Hamáček nevidí důvod k panice. Zdravotnických prostředků je prý dostatek

Koronavirus se v posledních dnech opět hlásí o slovo. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka už jsme ale moudřejší a v případě zvýšené poptávky po ochranných pomůckách má stát kam sáhnout. Zásoba je na šest týdnů.

Jan Hamáček /ČSSD/
doporučujeme

"Dnes má ministerstvo vnitra 67 milionů roušek, 10 milionů respirátorů, půl milionu ochranných obleků, 10 milionů rukavic a tak dále. Jsou to zásoby na řádově týdny – až maximálně šest týdnů,“ řekl ministr vnitra v pořadu Partie na CNN News PRIMA se zakrytým nosem a ústy.

Udeřil-li by koronavirus znovu v takové síle jako na jaře, pak by měly být v prvních týdnech i dostatečné zásoby. Pak by se ale muselo přejít k dodávkám ze státních hmotných rezerv.

Státní hmotné rezervy nemají nic

Informace, že ve státních hmotných rezervách není žádný zdravotní materiál, vyvolala během týdne velké vášně. Podle předsedy Státních hmotných rezerv (SSHR) Pavla Švagra nemá jeho instituce ani jednu ochrannou pomůcku, ačkoliv už v minulosti vypsala veřejné zakázky na doplnění zásob.

"Pan předseda Švagr musí postupovat podle zákona (při nákupech ochranných pomůcek – pozn. red.), máme skvělý zákon o veřejných zakázkách, bohužel podle něj nejde nic koupit,“ nechal se slyšet Hamáček.

"To se prostě podepsalo napřímo, přiletělo letadlo a bylo to. Zákon o veřejných zakázkách musíme změnit. Pojďme si v klidu říct, co je v něm špatně," uzavřel s dodatkem, proč bylo pořizování zdravotních pomůcek jednodušší v nouzovém stavu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš se rozhodl. Pompea přivítá v Kramářově vile

07.08.2020 17:35 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) přivítá amerického ministra zahraničí Mikea Pompea ve středu v Kramářově…

Vyšší daně pro bohaté, navrhuje Schillerová. Pravicová opozice je striktně…

07.08.2020 17:13 Aktualizováno Piráti podporují snížení zdanění práce, zachovali by solidární přirážku vzhledem k nastavení…

Pavel Zeman měl žalobu ohledně Babiše podat, soudí právníci

07.08.2020 15:48 Právníci, které oslovila ČTK, míní, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman měl podat žalobu proti…

ČSSD nechce ve státním rozpočtu na rok 2021 škrty, priority naznačila i…

07.08.2020 12:06 Vládní sociální demokracie při koaličních jednáních o státním rozpočtu na příští rok nepodpoří…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama