Babiš zaslouží tvrdý trest? Europoslanec z Francie má jasno

Francouzský europoslanec Bernard Guetta se ostře opřel do českého premiéra Andreje Babiše v otázce jeho dotačních kauz. Pokud Babiš podvedl unii, musí podle zákonodárce z Bruselu přijít tvrdý test. Jak si případné potrestání představuje?

Andrej Babiš (ANO)
doporučujeme

Česká justice zastavila vyšetřování premiéra Andreje Babiše ještě předtím, než vydal svou závěrečnou zprávu unijní protikorupční úřad OLAF. Guetta dostal otázku, jak bude jeho poslanecká frakce reagovat, pokud bude zpráva kritická a úřad shledá, že premiér spáchal podvod.

Konkrétně se mluvilo o frakci liberálů a demokratů pro Evropu, jejímž je Babišovo hnutí ANO členem. „On je pořád členem? Myslel jsem, že odešel,“ reagoval Guetta v rozhovoru pro server Info.

Podle Guetty otázka nestojí tak, jak zareaguje politická frakce, ale zda budou reagovat Evropský parlament, Evropská komise a Evropská rada, tedy tři hlavní evropské instituce. „Zase se tu vracíme ke stejnému problému, když chceme někoho tvrdě potrestat, je třeba získat hlasy všech členských zemí.“

Guetta si myslí, že pokud Babiš podvedl unii, musí přijít tvrdý trest. „Neřeknu vám, co se v takovém případě stane, můžu vám ale říci, co bych si přál. Pokud bude pan Babiš shledán vinným z masivního podvodu s evropskými dotacemi, musí být tvrdě potrestán. To je vážný zločin,“ dodal. Za minimum považuje vyloučení Babišova hnutí ANO z poslanecké frakce.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Průzkum: ANO by opět vyhrálo sněmovní volby, ale pohoršilo si o pět procent

22.09.2020 20:15 Hnutí ANO si ve volebním průzkumu agentury STEM letos v září pohoršilo z květnových 33,7 procenta…

Nový ministr Prymula pozastavil své živnostenské oprávnění

22.09.2020 20:05 Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) dnes pozastavil své živnostenské oprávnění, na jehož…

Prymula přiznal problém se semaforem, za jeho vznikem byly politické tlaky

22.09.2020 19:32 Za vznikem takzvaného semaforu, který ukazuje riziko nákazy v jednotlivých okresech, byly politické…

Hamáček mluvil se Zemanem o pandemii, říjnové volby prý budou

22.09.2020 17:23 Aktualizováno Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) seznámil prezidenta Miloše Zemana se situací kolem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama