Schillerová další sazby daně kvůli nepřehlednosti nechtěla. Teď otočila

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) odmítla návrh komunistů, kteří tolerují současnou menšinovou vládu Andreje Babiše, aby se zavedly dvě daňové sazby pro právnické osoby. Jako argument uvedla, že každá nová sazba daně akorát znepřehlední daňový systém. Nyní přesně to samé navrhuje v případě zaměstnanců. Podle jejích slov se ale nejedná o změnu názoru.

Alena Schillerová

Šéfka státní kasy se koncem června k návrhu KSČM stavěla jasně odmítavě. "V programovém prohlášení jsme se jasně zavázali, že nebudeme zvyšovat daně. Každá další sazba daně vede ke znepřehlednění daňového systému,“ informovala CNN Prima NEWS.

Poté se ale v nedávném rozhovoru pro Lidové noviny nechala slyšet, že přemýšlí o několika variantách daně z příjmu fyzických osob. Resort financí totiž chce zrušit superhrubou mzdu s několika různými sazbami daně z příjmů ze závislé činnosti, a to v rozmezí 15-19 %.

Z tohoto důvodu se redakce CNN Prima NEWS rovnou obrátila na Schillerovou s otázkou, proč tak najednou otočila o 180 stupňů. "O zavedení daňové progrese pro firmy neuvažujeme. Můj názor je stejný – zatížit podniky vyšším zdaněním v době, kdy budou mnohdy bojovat o svoji holou existenci, je pro nás nepřijatelné. Otázka možného zavedení další sazby u daně z příjmů se týká zdanění fyzických osob, a to v souvislosti se zrušením superhrubé mzdy,“ vyjádřila se k tomu s tím, že jde o správný postup, jelikož plošně sníží daňovou zátěž zaměstnanců.

"Pokud se má zrušit superhrubá mzda, je potřeba vyřešit otázku solidární přirážky. V tuto chvíli zvažujeme několik variant a jednou z nich je i možnost zavedení další sazby. Konkrétní parametry návrhu ale budou předmětem dalších jednání, zejména v souvislosti s vyjednáváním o státním rozpočtu na příští rok,“ podotkla.

Odborníci si nejsou jisti pozitivy

Experti přes daně by byli nejraději, kdyby se celý daňový systém zjednodušil. Ve zrušení superhrubé mzdy spatřují výhody, zatímco u progresivního zdanění tápou.

"Zavedení progresivního zdanění povede k ještě většímu komplikování zdanění fyzických osob namísto dlouhodobě slibovaného zjednodušení a stability. Navíc současný daňový systém díky slevám na dani a solidárnímu zvýšení daně je mírně progresivní i nyní,“ uvedla daňová poradkyně společnosti Mazars Gabriela Ivanco.

K návrhu z dílny ministryně Schillerové se vyjádřil i hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček. "Pokud je tento návrh míněn vážně, pak rozhodně nelze hovořit o zjednodušení daňové soustavy, spíše naopak. Ministerstvu financí zřejmě došlo, jak velký výpadek rozpočtových příjmů by nastal, pokud by byla bez dalšího zrušena superhrubá mzda, a tak se snaží nalézt takové nastavení, jež by ztrátu příjmů kompenzovalo,“ vyjádřil se pro CNN Prima NEWS.

Ministryně financí v rozhovoru pro Lidové noviny avizovala, že přemýšlí o několika variantách sazby daně z příjmu. "Určitě budu pracovat s variantou 19 procent, to je v programovém prohlášení vlády. A pak budu odstupňovávat jednotlivé sazby až po těch 15 procent,“ konstatuje Schillerová.

Co se týče 15procentní sazby, tak by státní rozpočet mohl počítat s výpadkem 90 miliard korun. "Něco z toho se vrátí na DPH, protože lidé s vyšší výplatou více utratí. Takže řekněme minus 76 miliard,“ podotkla. Zavedla-li by se 19procentní daň, činil by výpadek příjmů rozpočtu zhruba 27 miliard podle původního návrhu z roku 2018.

Superhrubá mzda je v současné době daňovým základem pro výpočet daně z příjmu, jejíž sazba je stanovená na 15 %. Vzhledem k odpočtům i slevám na dani může být výsledná daňová povinnost klidně i nulová. 

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Předpověď počasí na víkend: Ochladí se, bude i 15 stupňů

18.09.2021 06:30 O víkendu se citelně ochladí. Teploty během dne podle meteorologů spadnou až na pouhých 15 stupňů.

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

18.09.2021 21:51 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Rok od otravy řeky Bečvy. Vyšetřovat vědce, který rozporuje znalecký…

18.09.2021 22:02 Aktualizováno Místopředseda sněmovní komise k vyšetřování otravy řeky Bečva Marian Jurečka (KDU-ČSL) považuje za…

Jurečka vzal svá slova ohledně manželství pro všechny zpět

18.09.2021 18:08 Aktualizováno Předseda lidovců Marian Jurečka ustoupil od požadavku, aby koaliční partneři KDU-ČSL - ODS a TOP 09…

Termín řádného sjezdu dnes komunisté posunuli na polovinu května 2022

18.09.2021 16:06 Termín řádného sjezdu KSČM, který se měl původně konat loni v dubnu, dnes komunisté posunuli na…

Lipovskou odvolali z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, vyvedla ho…

17.09.2021 19:09 Aktualizováno Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Volný se záměrně chová skandálně. Cílí na voliče, kteří jdou proti systému…

17.09.2021 17:11 Expert na politologii a psychologii Robert Němec je přesvědčený, že nezařazený poslanec Lubomír…

Odbory budou jednat s Babišem o mzdách

17.09.2021 16:52 Premiér Andrej Babiš (ANO) projedná v pondělí s odbory jejich požadavky na růst platů ve veřejné…

Poslední řádná schůze Sněmovny skončila

17.09.2021 16:21 Poslední řádná schůze Sněmovny v nynějším volebním období dnes odpoledne skončila, příští týden už…

Babiš k vyšetřování Bečvy: Komise supluje policii, o viníkovi má jasno

17.09.2021 15:12 Aktualizováno Sněmovní komise k vyšetřování loňské otravy řeky Bečvy se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) snaží…

Delší dovolená zatím neprošla. Schvalování provázela kritika odpůrců

17.09.2021 14:39 Aktualizováno Schvalování návrhu KSČM na prodloužení zákonné dovolené o týden nejméně na pět týdnů opět provázela…

Sněmovna schvalování novely o zákonném rámci učitelských platů nedokončila

17.09.2021 14:32 Sněmovna ani na poslední plánované předvolební schůzi nedokončila schvalování zákona o učitelích,…

Související:

Právě se děje

reklama