Lidovci či ODS chtějí znát vládní kroky k řešení migrace, prý hrozí další krize

Lidovečtí poslanci chtějí znát kroky vlády směřující k řešení hrozby další migrační krize. Kabinet by podle nich měl zvážit pomoc Řecku i jiným zemím, ale také možnosti pomoci v uprchlických táborech například v zemích Blízkého východu. Na dnešní tiskové konferenci před schůzí Sněmovny to řekl místopředseda KDU-ČSL a předseda sněmovního evropského výboru Ondřej Benešík.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Jan Hamáček
doporučujeme

Napětí na turecko-řecké hranici se vyhrotilo poté, co ve čtvrtek večer Ankara oznámila, že už nebude bránit migrantům v odchodu do EU. Přestala tak dodržovat dohodu s Bruselem z roku 2016, v níž slíbila pomoci zastavit migrační vlnu do unie výměnou za finanční pomoc z Bruselu.

"Chceme navrhnout speciální bod jednání, který se bude zabývat kroky vlády k řešení hrozící migrací krize do Evropy. Také chceme vyzvat vládu, aby zvážila možnosti zejména technické a personální pomoci zemím, které jsou v regionu, který je vystaven migračnímu tlaku," řekl Benešík. Nejlepší možností je podle něj učinit kroky k prevenci tam, kde je momentálně problém, a nečekat, až se migrační toky dostanou dále.

"Chceme, aby vláda zvážila pomoc těmto zemím, zejména Řecku, ale i jiným zemím, a také možnosti pomoci v utečeneckých táborech například v zemích Blízkého východu, kde se velké množství migrantů a uprchlíků dlouhodobě nachází," dodal Benešík.

Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) vládu vyzvalo, aby okamžitě Řecku pomohla vysláním vojáků či policistů na ochranu hranic.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dnes oznámil, že se ve středu zúčastní mimořádné schůzky unijních ministrů vnitra, na které se budou zabývat právě situací na řecko-turecké hranici. Hamáček chce nabídnout Řecku humanitární i finanční pomoc. Uvedl, že pokud to bude potřeba, pošle Česká republika na řecko-turecké hranice i policisty. Podobně Česko při minulé migrační krizi pomáhalo některým balkánským zemím.

Také poslankyně ODS a předsedkyně sněmovního obranného výboru Jana Černochová chce od vlády slyšet dlouhodobé řešení, které má unii pomoc s ochranou hranic tak, aby stát nemusel čelit kritice svého postoje k přijímání uprchlíků. Kritizovala Hamáčka, který hovořil o vyslání policistů do Řecka, a premiéra Andreje Babiše (ANO). "Místo aby se dohadovali s Frontexem, řekne Hamáček, že tam pošleme policisty, ti ale budou chybět v České republice," uvedla.

Řecká policie a armáda od soboty k pondělnímu večeru zabránily asi 24.000 pokusům o ilegální překročení hranice z Turecka migranty a zatkly kvůli tomu na 183 běženců. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na řecké úřady. Do oblasti řecko-turecké hranice jedou dnes vrcholní představitelé EU, kteří se snaží řešit spor.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda varuje před rychlým rušením omezení proti šíření koronaviru

05.04.2020 16:04 Vláda varuje před rychlým rušením omezení, která vyhlásila ve snaze omezit šíření nového koronaviru…

Zeman na schůzce v Lánech zakázal oběd, jedlo se podle něj pod rouškami

05.04.2020 15:56 Členové prezidentova expertního týmu si mohli občerstvení na sobotní schůzce podstrkovat pod roušku…

Povinné roušky? USA by si měly vzít příklad z Česka, soudí bývalý diplomat

05.04.2020 15:09 Zatímco Spojenými státy v posledních dnech hýbe debata o přínosech a nevýhodách plošného nošení…

Průzkum: Volby by vyhrálo ANO, má nejvyšší zisk za posledních šest let

05.04.2020 15:05 Aktualizováno Sněmovní volby by v březnu vyhrálo hnutí ANO s 34,5 procenta před ODS se 14 procenty a Piráty s 13…

Související:

Právě se děje

Další zprávy