Čína kvůli kontaktům s Tchaj-wanem přitvrzuje, říká Petříček. Komunista zkritizoval Vystrčila

Čína se podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) snaží o tvrdší postoj vůči těm, kdo udržují kontakty s Tchaj-wanem, který Peking pokládá za svou vzbouřeneckou provincii. Chystaná tchajwanská mise předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) nepomůže, ani neuškodí, řekl dnes Petříček v pořadu Otázky Václava Moravce. Další dva diskutéři, poslanci Jiří Kobza (SPD) a Daniel Pawlas (KSČM), naopak před důsledky cesty varovali.

Tomáš Petříček
doporučujeme

Čína podle Petříčka "postupně přitvrzuje, co se týče kontaktů s Tchaj-wanem". Ministr na rozdíl od poslanců uvedl, že cesta není v rozporu s českou politikou jedné Číny. "My si v rámci politiky jedné Číny vyhrazujeme, že budeme udržovat vztahy s Tchaj-wanem," řekl Petříček. Česko by mělo ve vztahu k Číně využívat toho, že je členem EU.

"Nemyslím si, že by tato cesta (Vystrčila na Tchaj-wan) nějakým způsobem pomáhala, ani nebude škodit. Tu cestu doporučit nemohu, ale není v mých pravomocích ji nějak zakazovat," uvedl ministr. Nemyslí si, že by návštěva nějak zásadně poškodila české obchodní vztahy s Čínou. Připomenul, že řada čínských příslibů ohledně investic v ČR nebyla naplněna.

Místopředseda sněmovního zahraničního výboru Kobza uvedl, že Vystrčilova cesta, která se má uskutečnit na přelomu srpna a září, bude představovat "zásadní odklon od české oficiální zahraniční politiky". Vystrčilovo zdůvodnění cesty potřebou dodržovat principy a hodnoty demokratického státu a nejen "počítat grošíky", přišlo Kobzovi jako "nesmírně arogantní a klukovina".

Člen téhož výboru Pawlas označil podobně jako předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) Vystrčilovu cestu za "jeho trucpodnik, aby se zviditelnil". Podle Pawlase zahraniční politiku dělá vláda a Vystrčilovo zdůvodnění cesty jsou "proklamace a hesla".

Vystrčil na adresu kritiků cesty uvedl, že Senát zůstal jedinou institucí, která vůči Číně hájí českou suverenitu, svébytnost a sebevědomí českého národa. "Musíme počítat s tím, že za to nebudeme všemi chváleni," poznamenal. "Jestliže to někdo považuje za trucpodnik, tak vůbec nic nepochopil, nebo má krátkou paměť, nebo ji má zatemněnou," dodal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna zřejmě zruší možnost odpočítat úroky z hypoték

06.07.2020 11:12 Až bude Sněmovna schvalovat vládní návrh na zrušení daně z nabytí nemovitostí, zřejmě při tom…

Petříček chce s Dostálovou jednat o kompenzacích pro turisty kvůli covidu

05.07.2020 16:55 Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) chce jednat s ministryní pro místní rozvoj Klárou…

Vláda bude koronavirem dotlačena k přehodnocení priorit, tvrdí Vostrá

05.07.2020 16:08 Vláda bude dotlačena vzhledem k důsledkům koronavirové krize k přehodnocení priorit. V České…

Petříček by nehlasoval pro usnesení vlády proti rezoluci EP

05.07.2020 15:19 Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) by nehlasoval pro usnesení vlády kritizující rezoluci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy