůstky daňových příjmů v návaznosti na růst HDP," shrnul Paroubek.

ČSSD bude požadovat, aby budoucí vláda do jednoho roku od svého vzniku zavedla elektronická výběrová řízení s cenou jako jediným kritériem a vše o veřejných zakázkách bylo přístupné veřejnosti.

Posledním sociálnědemokratickým požadavkem je podle lídra strany obnovení regulatorních funkcí státu v oblasti kontroly cen a monopolů. "Sociální demokracie se zavazuje prověřit oprávněnost cen elektrické energie, plynu, vodného a stočného a vytvořit podmínky pro snížení cen bankovních poplatků a telekomunikačních služeb," uzavřel Paroubek.

Související

Jan Hamáček Komentář

Sociálním demokratům vykradli hlasy populisté. Stav české levice je tragický

Stav levice v České republice je tristní. Stojí za tím řada faktorů v čele se slabou sociální demokracií a populisty, kteří slíbí úplně cokoliv, aby se dostali do sněmovny. Začínají na to doplácet i Piráti s programem založeným na liberalismu a progresivismu, ten totiž konzervativnějšího voliče nijak nezasáhne.

Více souvisejících

ČSSD

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Fotbal, ilustrační fotografie

Rok starý debakl se neopakoval. Češi podali nejlepší výkon pod Haškem a vyhráli nad Albánií

Po nevýrazných zářijových výkonech, kdy svěřenci kouče Ivana Haška nejprve šokovali porážkou v Gruzii 1:4 a následně vydřeli domácí výhru nad Ukrajinou 3:2, nastoupila v pátek česká fotbalová reprezentace k dalšímu zápasu proti nevyzpytatelnému soupeři z Albánie. S tou před rokem ostudně prohrála v Albánii 0:3, a tak si fotbaloví fanoušci kladli otázku, zda v kontextu současných výkonů bude výsledek tentokrát lepší. A pro mnohé nečekaně byl. Albánie zůstala za očekáváním, Češi navíc před zaplněnou Letnou předvedli nejlepší výkon pod Ivanem Haškem a zejména díky dvougólovému Tomáši Chorému vyhráli s přehledem 2:0.

před 1 hodinou

Kamala Harrisová, viceprezidentka Spojených států amerických

Harrisová se chystá poukázat na rozdíl mezi sebou a Trumpem

I zdravotní stav kandidátů může sehrát roli v listopadových prezidentských volbách v USA. Viceprezidentka a demokratická nominantka Kamala Harrisová se v sobotu chystá zveřejnit lékařskou zprávu, sdělil její poradce. Informovala o tom CNN. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Zítko už není ve vazbě. Soud s ním ale pokračuje

Dezinformátor Pavel Zítko, který čelí obžalobě ze šíření poplašné zprávy, byl v pátek propuštěn z vazební věznice v Litoměřicích, kde byl od srpna, kdy jej českým kolegům předala slovenská policie. Informovala o tom ČTK. U chomutovského okresního soudu zároveň pokračovalo hlavní líčení v jeho případu. 

před 5 hodinami

Čínská armáda, ilustrační fotografie.

Číná překonává Rusko ve všem. Až na jednu oblast, upozorňuje expert pro EZ

Programový ředitel Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) a odborný asistent na Univerzitě Palackého v Olomouci Richard Turcsányi pro EuroZprávy.cz vysvětlil rozdíly mezi čínským a ruským vlivem. Oba jsou od sebe odlišné, Čína Rusko mocensky předehnala prakticky ve všem – kromě jaderných zbraní. Zatímco „hrozba“ ze strany Moskvy je hlavně vojenská, u Pekingu je to podle něj mnohem méně jasné. 

před 5 hodinami

Mount Everest

Největší záhada Everestu ožívá. Povedl se velký objev

Sto let letos uběhlo od největší záhady kolem nejvyšší hory světa Mount Everest. Dodnes totiž není jasné, zdali ji už v roce 1924 nezdolali dva britští horolezci. Nyní se týmu dokumentaristů povedl velký objev, když byly nalezeny lidské ostatky, které zřejmě paní druhému ze ztracených horolezců. 

před 6 hodinami

Kometa, ilustrační foto

Jak vidět kometu na obloze? Astronomové radí, co (ne)dělat

Milovníkům astronomie začalo asi nejvíce vzrušující období během letošního října. Na obloze se totiž objeví kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), která bude podle Astronomického ústavu AV ČR nejzajímavějším objektem na říjnové obloze. 

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

Donald Trump

Letadla i vojáci. Trumpa bude před volbami hlídat armáda

Volební tým bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, kandidáta Republikánské strany v nadcházejících prezidentských volbách, požádal o poskytnutí vojenských letadel a vozidel pro zvýšení bezpečnosti během posledních týdnů kampaně. 

včera

včera

Zbraně Hizballáhu

Hizballáh má nové velení. Chystá se na specifický druh války

Hnutí Hizballáh, podporované Íránem, se podle informací dvou anonymních zdrojů připravuje na dlouhou opotřebovací válku na jihu Libanonu a má nové velení. Navzdory izraelským útokům si stále uchovává značné zásoby zbraní, včetně přesných raket, které dosud nepoužilo, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

Andrej Babiš

Z podnikatelů populisty: Babiš a Trump jsou v podstatě totéž

Může být velký podnikatel dobrý politik? Záleží na mnoha faktorech, osobnosti jako Donald Trump nebo Andrej Babiš ale ukázaly, že jim jde hlavní o vlastní image (a profit). Hranice mezi politikem-podnikatelem takového formátu a populistou je velice tenká a oba muži ji zdárně překročili.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko zahájilo ofenzívu v Kurské oblasti. Ukrajinské jednotky jsou v nebezpečí

Ruská vojska tento týden zaznamenala postup v Kurské oblasti na západě země, kde obsadila dvě obce, které předtím kontrolovaly ukrajinské síly. O událostech informovalo ruské ministerstvo obrany. Podle serveru Meduza, který působí z lotyšského exilu, zahájila ruská vojska novou ofenzívu na několika frontových úsecích v této oblasti.

včera

včera

včera

Putin nastínil svou vizi ideálního světa

Ruský prezident Vladimir Putin se v pátek setkal s íránským prezidentem Masoudem Pezeškijánem v hlavním městě Turkmenistánu, Ašchabadu, během regionálního summitu. Šlo o jejich první setkání, při kterém diskutovali o bilaterálních vztazích a situaci na Blízkém východě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy