Lidé v přesídlovacím programu mívali azyl rychleji, fungoval i pro afghánské tlumočníky

Cizinci, kteří se do Česka v minulosti dostali díky přesídlovacím programům, obvykle získali azyl velmi rychle. Stát pak podporoval také jejich integraci, aby se mohli rychle začlenit. Zapojovaly se i obce, které nabízely bydlení. ČTK to dnes řekla ředitelka Sdružení pro integraci a migraci (SIMI) Magda Faltová.

Podle předsedkyně spolku Vlčí máky Miroslavy Paškové program dřív fungoval i pro afghánské tlumočníky. Někteří tak v Česku žijí už několik let. Podle dřívějších informací se program týkal asi stovky lidí z Afghánistánu včetně jejich rodinných příslušníků.

O převezení spolupracovníků českých vojáků do bezpečí po vyostření situace v Afghánistánu usiluje iniciativa Zachraňte tlumočníky. Spolek Vlčí máky na podporu veteránů žádá vládu, aby se do evakuačních letů dostali všichni tlumočníci, kteří s českými vojáky spolupracovali.

Česko mělo v minulosti program k přesídlení ukrajinských krajanů, iráckých křesťanů či barmských uprchlíků. Fungoval dřív i program pro afgánské spolupracovníky.

"V minulosti ve speciálních programech proběhlo obvykle velmi rychlé řízení. Lidé dostanou azyl. Pak se řeší státní integrační program," uvedla Faltová. Podle ní některé programy měly větší podporu a asistenci. Řešilo se zaměstnání, uznání vzdělání, školy pro děti či pomoc na začátku českého života. "Obce mohou nabídnout ubytování, což se v minulosti také dělo," dodala šéfka SIMI. Podle ní by se přesídlení mělo týkat tlumočníků, spolupracovníků ambasády i dalších lidí, kteří pomáhali třeba při výcviku afghánské armády a policie, při vzdělávání či poskytovali jinou podporu.

Přesídlovaní neputovali v minulosti do běžných uprchlických zařízení, ale ministerstvo vnitra je umístilo do některého ze svých objektů. Tam lidé počkali na vyřízení formalit a připravovali se na život v Česku.

Program pro lidi z Afghánistánu podle spolku Vlčí máky fungoval od roku 2012 do roku 2017, kdy ho zastavil tehdejší ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Náčelník generálního štábu Aleš Opata už dříve na výboru obrany řekl, že se program týkal asi 100 lidí včetně rodinných příslušníků. "Program byl funkční, nikdo si ho ani nevšiml," podotkla Pašková.

Podle ní lidé, s nimiž je spolek v kontaktu, výzvy k evakuaci zatím nedostali. Zástupci organizací uvedli, že se afghánští spolupracovníci skrývají.

Spolek v květnu poslal ministerstvům obrany, vnitra a zahraničí dotazy podle zákona o přístupu k informacím, kolik lidí ČR převezla a ještě chce převézt do bezpečí. Resorty to nesdělily. Vláda program pomoci schválila pak na konci července. Zhruba po dvou týdnech pak minulý pátek někteří Afghánci dostali dotaz, zda by se do Česka chtěli přemístit, kolik mají členů rodiny a zda mají pasy, upřesnila Pašková.

Neziskové organizace i opoziční politici postup kritizují. Podle nich není záchranný program připravený. Členové vlády se odvolávají na to, že informace o přesunu lidí do bezpečí patří k utajovaným. Podle některých vládních poslanců se evakuační akce daří.

Související

Více souvisejících

Česká republika migrace Afghanistán

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 6 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

Korupce na Ukrajině: Soud poslal do vazby jednoho z členů vlády

Ukrajinský soud v pátek nařídil vazbu pro ministra zemědělství Mykolu Solského kvůli podezření z účasti na nelegálním získání státní půdy v hodnotě téměř sedmi milionů eur. Informaci poskytla agentura TASR s odvoláním na Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy