Ministři V4 a Německa: Nákazu Covid-19 nelze řešit jen na národní úrovni

Řešení situace kolem aktuální nákazy koronavirem nemůže být jen na národní úrovni. Je třeba zapojit i společné evropské zdroje. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) se na tom dnes shodli šéfové diplomacie visegrádské čtyřky (V4) a Německa. Jejich jednání se původně mělo uskutečnit v Černínském paláci, kvůli epidemii ale spolu mluvili pouze prostřednictvím videokonference.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Tomáš Petříček
doporučujeme

"Při jednání o aktuálním tématu pandemie COVID-19 jsme se shodli, že řešení nemůže být jen na národní úrovni, ale že jde o společný evropský a globální problém, kde bude třeba zapojit společné zdroje," uvedl Petříček v tiskové zprávě po jednání ministrů Česka, Slovenska, Polska, Maďarska a Německa. Ministři podle něj ocenili rozhodnutí německé vlády učinit výjimky k exportu lékařského materiálu.

Ministři dále jednali o prioritách Německa pro předsednictví v Evropské unii, které bude ve druhé polovině příštího roku. Věnovali se i vztahům EU s balkánskými a postsovětskými státy.

Vztahu unie s Balkánem by se měl věnovat i březnový summit EU, kdy se bude znovu rozhodovat o zahájení přístupových jednání se Severní Makedonií a s Albánií. V říjnu se proti návrhu postavila především Francie. Země V4 rozšíření EU o země západního Balkánu dlouhodobě podporují. Summit EU s postsovětskými státy sdruženými ve skupině Východního partnerství by se měl konat v červnu.

Ministři se věnovali také otázce nelegální migrace, azylové politice nebo roli EU v globální politice. "Jsem rád, že se nám podařilo společné jednání ministrů zahraničí V4 a Německa zrealizovat alespoň formou videokonference. Úzká spolupráce mezi V4 a Německem je klíčová pro dění ve střední Evropě, ale také pro budoucnost celé Evropy," uvedl Petříček.

Šéfové diplomacií V4 a Německa se původně měli dnes sejít v Černínském paláci, akce byla součástí plánovaných setkání v době českého předsednictví ve skupině. Kvůli rozšíření nákazy koronavirem, který v Česku lékaři odhalili u 120 lidí, se ale formát akce změnil a jednání se uskutečnilo pouze přes video.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš: Od čtvrtka by se mohly otevřít další obchody a sportoviště

06.04.2020 00:32 Aktualizováno Vláda by mohla od čtvrtka povolit otevření obchodů s pracovními oděvy, dětským textilem, kočárky a…

Prezident Zeman kritizoval opozici, Kalouska označil za šaška

06.04.2020 00:32 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman opět kritizoval opoziční politiky v souvislosti s jejich vyjádřeními ohledně…

FN Brno přijme pacienty s covid-19 z Francie, oznámil Babiš. Ambasáda…

05.04.2020 23:23 Aktualizováno Fakultní nemocnice Brno by měla v nejbližších dnech přijmout šest nemocných s koronavirem z Francie…

"Je to papalášství." Bartoš a Fiala zkritizovali schůzku expertního týmu…

05.04.2020 21:49 Aktualizováno Předsedové opozičních stran Ivan Bartoš (Piráti) a Petr Fiala (ODS) dnes v debatě televize Prima…

Související:

Právě se děje

Další zprávy