Návrh ČSSD vymezuje sociální bydlení, omezuje nájemné i jeho zvyšování

V sociální bytech by mohlo vzrůst nájemné jen v případě, že inflace za domácnosti překročí pět procent. Nájemní smlouvy k těmto bytům by byly na dva roky, podnájemní smlouvy by byly zakázány. Předpokládá to celkový pozměňovací návrh skupiny poslanců ČSSD a ANO včetně ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) k sociálnědemokratické předloze o veřejně prospěšných bytových společnost, jež je ve druhém sněmovním čtení.

Poslanecká úprava obsahuje vymezení například sociálního bytu a okruhu lidí, kteří by mohli o jeho přidělení žádat. Podmínkou by bylo, že mají nízké příjmy - například u tříčlenné domácnosti do průměrné hrubé měsíční mzdy, a nevyhovující bydlení. Nájemní smlouva by se prodlužovala vždy po dvou letech, pokud by se zjistilo, že si nájemce nadále nemůže zajistit vyhovující bydlení na trhu. Mezní výše nájemného v době účinnosti zákona by činila 64,70 koruny za metr čtvereční a měsíc, stojí v pozměňovacím návrhu, který předlohu přejmenovává na zákon o dostupnosti bydlení.

Pozměňovací návrh nadále předpokládá možnost založení veřejně prospěšné právnické osoby v bydlení. Jejím účelem by bylo poskytovat bydlení za náklady. Tyto veřejně prospěšné společnosti by za splnění zákonných podmínek zapisovaly úřady do registru. Stavěly nebo kupovaly by domy na neziskovém principu. Pokud by byly jen investory stavby, dodavatel by měl podle úpravy právo na zisk do 15 procent.

Původní sociálnědemokratická předloha předpokládala i to, že obce by získaly právo žádat od developerů při povolování výstavby bytů až čtvrtinu nových bytů pro svoje účely. Developerům by platily pouze nákladovou cenu. Předkladatele si od zákony slibovali zlevnění bytů až o třetinu. Oslovení analytici a developeři ale naopak uváděli, že zákon by byty zdražil.

Opoziční ODS a TOP 09 neprosadily v prvním čtení zamítnutí návrhu zákona nebo jeho vrácení autorům k přepracování, což se obecně vnímá jako měkčí forma zamítnutí. Předlohu projednávají správní, ústavně-právní a sociální výbor.

Související

Zdeněk Koudelka Rozhovor

25 let od opoziční smlouvy. Navzdory nálepkování zajistila stabilní vládu a snížila schodek rozpočtu, míní Koudelka

Před čtvrtstoletím, 9. července 1998, uzavřely dvě tehdy nejsilnější tuzemské politické strany Smlouvu o vytvoření stabilního politického prostředí v České republice, známou jako opoziční smlouva. Výsledkem byla jednobarevná vláda vítěze voleb, ČSSD vedené Milošem Zemanem, tolerovaná druhou stranou v pořadí, ODS v čele s Václavem Klausem. Ačkoliv se proti tomuto uspořádání kriticky vymezovaly menší politické subjekty a část veřejnosti i médií, mezi voliči ČSSD a ODS mělo nezanedbatelnou podporu, uvádí v rozhovoru pro server EuroZprávy.cz politolog a právník Zdeněk Koudelka. 

Více souvisejících

ČSSD Sociální bydlení Byty

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyrazí poprvé od znovuzvolení na zahraniční cestu. Tentokrát si nevybral Bělorusko ani Turecko

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že se plánuje v květnu vydat na návštěvu do Číny. Bude to jeho první zahraniční cesta od opětovného zvolení do prezidentské funkce, která má posílit vztahy mezi Moskvou a Pekingem. Uvedla to agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy