Hamáček nevidí důvod k panice. Zdravotnických prostředků je prý dostatek

Koronavirus se v posledních dnech opět hlásí o slovo. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka už jsme ale moudřejší a v případě zvýšené poptávky po ochranných pomůckách má stát kam sáhnout. Zásoba je na šest týdnů.

Jan Hamáček /ČSSD/
doporučujeme

"Dnes má ministerstvo vnitra 67 milionů roušek, 10 milionů respirátorů, půl milionu ochranných obleků, 10 milionů rukavic a tak dále. Jsou to zásoby na řádově týdny – až maximálně šest týdnů,“ řekl ministr vnitra v pořadu Partie na CNN News PRIMA se zakrytým nosem a ústy.

Udeřil-li by koronavirus znovu v takové síle jako na jaře, pak by měly být v prvních týdnech i dostatečné zásoby. Pak by se ale muselo přejít k dodávkám ze státních hmotných rezerv.

Státní hmotné rezervy nemají nic

Informace, že ve státních hmotných rezervách není žádný zdravotní materiál, vyvolala během týdne velké vášně. Podle předsedy Státních hmotných rezerv (SSHR) Pavla Švagra nemá jeho instituce ani jednu ochrannou pomůcku, ačkoliv už v minulosti vypsala veřejné zakázky na doplnění zásob.

"Pan předseda Švagr musí postupovat podle zákona (při nákupech ochranných pomůcek – pozn. red.), máme skvělý zákon o veřejných zakázkách, bohužel podle něj nejde nic koupit,“ nechal se slyšet Hamáček.

"To se prostě podepsalo napřímo, přiletělo letadlo a bylo to. Zákon o veřejných zakázkách musíme změnit. Pojďme si v klidu říct, co je v něm špatně," uzavřel s dodatkem, proč bylo pořizování zdravotních pomůcek jednodušší v nouzovém stavu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

KOMENTÁŘ: Roční pandemie odkryla Babišovu tvář. Nikdy neměl být premiérem

01.03.2021 22:05 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Píší nejčernější kapitolu v dějinách polistopadové země. Vláda se během rok trvající…

Vláda schválila povinné testování ve firmách, začne již ve středu

01.03.2021 21:19 Aktualizováno Vláda schválila povinné testování ve firmách. Podniky nad 250 zaměstnanců budou muset začít ve…

Prymula se stal Zemanovým poradcem, údajně neplaceným

01.03.2021 21:03 Epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula se stal poradcem prezidenta Miloše Zemana.…

Vláda schválila rozdělení EU peněz mezi programy

01.03.2021 20:07 Aktualizováno Vláda dnes schválila rozdělení evropských dotací pro ČR v programovém období 2021 až 2027 mezi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama