ČR stojí za Ukrajinou a podporuje jednotnou reakci EU, uvedl Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že ČR stojí za svobodnou a nezávislou Ukrajinou. Podle předsedy vlády si Česko z vlastní historie pamatuje, že kroky proti suverénním sousedním státům k míru nevedou. Postup Ruska označil za akt agrese. Dodal, že ČR podporuje jednotnou reakci EU.

Další členové vládní koalice či šéfové zahraničních výborů Senátu a Sněmovny s odkazem na české historické zkušenosti zmínili ruskou "bratrskou pomoc". Ruský krok označili za snahu o vytvoření nového Sovětského svazu. Zmínili sankce.

Ruský prezident Vladimir Putin dnes v televizním projevu k národu oznámil, že je nezbytné uznat nezávislost "lidových republik", vyhlášených v roce 2014 proruskými separatisty v Donbasu na východě Ukrajiny. Televize vzápětí ukázala, jak šéf Kremlu podepisuje příslušné dekrety a také dohody s vůdci Doněcké a Luhanské lidové republiky. Tyto dohody podle pozorovatelů mají Rusku posloužit jako právní základ pro vyslání vojáků do Donbasu.

"Česká republika stojí za svobodnou a nezávislou Ukrajinou. Z vlastní historie si dobře pamatujeme, že podobné kroky namířené proti suverénním sousedním státům k míru nikdy nevedou," uvedl premiér Fiala. Podle něj jde ze strany Ruska o porušení mezinárodního práva a akt agrese vůči sousední zemi. "Podporujeme jednotnou reakci EU a partnerů," napsal premiér.

Ze strany Ruska jde porušení mezinárodního práva a o akt agrese vůči sousednímu suverénnímu státu. Podporujeme jednotnou reakci EU a partnerů.

— Petr Fiala (@P_Fiala) February 21, 2022

Vicepremiér Vít Rakušan (STAN) a šéfové zahraničních výborů Senátu Pavel Fischer a Sněmovny Marek Ženíšek (TOP 09) s odkazem na české historické zkušenosti zmínili "bratrskou pomoc" Ruska Ukrajině. "Rusko opět dokazuje, že nezná bratra," reagoval Rakušan.

Podobně se vyjádřil i Ženíšek. "Kreml zavedené agresorské postupy nemění," uvedl šéf sněmovního zahraničního výboru. Putinovým cílem je podle něj vytvoření nového Sovětského svazu. Zmínil sankce vůči Rusku.

Ten scénář teď zřejmě proběhne osvědčenou metodou. Ruskem uznané povstalecké republiky požádají velkého Vladimira Vladimiroviče o “bratrskou pomoc” a ta už bude na věčné časy. Kreml zavedené agresorské postupy nemění.

— Marek Ženíšek (@zenisek_m) February 21, 2022

Podle šéfa senátního zahraničního výboru Fischera se Putinovské Rusko rozhodlo hrubě porušit pravidla mírového soužití států a podkopává mezinárodní řád založený na respektu suverenity. "Pokud by na území dvou samozvaných republik nyní vstoupil ruský voják, aby poskytl takzvanou bratrskou pomoc, půjde z pohledu mezinárodního práva o invazi a z pohledu Ukrajiny o pokus o okupaci," uvedl Fischer.

Také ministryně obrany Jana Černochová (ODS) ruský postup označila za snahu o obnovu Sovětského svazu na úkor svobodných zemí. "To civilizovaný svět nesmí nikdy tolerovat! A na Putinově šachovnici není pouze Ukrajina, jsme tam i my," míní šéfka resortu obrany.

Pokud by Česko nebylo podle šéfky vládní TOP 09 a předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové v NATO, bylo by také v ohrožení. "Nebýt Václava Havla a dalších, kteří nás přivedli do NATO, jsme ve stejném ohrožení jako Ukrajina i my. Nenechme je napospas," vyzvala šéfka dolní komory.

Podle místopředsedy sněmovního zahraničního výboru a stínového ministra zahraničí opozičního hnutí ANO Jaroslava Bžocha je uznání nezávislosti samozvaných republik porušení mezinárodního práva a pokus o legitimizování chystaných vojenských kroků. "'Pomoc', ke které určitě dojde, bude invazí a aktem agrese vůči suverénnímu ukrajinskému státu," uvedl Bžoch.

Předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura ještě před ruským uznáním obou proruských separatistických republik ve videu na svém facebooku řekl, že Fialova vláda s USA, Británií a dalšími zeměmi NATO podněcují konflikt Ruska s Ukrajinou a aliance by se neměla rozšiřovat k ruským hranicím. "Přestaňte lhát, že SPD je proruské a máme nějaké noty z Kremlu," řekl Okamura. Případný konflikt podle něj může dopadnout na Česko, zmínil migraci a zhoršení bezpečnosti či pokles mezd.

Česká diplomacie odsoudila uznání samozvaných republik na Ukrajině

České ministerstvo zahraničí odsoudilo rozhodnutí Ruska uznat nezávislost samozvaných republik na východě Ukrajiny. Ministerstvo to dnes uvedlo v prohlášení na svém webu. Uznání oblastí ovládaných proruskými separatisty je podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) porušením mezinárodního práva. Rozhodnutí, které dnes ruský prezident Vladimir Putin oznámil v televizním projevu, již odsoudili i další představitelé české vlády.

Putin oznámil, že je nezbytné uznat nezávislost "lidových republik" vyhlášených v roce 2014 proruskými separatisty v Donbasu na východě Ukrajiny. Televize vzápětí ukázala, jak šéf Kremlu podepisuje s vůdci Doněcké a Luhanské lidové republiky dekrety, které mají podle pozorovatelů Rusku posloužit jako právní základ pro vyslání vojáků do Donbasu.

"Jednostranné uznání dvou území ovládaných proruskými ozbrojenci je hrubé porušení mezinárodního práva, teritoriální integrity Ukrajiny a porušení Minských dohod," napsal Lipavský na twitteru. Tzv. minské dohody z let 2014 a 2015 měly na východě Ukrajiny zajistit příměří mezi separatisty a ukrajinskými vládními silami. Jejich součástí byly například dohody na zastavení palby, stažení těžkých zbraní či na dodávkách humanitární pomoci.

Jednostranné uznání dvou území ovládaných proruskými ozbrojenci je hrubé porušení mezinárodního práva, teritoriální integrity Ukrajiny a porušení Minských dohod.

— Jan Lipavský (@JanLipavsky) February 21, 2022

Putinův krok podle české diplomacie přispívá k vyhrocení už tak napjaté situace a ohrožuje bezpečnost v Evropě. "Jde o zjevné porušení Charty OSN, minských dohod a Budapešťského memoranda z roku 1994," sdělilo ministerstvo zahraničí. "Po nezákonné okupaci a anexi Krymu v roce 2014 jde o další krok, kterým Ruská federace dlouhodobě pošlapává základní principy mezinárodního práva a své vlastní závazky týkající se územní celistvosti a svrchovanosti Ukrajiny," doplnil úřad.

Ministerstvo uvedlo, že potvrzuje podporu územní celistvosti a svrchovanosti Ukrajiny v jejích mezinárodně uznaných hranicích. "Vyzýváme Ruskou federaci k přehodnocení tohoto kroku a návratu k jednacímu stolu v zájmu bezpečnosti celého kontinentu," dodalo.

Související

Zničená Ukrajina. Komentář

Západ potřebuje změnit rétoriku ohledně Ukrajiny. Jde o Donbas a Krym

Západní představitelé nutně potřebují změnit rétoriku. Ukrajinské území brzy bude terčem plnohodnotné ruské agrese tři roky a situace od podzimu 2022 nedoznala výraznějších změn. Je potřeba se zaměřit na to, jakou formu rusko-ukrajinského vyrovnání podpořit, abychom nemuseli sledovat válku ještě další dekádu – a aby tito lídři neztratili poslední zbytky veřejné podpory. 

Více souvisejících

Ukrajina Petr Fiala (ODS)

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Izrael, ilustrační foto

Izrael stahuje obyvatele do bombových krytů

Izraelské Velitelství domácí fronty vydalo v úterý večer nové pokyny pro obyvatele centrální části Izraele, vyzývající k pobytu v blízkosti bombových krytů nebo jiných chráněných objektů, dokud nebude situace vyřešena. 

před 37 minutami

Izrael, ilustrační foto

Írán vypálil rakety na Izrael

Írán vypálil rakety na Izrael, informovaly Izraelské obranné síly. Varovné sirény zazněly nejen v Tel Avivu, ale také v Jeruzalémě a na jihu země. Uvedl to server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ivan Bartoš

Piráti dávají vládě sbohem. Chtějí být konstruktivní opozicí

Piráti oznámili, že i po svém odchodu z vlády hodlají být konstruktivní opozicí, která bude podporovat smysluplné kroky vlády a prosazovat témata, která sami nastolovali. Na tiskové konferenci to uvedl jejich poslanecký klub před mimořádným jednáním Poslanecké sněmovny.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Mark Rutte, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Mark Rutte: Kdo je novým generálním tajemníkem NATO a jaké ho čekají výzvy?

Mark Rutte, bývalý premiér Nizozemska, se dnes stal generálním tajemníkem Severoatlantické aliance (NATO), čímž nahradil svého předchůdce, Nora Jense Stoltenberga, který tuto pozici zastával po deset let. Rutteho příchod do čela NATO je významným momentem nejen pro samotnou Alianci, ale i pro celou evropskou a globální bezpečnostní politiku. Kdo je Mark Rutte a proč byl zvolen právě on do této klíčové role?

před 5 hodinami

Izraelská armáda

Válka v Libanonu se vyostřuje. Íránu se podle Bacika zapojení nevyplatí

Izrael spustil pozemní invazi do Libanonu a podle svých slov likviduje pozice militantů z Hizballáhu. Expert na Blízký východ Gokhan Bacik exkluzivně pro EuroZprávy.cz popsal, co izraelské akce udělají se situací v regionu. Írán podle něj může zvažovat ozbrojenou podporu Hizballáhu, ale příliš se mu to nevyplatí.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ulice Tel Avivu

Libanon vypálil rakety na izraelský Tel Aviv

V izraelském Tel Avivu se v úterý rozezněly sirény varující před leteckým útokem poté, co hranici s Izraelem proletěly střely vypálené z Libanonu, oznámila izraelská armáda.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský podává demisi. U Pirátů končí

Ministr zahraničí Jan Lipavský se rozhodl ukončit své členství v Pirátské straně. Nesouhlasí s odchodem Pirátů z vlády a se stranou se prý rozchází v některých věcech. Napsal také, že dnes podává demisi.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Západu se útok na Libanon nelíbí. Na poslední chvíli ho zkoušel zastavit

V pondělí vyjádřil americký prezident Joe Biden nesouhlas s pozemní operací Izraele v Libanonu. Obě strany zároveň vyzval k uzavření příměří vzhledem k napjaté situaci, která vznikla po pátečním zabití vůdce Hizballáhu Hasana Nasralláha.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy