MZV spouští novou kampaň, má posílit zájem o práci v institucích EU

Ministerstvo zahraničí spouští kampaň k posílení zájmu Čechů o práci v institucích Evropské unie. Česko je v nich nyní nedostatečně zastoupené, vzhledem k počtu obyvatel by mělo v EU působit asi dvakrát víc českých zaměstnanců, než tomu je nyní, sdělilo ČTK ministerstvo zahraničí. Kampaň bude zaměřena především na absolventy vysokých škol.

Tomáš Petříček
doporučujeme

Vzhledem k počtu obyvatel by měli Češi tvořit zhruba 2,1 procenta unijních zaměstnanců, české přihlášky na pracovní místa v unii ale tvoří jen zhruba jedno procento ze všech volných míst. Ještě nižší je české zastoupení ve vrcholových pozicích, žádný z Čechů nepůsobí jako šéf některého z generálních ředitelství v Evropské komisi.

Celkově podle ministerstva zahraničí pracuje v unijních institucích kolem tisíce Čechů, z toho 550 v Evropské komisi, 190 v Evropském parlamentu, 90 v Generálním sekretariátu Evropské rady. Padesát Čechů pracuje v Evropské službě vnější akce, dva na pozici evropských velvyslanců na Islandu a v Kosovu. Další Češi působí ve Výboru regionů, v Evropském účetním dvoru nebo v Hospodářské a sociální radě.

Ministerstvo zahraničí považuje posílení českého zastoupení v evropských institucích za svou prioritu i s ohledem na nadcházející české předsednictví v EU ve druhé polovině roku 2022. Organizuje proto bezplatná školení pro přijímací řízení do evropských institucí a propaguje možnosti uplatnění v EU na vysokých školách.

"V Česku je bohužel rozšířen názor, že EU a Brusel jsou pouze pro právníky, nebo absolventy humanitních studií. Opak je pravdou," uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), podle kterého se v institucích uplatní rozmanité profese od informatiků přes farmaceuty po odborníky na životní prostředí.

Kampaň, která má přilákat absolventy k práci v evropských institucích, připravilo ministerstvo zahraničí společně se zastoupením Evropské komise v Česku a s Úřadem vlády. Akce je součástí vládní strategie, jejímž cílem je posílit české zastoupení v EU.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš: Před Vánoci by všichni Češi mohli podstoupit covid test, dobrovolně…

24.11.2020 22:04 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) by si přál, aby stát umožnil deset dní až týden před Vánoci všem občanům…

ODS bude se zákonodárci vyjednávat o dvou variantách daňového balíčku

24.11.2020 20:22 Občanští demokraté budou vyjednávat se zákonodárci o dvou variantách daňového balíčku, o němž bude…

Piráti a Starostové se doplňují ve městech i obcích, možná koalice je…

24.11.2020 17:00 Jejich případné spojení mu dává smysl. Politolog Tomáš Lebeda tvrdí, že případná koalice Pirátů se…

Prezident Zeman prohrál spor o jmenování Fajta profesorem, NSS zamítl…

24.11.2020 15:23 Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost prezidenta Miloše Zemana ve sporu o jmenování…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama