České předsednictví v EU: Spor o rozpočet trvá, Petříček se pře s Babišem

Vláda stále nevyřešila spor o rozpočet na české předsednictví v Evropské unii, které se uskuteční ve druhé polovině roku 2020. Novinářům to dnes řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), podle kterého je částka 50 milionů eur (1,29 miliardy korun) navrhovaná premiérem Andrejem Babišem (ANO) příliš nízká.

Ministr Tomáš Petříček ale předpokládá, že i přes trvající rozpory bude kabinet příští týden o rozpočtu hlasovat, podle něj je třeba se posunout k přípravě vlastní náplně předsednictví.

"Mohu porovnat, s jakým rozpočty pracovaly podobně velké země. Pohybujeme se v trochu větších částkách. Pan premiér navrhuje strop 50 milionů eur, řada zemí měla rozpočet kolem 70 milionů eur (1,8 miliardy korun)," řekl ministr.

Za nedostatečný označil také navrhovaný počet zaměstnanců na českém stálém zastoupení v Bruselu. "Návrh, jak je předložen, počítá s nějakými 156 lidmi, kteří by měli pracovat po dobu českého předsednictví na stálém zastoupení. Státy jako Estonsko, Slovensko, Rakousko tam po tu dobu měly třeba 210 lidí," řekl Petříček.

Podle něj se ale nepodařilo připomínky k navrženému rozpočtu vypořádat a materiál půjde na jednání vlády s rozpory. Petříček předpokládá, že se o rozpočtu rozhodne hlasováním kabinetu, připomněl přitom, že ANO má ve vládě deset členů a ČSSD pět. "My jsme své připomínky a své obavy panu premiérovi sdělili. Je to nyní podle mého názoru na panu premiérovi, je to podle mého názoru jeho politická zodpovědnost," řekl.

Babiš letos v první polovině roku uvedl, že původní návrh rozpočtu na předsednictví počítal s výdaji 2,6 miliardy korun, sám požadoval maximálně polovinu této částky. S ohledem na návrhy na omezení rozpočtu ale zaznívaly kritické hlasy, že by Česko nemuselo předsednictví dobře zvládnout.

Podle Petříčka je třeba, aby se už o rozpočtu rozhodlo a jednotlivá ministerstva se mohla věnovat samotné přípravě, tedy náboru nových zamestnanců a jednání o prioritách českého předsednictví. Za sebe označil jako priority dokončení vnitřního trhu Evropské unie, posilování její konkurenceschopnosti nebo rozvoj nových technologií. Ze zahraničněpolitických témat mínil uspořádání summitu EU se zeměmi Východního partnerství nebo jednání o dalším rozšiřování unie, což je tradiční téma české zahraniční politiky.

Petříček také upozornil, že priority pro předsednictví bude nutné sladit s plány nové Evropské komise, která začne fungovat od listopadu, a s Francií a se Švédskem, které budou unii předsedat před Českem a po něm.

Související

ČSSD

ČSSD čeká v lednu sjezd. Bude se hledat náhrada za exministra Petříčka

ČSSD bude v lednu na sjezdu hlasovat o nových stanovách a volit místopředsedu, řekla dnes ČTK mluvčí sociální demokracie Jitka Pavlíková. Nejužší vedení ČSSD totiž na konci října opustil místopředseda a bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček. Sjezd se nakonec místo původně zvažovaného Hradce Králové uskuteční v sobotu 7. ledna v Brně a mezi důležité body bude patřit i potvrzení mandátů členů a náhradníků ústřední kontrolní komise.
Tomáš Petříček

Petříček by k jednání o Turówu přizval Evropskou komisi

Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) považuje za zarážející, že k jednání o problematice polského hnědouhelného dolu Turów dosud nebyla pozvána Evropská komise. Zároveň podle něj měly být směrem k Polsku učiněny otevřenější a veřejné výzvy požadující respektování evropského práva a rozhodnutí evropských soudů.

Více souvisejících

Tomáš Petříček Vláda ČR Andrej Babiš Česká republika EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Školačky v Kutné Hoře rozrušila hodina s psycholožkou. Zasahovala záchranka

Neobvyklý incident se ve čtvrtek dopoledne stal na SOŠ a SOU řemesel v Kutné Hoře. Do školy museli přijet záchranáři kvůli kolapsu několika žákyň během intervence školní psycholožky ohledně špatných vztahů ve třídě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy