Překvapivé přiznání. Maláčová obdivovala Klause, dokonce s ním má fotku

Život vůbec není jednoduchý a přináší mnohá nečekaná rozhodnutí i situace. Své by o tom mohla vyprávět i ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD), která ač je nyní levicovou političkou, ve svém dětství vzhlížela k někdejšímu českému prezidentovi Václavu Klausovi, s nímž se dokonce neváhala i vyfotografovat. Oba teď přitom stojí na opačných stranách barikády.

Jana Maláčová na archivním snímku s Václavem Klausem

Za zmínku stojí, že se šéfka resortu práce ke svému "přešlapu" v dětství sama přiznala a že celá událost vůbec nemusela vyjít najevo, jelikož zmiňovaná fotografie byla díky dřívější době bez internetu a sociálních sítích uložená v rodinném albu. Ostatně jí samotnou překvapilo, když tuto starou vzpomínku na návštěvě rodičů objevila.

"Tahle vznikla na Zemplínské Šíravě, kde byl můj tatínek pracovně. Bylo mi 11, hltala jsem politiku a potkala se se svým tehdejším idolem Václavem Klausem. Ano, takový jsem měla dětský vkus. Naštěstí jsem z něj vyrostla,“ okomentovala Maláčová fotku, kterou zveřejnila na svém facebookovém účtu.

Redakce deníku Blesk odhadla, že se mohlo jednat o snímek z roku 1992, kdy byla současná ministryně práce školačkou, zatímco Václav Klaus už zastával funkci předsedy vlády.

Nyní se karta obrátila. Nynější premiér a prezident už má svojí politickou kariéru za sebou a po skončení mandátu hlavy státu v roce 2013, kdy jej na Hradě vystřídal Miloš Zeman, se odebral do penze. Zato Maláčová už stihla dostudovat, pracovat v Bruselu a posléze nastartovat politickou kariéru, kdy se z běžné úřednice dostala nejen do ministerské funkce, nýbrž i do vedení ČSSD.

Nenese odpovědnost pouze za chod svého resortu, nýbrž i za program pro krajské volby, které se v Česku uskuteční 2. a 3. října. Střety s Klausem se jí ale nevyhýbají, byť k nim dochází nepřímo.

"Dnes pan Klaus zpochybňuje všechno, co prosazuji,“ konstatovala Maláčová s uvedením několika vzorových příkladů. "Přečetla jsem si nedávno, že odmítá valorizaci důchodů či proplácení nemocenské od prvního dne, pozastavil by zákon upravující minimální mzdu a zaručenou mzdu,“ uvedla některé zásadní rozdílné úhly pohledu na dnešní ekonomiku a její směřování s poznámkou, že by bývalý český prezident býval raději nezvyšoval platy ve veřejné sféře, ale raději snižoval stavy. "Dnes víme, že pan Klaus se ve své politické kariéře hodně mýlil," dokončila.

Slovy ministryně sliboval Klaus během devadesátých let, že když si utáhneme opasky, předhoníme Rakousko, což se ale nakonec nestalo. "A kam nás celá geniální kuponová privatizace přivedla?“ položila řečnickou otázku.

Český exprezident a šéf státní pokladny se nedávno na Primě nechal slyšet, že se Česko nemůže z krize proinvestovat a celkový propad hospodářství by mohl činit 15 až 20 % HDP navzdory mírně optimističtějšímu scénáři Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která si myslí, že by se mohlo jednat o 9,6 % hrubého domácího produktu, čímž by se česká ekonomika ale i tak stala pátou nejvíce zasaženou na světě.

Klaus mimo se mimo jiné také nechal slyšet, že počítá s růstem nezaměstnanosti, k němuž momentálně nedochází jenom díky regulaci pracovního trhu a programu na záchranu pracovních míst z dílny Maláčové.

"Tak takhle ne! Jestli mi na něčem obzvlášť záleží, tak aby lidé měli dobře placenou práci. Dneska se všichni ohání programem Antivirus, který jsme s kolegy na ministerstvu práce v březnu postavili za pár dní na nohy. Antivirus přispívá firmám na mzdy, aby nemusely propouštět. Lidé nepřijdou o práci, firmy nepřijdou o kvalitní zaměstnance,“ hájila se ministryně.

"Nechci a nepřipustím, aby lidé končili na úřadech práce jen proto, že se tu zaklínáme neviditelnou rukou trhu, ale reálně nevíme, co by tito lidé dělali, kde by byli zaměstnaní a jestli by možná jen sbírali okurky místo sezonních pracovníků ze zahraničí,“ dodala s poznámkou, že je pro stát výhodnější podporovat zaměstnanost než nezaměstnanost.

"Antivirus, to je fiktivní, umělé vytváření zdání, že pracovní místa ještě existují. I když je (pracovní místo) dávno ve vzduchoprázdnu a těžko bude udrženo,“ oponoval Klaus, že Antivirus jenom oddaluje problém.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Předpověď počasí do konce září ukazuje, jaké nás čekají průměrné teploty

22.09.2021 06:30 Do konce září nás čekají průměrně teplé dny, s maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš…

Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je maximum, tvrdí Zeman

22.09.2021 15:25 Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je v rámci rozpočtu na příští rok podle prezidenta…

Prezident Miloš Zeman byl propuštěn z nemocnice. Hrad prozradil, jaké…

22.09.2021 16:33 Prezident Miloš Zeman byl dnes propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze, ve které…

V úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru

22.09.2021 09:29 Během úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru, to je nejvíc za jeden den za…

Černošice rozhodly v řízení o střetu zájmů s Babišem

22.09.2021 18:53 Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s…

Pro Okamuru je pro jednání o vládě podmínkou zákon o referendu

22.09.2021 17:01 Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura na dnešní schůzce v Lánech sdělil…

Miloš Zeman byl dnes propuštěn z nemocnice, dostával infuze

22.09.2021 16:33 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman byl dnes propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze, ve které…

Česko žádá kvůli kauze Vrbětice o právní pomoc Rusko

22.09.2021 16:24 V souvislosti s vyšetřováním výbuchů ve Vrběticích požádala Česká republika o právní pomoc Ruskou…

Zeman po odchodu z Afghánistánu už nepovažuje za nutné výdaje na obranu

22.09.2021 16:07 Prezident Miloš Zeman míní, že odchodem vojáků z Afghánistánu se situace změnila a není potřeba…

Na Babišův předvolební mítink přijede Orbán

22.09.2021 15:48 Premiér Andrej Babiš (ANO) se svým maďarským protějškem Viktorem Orbánem za týden ve středu…

Růst platů o inflaci je podle Zemana maximum možného, tvrdí Schillerová

22.09.2021 15:12 Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je v rámci rozpočtu na příští rok podle prezidenta…

Piráti a STAN napsali dopis EK, aby sankce zaměřila jen na Agrofert

22.09.2021 12:40 Aktualizováno Piráti a STAN napsali dopis Evropské komisi (EK) kvůli sporům o střet zájmů. Pokud nebude vyřešen,…

Plat řadového poslance by bez změny zákona mohl vzrůst o 5500 korun

22.09.2021 12:10 Plat řadového poslance a senátora by za současného zákonného stavu mohl příští rok vzrůst o 5500…

Zeman se vrací do úřadu, na programu jsou schůzky se Schillerovou, Fialou…

22.09.2021 08:13 Tři schůzky s představiteli vlády i opozice má dnes na programu prezident Miloš Zeman na zámku v…

Související:

Právě se děje

reklama