Klaus prozradil, co Havel těžce nesl. Na přetřes přišla i „pražská kavárna“

Upřímná zpověď exprezidenta a bývalého premiéra Václava Klause se točila především kolem osoby jeho předchůdce na Hradě Václava Havla. Klaus prozradil, co Havel těžce nesl, zazněla i slova o pražské kavárně.

Přidejte svůj názor 61 komentářů

Václav Klaus na pietním aktu u příležitosti 17. listopadu (17. 11. 2016)
doporučujeme

Prezident Miloš Zeman údajně udělí svému předchůdci Václavu Klausovi vyznamenání, což svědčí o vzájemném respektu mezi oběma politiky. Naopak s první hlavou samostatného českého státu si Klaus moc nerozuměl. Vyplývá to i z jeho nejnovějšího rozhovoru pro Lidové noviny.

Václav Havel byl podle bývalého prezidenta a premiéra člověkem z jiného těsta, což prý věděl už dávno. Oba se znali od šedesátých let a moc společného neměli. „Bylo to pro mne daleko více nalevo, daleko více ‚dozelena‘,“ přiznal Klaus.

„Bylo v tom ne intelektuálství, ale intelektuálština. Takový ten pocit, že majitelé klíčů k moudru vědí všechno lépe než my ostatní. Že oni mají řídit společnost, ne demokraticky lid. V tom nejlepším slova smyslu,“ vysvětlil vzápětí. Když se po revoluci oba stali vrcholnými představiteli státu, snažil se Klaus prezidenta více zapojit.

„Ve snaze prezidenta Havla trošku zatahovat do problémů, které řešila vláda, jsem přišel na myšlenku, že každou středu odpoledne po skončení vlády skočím ve Strakovce do auta a pojedu na Hrad. A budu reportovat, co jsme tam řešili, proč jsme to řešili a jak jsme to řešili,“ zavzpomínal pro LN.

Návštěvy Hradu ale probíhaly pouze rok, utnul je prezident. „V nějaké chvíli to Václav Havel přerušil, že on se u toho dobře necítí, že ho poučuji, že to prostě neakceptuje. Takže to skončilo,“ uvedl tehdejší předseda vlády.

Nezapomněl také připomenout, jakým šokem byly nejen pro Havla volby v roce 1992. „Lidé, kterým se dnes říká pražská kavárna a jimž se tehdy říkalo pravdoláskaři či havlisté, se vůbec nedostali do parlamentu. To pro ně byl absolutní šok,“ dodal Klaus.

Loading...
Vstupte do diskuze (61)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman a Babiš znají termín novoročního oběda v Lánech

13.11.2019 20:57 Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli…

Výroční summit NATO bude bez Babiše. Do Londýna pojede jen Zeman

13.11.2019 20:42 Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman.…

Zeman kondoloval Čaputové kvůli tragické nehodě autobusu

13.11.2019 18:01 Aktualizováno Český prezident Miloš Zeman poslal kondolenční dopis slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové kvůli…

Změna ústavy kvůli NKÚ? Politici se neshodnou

13.11.2019 17:18 Sněmovní a senátní ústavní komise se zatím příliš neposunuly k dohodě o změnách ústavy. Chystané…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama