KOMENTÁŘ – Už se o ně přestali zajímat. Musejí si poradit sami, nebo jejich kroky povedou na Úřady práce v České republice, kam se nedostali kvůli své neschopnosti, ale díky vládní koalici. Živnostníci, repektive Osoby samostatně výdělečné činné, dostali od státu během koronavirové pandemie téměř 45 tisíc korun, a to ve dvou vlnách. Další finanční injekce však už zřejmě nepřijde. Přitom jsou podnikatelské činnosti, které jsou už přes čtvrt roku vládním nařízení neustále omezovány. Například majitelé barů, klubů anebo taxikáři nemohou v noci vůbec vydělávat, neboť jejich vnitřní prostory v podnicích musejí mít už ve 23 hodin zavřeno. Noční život se stále neobnovil a tito podnikatelé jsou na něm zavíslí, a to stejně jako prenatál na pupeční šňůře své matky, Jestliže stát omezuje někoho ve výdělku, musí jej podpořit dalším bonusem. To snad není tak těžká rovnice.
V uších jim může neustále znít sebevědomý slib ministryně financí Aleny Schillerové, která po vypuknutí koronavirové apokalypsy před národem na tiskové konferenci s úsměvem zvěstovala, že stát nenechá nikoho padnout. Realita je ale jiná, spousta drobných živnostníků propouští, někteří jsou už nyní nezaměstnaní. Pokud si vláda myslela, že okamžikem, kdy uvolní restrikční opatření v podnikání, se ekonomika nastartuje stejně rychle jako motor u vozu, pak se šeredně mýlila a její ekonomičtí ministři by měli vrátit vysokoškolský diplom.
Skutečnost je opravdu nemilosrdná. Většina restaurací i dalších podniků je poloprázdných, pro taxikáře je klient vzácností stejně jako šafrán. Lidé se bojí, co bude dál a na zábavu nyní nejsou proto ochotni obětovat prostředky. Nepříznivou situaci nevylepšují ani epidemiologové, kteří neustále straší druhou podzimní vlnou, jež nastat třeba vůbec nemusí. Ale lidé na ně slyší, a tak raději zůstávají doma a místo na točené pivo si v supermarketu koupí lahvové, které je ještě v akci.
Barmanům a taxikářům brání stát v noci vydělávat
Lidé, kteří nikdy nepodnikali a berou měsíčně kolem 25 tisíc korun hrubého, považují živnostníky za chamtivce, kteří nemají dost a neustále chtějí ždímat stát. Řeknou si: „Dostali 45 tisíc a pořád brečí. Kdyby takovou částku dal někdo mně, chrochtal bych si blahem a vážil bych si toho.“ Jenže to má velký háček. Oněch necelých 45 tisíc korun OSVČ nezbydou, nepojede za ně na dovolenou, nevylepší si byt, či si nepořídí drahý oblek. Vrazí je zpět do podnikání, aby neskončil v exekuci. Mnozí z nich zaplatí nájem, náklady za energii a vodné i stočné a rázem se ocitnou na nule, nebo si ještě od někoho z rodiny musejí půjčit. Vatu má zřejmě ministryně spravedlnosti Marie Benešová, ale mnozí se opravdu po čtyřech měsících už dostali na dno, byť byli dobrými hospodáři.
V nouzi či tísni nejsou jen restauratéři, ale koronavirová situace deptá i taxikáře, kteří sice nemuseli provoz přerušit, ale na liduprázdných ulicích na žádné rito nenarazili. Ano, mnozí si při vyslovení tohoto povolání vybaví hochy v žabkách i tílkách, kteří jsou ověšeni zlatými řetězy, co jezdí kilometr za dva tisíce korun a jediným jejich cílem je okrást zákazníka, který si k nim sedne do vozu. Tato představa začíná být chimérou. V době dispečinků a aplikací zná každý klient přibližnou cenu předem. Jenže ani taxikáři nemají příliš práce. A i jim z podnikatelského účtu oněch 45 tisíc korun zmizelo rychlostí ferrari. Vozy, které mají na leasing, musejí doplatit v plné výši, stejně jako dispečink, jinak jim hrozí exekuce. Každému motoristovi je rovněž jasné, že i to sebelepší auto musí do autoservisu, na výměnu oleje či s drobnými poruchami.
A tak živnostníci vlastně oněch 45 tisíc korun použili na splacení dluhů a k tomu nyní barmani i taxikáři stále nemohou vydělávat, jak potřebují. Noční život zmizel, neboť všechny podniky s vnitřními prostory musejí do 23. hodiny zavřít. Nemusí se asi zdůrazňovat, že hlavně o víkendových nocích mají restauratéři i taxikáři největší žně z celého týdne. Už čtyři měsíce ale pro ně noční směny vlastně neexistují. Když byl nouzový stav, dalo se to pochopit, ale ten skončil letos 17. května. Proč tedy stát v demokratické zemi omezuje živnostníky, kteří potřebují vydělávat? Pokud jim to vláda neumožní, musí se zachovat férově a poslat další bonus. Pořád to stát vyjde levněji, než když masa živnostníků zaplaví pracovní úřady s žádostí o podporu. Noční život by se měl obnovit od pondělí 22. června, ale kdo ví.
Jenže místo další pomoci finanční správa začíná jednotlivé živnostníky proklepávat, zda měli na kompenzační bonus nárok a pokud ne, musejí vše vracet. Ano, dodržovat zákony se musí a dělat podvody je neomluvitelné. Ale nejde jen o podvodníky. Jde o lidi, kteří si k živnosti někde drobně přivydělávali a tím se provinili. Za normálních okolností by bylo vše v pořádku, že jsou popotahováni, ale ne v situaci, kdy stát totálně vypne ekonomiku a někteří občané byli z minuty na minutu bez příjmů. A navíc, když ministrstvo financí pomoc slibovalo, téměř se dušovalo, že žádné kontroly nebudou, neboť chápou, že se všichni se ocitli v kritické situaci, a to nikoli vlastní vinou.
Živnostníci moc hlasů nepřinesou, proto hrrr na obce
Zřejmě je vyloučené, aby se živnostníci další injekce dočkali. Andreji Babišovi jako chytrému a protřelému politikovi je jasné, že zabývat se v této chvíli živnostníky je pro něj ztráta času, protože si dobře uvědomuje, že tato skupina jeho hnutí ANO volit nebude, a tak by zbytečně plýtval silami. Raději svou pozornost věnuje obcím i krajům, aby dostaly zpět peníze, které z jedné třetiny jejich rozpočtů mají plynout na kompenzační bonus pro živnostíky stižené koronavirovou pandemií. Tady ministerský předseda cítí velký profit hlasů. Lidé si řeknou, stát pomohl i těm nevděčným živnostníkům a zároveň naše vsi o nic neošidil a my tak i díky němu můžeme dokončit výstavbu dětského hřiště či opravit chátrající školku. Zatím ale žádné peníze obcím ještě nedorazily.
A navíc teď opravdu není na živnostníky čas. Pan premiér hasí brněnskou aféru pojmenovanou Policií ČR jako Stoka, neboť šéfa protikorupčního ANO musela vyděsit slova bývalého primátora Brna a exmístopředsedy hnutí Petra Vokřála. Podle něj jsou některé brněnské buňky napojené na podsvětí. Je tedy nejvyšší čas napravit PR obraz, zřejmě se osvědčí typické: „Já nic, to oni, já takové lidi do hnutí nepřijímal, kdyby bylo na mě, nikdy aby u nás nebyli. A aby to nebylo stereotypně fádní, v rozhovoru pro Seznam Zprávy, přišel s tezí, že „za korupci v ANO může infiltrace z ODS, neboť v parlamentních volbách v roce 2013, kdy někteří bývalí členové ODS a dalších stran zjistili, že hnutí ANO pro ně může být výtahem k moci.“
Prosté, leč učinné prohlášení, které na voliče ANO zabírá. Pokud bude mít Babiš stále na koho něco svádět, nemůže se hnutí a jeho preferencím nic stát.
Ještě zbývá vyžehlit kauzu středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové, která pomalu podala trestní oznámení na všechny, kdo tvrdili, že v počátku koronavirové pandemie nebyl dostatek ochranných prostředků, a budou trable hnutí ANO na čas uklizeny a preference neutrpí. To je přece hlavní.
Na mnohé OSVČ jednou čeká šedivé ráno plné nejistoty
A že má pan premiér na krku případný střet zájmů či podezření z údajného podvodu při čerpání evropských dotací za Čapí hnízdo? Tvrzení, že se jedná o účelovku, kampaň a objednávku, je osvědčená metoda, jak se vykroutit ze složitých kauz. Jeho příznivci na to slyší, tak proč měnit zaběhnutý repertoár.
A co drobní živnostníci, pane premiére? Z těch do volebních výsledků asi nic moc nekápne a navíc už dostali dost. Rozpočet není přece bezedný, to si laskavě uvědomte. A tak na většinu OSVČ jednou čeká šedivé ráno plné nejistoty. Vydají se s prázdnou kapsou na nejbližší úřad práce. Jelikož byli schopní a nikdy na něm nebyli, nevědí, jak se k němu dostanou a budou se tak muset kolemjdoucích ptát: „Dobrý den, prosím vás, kudy se jde na pracovní úřad? Paní ministryně financí Schillerová sice říkala, že nikoho nenechá padnout, ale na mě asi zapomněla, jinak to není možné.“
Související

Miliardáři by mohli zastavit hlad i chudobu. Nechtějí, a nikdo to po nich ani nemůže chtít

Politický darebák a lichvář. Trump z mezinárodního obchodu odstraňuje respekt, obětí budou i jeho voliči
komentář , Vláda ČR , osvč , živnostníci , Úřad práce , práce , Alena Schillerová , Ministerstvo financí
Aktuálně se děje
před 8 minutami

Není to výjimka. Otce olympijského šampiona odsoudili za týraní potomků
před 1 hodinou

Novinky o případu tragédie na Trojském mostě. Mladík byl ještě nezletilý
před 1 hodinou

Tragédie v Gaze. Útok dronu nepřežilo i několik dětí, Izraelci přiznali chybu
před 2 hodinami

Trumpovi lidé mění FBI v loajální mašinérii. Věrnost posuzují detektory lži
před 3 hodinami

Fiala píše Ficovi. Slováky v dopise žádá o podporu protiruských sankcí
před 3 hodinami

Zájem o hráče z české ligy v zahraničí stoupá. Z elitních lig cílí na Šulce, Zadražila nebo Riga
před 4 hodinami

Nedělní bouřky budou spíše ojedinělé. Meteorologové vysvětlili, proč platí výstraha
před 5 hodinami

Dánové v čele Evropy. Nejvyšší prioritu má "zelená" a bezpečnost
před 5 hodinami

Mladík se v Praze tragicky zřítil z mostní konstrukce. Případ řeší policie
před 6 hodinami

Miliardáři by mohli zastavit hlad i chudobu. Nechtějí, a nikdo to po nich ani nemůže chtít
před 7 hodinami

Volby by vyhrálo ANO. Starostové v novém průzkumu předčili SPD
před 8 hodinami

Bouřlivé počasí je zpět. Meteorologové varují před kroupami a přívaly deště
před 8 hodinami

Dodržujte právní stát, jinak z EU nepřijdou peníze. Slováci a Maďaři mají problém
před 9 hodinami

Češi jsou jediní z ciziny. Hasiči posílají experty do Texasu, aby hledali pohřešované
před 10 hodinami

Dánsko nemělo jinou možnost. Parlament posvětil obrannou dohodu s USA
před 10 hodinami

Brusel na nohou: Úředníci přišli o víkend, scházejí se diplomaté. Kvůli Trumpovi
před 11 hodinami

Kimova KLDR přislíbila bezpodmínečnou podporu Ruska ve válce na Ukrajině
před 12 hodinami

První předpověď počasí na příští víkend. Česko bude pod vlivem útvaru nad Alpami
včera

Nevídaná nehoda na Bruntálsku má vážné následky. Na auto spadl obráběcí stroj
včera
Slovenský filmař ovládl karlovarský festival. Skarsgård má Křišťálový glóbus
59. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary je minulostí. Nejvyšší cenu, tedy Křišťálový glóbus, po osmi letech opět obdržel domácí zástupce. Uspěl totiž česko-slovenský dokument Raději zešílet v divočině slovenského dokumentaristy Mira Rema.
Zdroj: Jan Hrabě