Lidovci či ODS chtějí znát vládní kroky k řešení migrace, prý hrozí další krize

Lidovečtí poslanci chtějí znát kroky vlády směřující k řešení hrozby další migrační krize. Kabinet by podle nich měl zvážit pomoc Řecku i jiným zemím, ale také možnosti pomoci v uprchlických táborech například v zemích Blízkého východu. Na dnešní tiskové konferenci před schůzí Sněmovny to řekl místopředseda KDU-ČSL a předseda sněmovního evropského výboru Ondřej Benešík.

Jan Hamáček

Napětí na turecko-řecké hranici se vyhrotilo poté, co ve čtvrtek večer Ankara oznámila, že už nebude bránit migrantům v odchodu do EU. Přestala tak dodržovat dohodu s Bruselem z roku 2016, v níž slíbila pomoci zastavit migrační vlnu do unie výměnou za finanční pomoc z Bruselu.

"Chceme navrhnout speciální bod jednání, který se bude zabývat kroky vlády k řešení hrozící migrací krize do Evropy. Také chceme vyzvat vládu, aby zvážila možnosti zejména technické a personální pomoci zemím, které jsou v regionu, který je vystaven migračnímu tlaku," řekl Benešík. Nejlepší možností je podle něj učinit kroky k prevenci tam, kde je momentálně problém, a nečekat, až se migrační toky dostanou dále.

"Chceme, aby vláda zvážila pomoc těmto zemím, zejména Řecku, ale i jiným zemím, a také možnosti pomoci v utečeneckých táborech například v zemích Blízkého východu, kde se velké množství migrantů a uprchlíků dlouhodobě nachází," dodal Benešík.

Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) vládu vyzvalo, aby okamžitě Řecku pomohla vysláním vojáků či policistů na ochranu hranic.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dnes oznámil, že se ve středu zúčastní mimořádné schůzky unijních ministrů vnitra, na které se budou zabývat právě situací na řecko-turecké hranici. Hamáček chce nabídnout Řecku humanitární i finanční pomoc. Uvedl, že pokud to bude potřeba, pošle Česká republika na řecko-turecké hranice i policisty. Podobně Česko při minulé migrační krizi pomáhalo některým balkánským zemím.

Také poslankyně ODS a předsedkyně sněmovního obranného výboru Jana Černochová chce od vlády slyšet dlouhodobé řešení, které má unii pomoc s ochranou hranic tak, aby stát nemusel čelit kritice svého postoje k přijímání uprchlíků. Kritizovala Hamáčka, který hovořil o vyslání policistů do Řecka, a premiéra Andreje Babiše (ANO). "Místo aby se dohadovali s Frontexem, řekne Hamáček, že tam pošleme policisty, ti ale budou chybět v České republice," uvedla.

Řecká policie a armáda od soboty k pondělnímu večeru zabránily asi 24.000 pokusům o ilegální překročení hranice z Turecka migranty a zatkly kvůli tomu na 183 běženců. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na řecké úřady. Do oblasti řecko-turecké hranice jedou dnes vrcholní představitelé EU, kteří se snaží řešit spor.

Piráti a STAN nechtějí orbanizaci Česka, jednali se zástupcem maďarské…

28.09.2021 21:44 Zástupci Pirátů a STAN, kteří se dnes videokonferencí spojili s budapešťským primátorem a jedním z…

Senátoři ocenili medailemi šéfa BIS Koudelku nebo architektku Jiřičnou

28.09.2021 18:22 Aktualizováno Poveřený ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka, architektka Eva Jiřičná a dramatik…

Babiš bude jednat se šéfem Volkswagenu o továrně na akumulátory až po…

28.09.2021 09:08 Jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s ředitelem automobilky Volkswagen Herbertem Diessem o…

Omezení telemarketingu, objíždění cyklistů, vyloučení Ruska a Číny z…

27.09.2021 21:42 Aktualizováno Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Zeman oslavil narozeniny. Babiš řekl, jaký od něj dostal dárek

27.09.2021 21:14 Prezident Miloš Zeman dostal od premiéra Andreje Babiše (ANO) k úterním narozeninám lahev koňaku.…

Vláda schválila nákup protiraketového kompletu za 13,7 miliardy z Izraele

27.09.2021 20:30 Česko pořídí formou mezivládní dohody od izraelského kabinetu čtyři baterie protiletadlového…

Vláda schválila návrh rozpočtu. ČSSD ho nepodpořila, chtěla vyšší platy

27.09.2021 17:08 Aktualizováno Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na…

Zeman by měl vyznamenat velitele jednotky z Afghánistánu, navrhla vláda

27.09.2021 17:04 Vláda navrhla prezidentu Miloši Zemanovi, aby vyznamenal velitele jednotky Vojenské policie KAMBA.…

Politici neočekávají po německých volbách větší změny ve vztahu k ČR

27.09.2021 13:16 Aktualizováno Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) věří po vítězství německé sociální demokracie v další…

Václav Klaus je stále hospitalizován v nemocnici

26.09.2021 18:48 Bývalý prezident Václav Klaus zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. ČTK to dnes řekl Petr…

Související:

Právě se děje

reklama