Havlíček: Testováním jsme podrželi ekonomiku

Zavedením povinného testování stát podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) zachránil průmysl od velkých problémů a podržel tak ekonomiku. Je to možná nejúspěšnější projekt v rámci pandemie. Havlíček to dnes řekl ČTK v reakci na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který zamítl návrh dělníka Tomáše Sawkiwa na zrušení tohoto opatření.

S testováním se podle Havlíčka počítá minimálně do konce května, tuto otázku ale bude ještě řešit s novým ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem (za ANO). K zavedení vyšší frekvence testů chybí od zastánců tohoto kroku kvalifikovaný odhad jeho dopadu, řekl Havlíček.

Povinné testování začalo nejprve v podnicích nad 250 zaměstnanců, které musely první kolo dokončit do 12. března. Momentálně se týká i nejmenších pracovních kolektivů veřejné i soukromé sféry, včetně živnostníků. Testování musejí lidé podstoupit jednou za sedm dní.

Do testování podle Havlíčka stát zapojil asi čtyři miliony lidí, denně se testům podrobuje zhruba půl milionu pracovníků. Každý den se tak odhalí 2000 až 2500 pozitivních případů koronaviru. Podle Havlíčka ale zapojení takto vysokého počtu lidí do testování není jediným pozitivem. Byl to také velký psychologický zlom, kdy se na firmy společnost přestala dívat jako na strůjce problému, naopak se staly součástí řešení, uvedl.

Ministerstvo zdravotnictví chce zvýšit frekvenci testování na jednou za pět dní. "Otázka je, jestli efekt zachycení bude odpovídat tomu, že to bude stát zhruba miliardu měsíčně, a to je jen přímý náklad," řekl dále Havlíček. Pandemické týmy podle něj předkládají přání, ale nejsou podložena čísly. Nelze podle něj rozhodně srovnávat školy, kde se bude testovat dvakrát týdně, a průmysl.

"Musíme si uvědomit, že jestliže dnes testujeme 500.000 lidí denně, budeme jich testovat milion za den. Na to se musí všichni připravit procesně i finančně. Navíc na rozdíl od škol je průmysl privátní subjekt, po kterém něco chceme. Nelze všechno řešit jen tak, že to nařídíme a nekompromisně to tak bude," dodal.

V prvním kole testů ve firmách záchyt pozitivních případů činil podle Havlíčka 0,8 procenta, ve druhém 0,6 procenta a ve třetím týdnu dosáhl na 0,4 procenta.

Na testy je možné čerpat příspěvek z veřejného zdravotního pojištění 60 korun. Nárokovat si je možné dotaci na maximálně čtyři testy za měsíc na zaměstnance nebo osobu samostatně výdělečně činnou.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Karel Havlíček

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy