Babiš ho označil za vlastizrádce. Zdechovskému chodily tisíce výhrůžek, hrozili mu smrtí

Pod policejní ochranu se dostal po výroku Andreje Babiše europoslanec za Lidovce Tomáš Zdechovský. Babiš jej spolu s některými ostatními europoslanci označil v únoru za vlastizrádce. Zdechovský uvedl, že mu přišly tisíce vyhrůžek smrtí. Podobným výhrůžkám čelila také jeho šéfka Monika Hohlmeierová a europoslanec za Piráty Mikuláš Peksa.

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL)
doporučujeme

Europoslanec Tomáš Zdechovský i celá jeho rodina se po druhém výroku českého premiéra, ve kterém ho označil za vlastizrádce, museli potýkat s tisícovkami výhružných zpráv. „Přišlo mi několik tisíc výhrůžek prostřednictvím sociálních sítí, e-mailů, WhatsAppu a další komunikace,“ popsal na tiskové konferenci k rezoluci o možném střetu zájmů Andreje Babiše.

Tomuto se nevyhnuly ani jeho děti, kterým podle jeho vyjádření chodily obrázky, jak se po druhé světové válce věšeli kolaboranti. „Působilo to velmi intenzivně na moji rodinu. Byl to nepříjemný pocit, pak jsme si ale řekli, že se nedáme. Řekli jsme si, že zlu se nesmí ustupovat,“ dodal pro server iROZHLAS.cz.

Celá rodina proto dostala ochranu od policie, která zároveň zahájila trestní stíháni s desítkami podezřelých odesílatelů zpráv. Jeden pachatel dokonce podle Zdechovského napsal během dvou týdnů několik tisíc výhrůžek z různých profilů. „Byl to čas koronakrize a policie odvedla obrovský kus práce,“ chválil práci policistů europoslanec.

Zdechovský v reakci na to podal dvě trestní oznámení na neznámého pachatele. Jedno se týkalo výhrůžek, druhé označení za vlastizrádce. Na radu svých právníků nepodal oznámení přímo na premiéra, ale Policie ČR už označila Andreje Babiše za možného autora pomluvy.

Výhružným zprávám měla čelit i europoslankyně Monika Hohlmeierová a europoslanec Mikuláš Peksa. Ten konstatoval, že výhrůžky smrtí nezmizely, jelikož je kauza stále součástí veřejné diskuze.

Babiš později své únorové označení europoslanců za vlastizrádce vzal zpět. „To mě mrzí, asi jsem to přehnal, omlouvám se. Já to tak vnímám, protože tito lidé v Evropském parlamentu skutečně dělají politiku jenom proti mně,“ řekl Babiš ve vysílání Frekvence 1.

Zdechovský premiérovu omluvu zpochybnil. „Měl byste se distancovat od lidí, co nám začali psát, že nás zabijí. Podle mě o jejich podporu demokratický politik nestojí,“ napsal Zdechovský na sociální sítě.

Europoslankyně za Křesťanskosociální unii Monika Hohlmeierová se kvůli vyhrůžkám obrátila na bavorskou polici. O Hohlmeierové premiér prohlásil, že je „totálně pomatená“ a problematice dotací nerozumí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Petříček chce s Dostálovou jednat o kompenzacích pro turisty kvůli covidu

05.07.2020 16:55 Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) chce jednat s ministryní pro místní rozvoj Klárou…

Vláda bude koronavirem dotlačena k přehodnocení priorit, tvrdí Vostrá

05.07.2020 16:08 Vláda bude dotlačena vzhledem k důsledkům koronavirové krize k přehodnocení priorit. V České…

Petříček by nehlasoval pro usnesení vlády proti rezoluci EP

05.07.2020 15:19 Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) by nehlasoval pro usnesení vlády kritizující rezoluci…

Klaus kritizuje vládu i podporu ekonomiky: Pro mě je to konec světa,…

05.07.2020 13:23 Bývalý prezident Václav Klaus kritizuje navržený deficit státního rozpočtu na letošní rok 500…

Související:

Právě se děje

Další zprávy