Nedělní demonstrace byla obrovská bezohlednost, bylo ale bezpečnější nechat ji dokončit, tvrdí Hamáček

Ve chvíli, kdy byla nedělní demonstrace proti vládním koronavirovým opatřením na Staroměstském náměstí v Praze nenásilná, bylo by rizikovější se ji snažit rozpustit než nechat dokončit. Novinářům to dnes řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Loni v říjnu policie proti podobné demonstraci zakročila, protože se akce zvrhla v násilí a účastníci zaútočili na policisty, zdůvodnil jiný postup z tohoto víkendu.

demonstrace proti opatřením (10.1.2021)
doporučujeme

Demonstrace proti vládním opatřením se na Staroměstském náměstí zúčastnilo několik tisíc lidí. Podle zpravodaje ČTK neměli mnozí protestující roušky a účastníci nedodržovali předepsané rozestupy. Policie označila shromáždění za poklidné, zjištěná porušení opatření nahlásí správnímu orgánu.

Hamáček dnes akci označil za obrovskou bezohlednost. Šokovalo ho, že na demonstraci vystoupili lékaři. Ministr jim doporučil, aby ve své nemocnici navštívili oddělení určené pro pacienty s covidem-19 a se situací se seznámili. Podle právního výkladu má základní právo se shromažďovat přednost před vládním nařízením, které demonstrace omezuje maximálním počtem 100 účastníků a stanovuje i další pravidla včetně roušek a rozestupů, dodal.

Pokud příslušný úřad shromáždění nezakáže a svolavatel slíbí dodržovat opatření, může se konat, doplnil. "Ve chvíli, kdy je zjevně svolavatel nezvládá dodržovat, je upozorněn ze strany magistrátu nebo policie," uvedl Hamáček. Pokud v takové chvíli shromáždění nerozpustí, vystavuje se postihu a bude s ním vedeno správní řízení, řekl.

Na demonstraci dohlíželo 200 policistů z pořádkové a dopravní policie a členové antikonfliktního týmu. Policie podle Hamáčka dokumentovala porušování opatření a individuálně řešila s účastníky například nasazení roušek. V říjnu podle něj policie zasáhla ve chvíli, kdy se shromáždění zvrhlo v násilí. "Kdyby rozpouštěla demonstraci, kde k násilí nedochází, rizika by byla vyšší než nechat tu demonstraci proběhnout a svolavatele vyřešit až poté ve správním řízení," vysvětlil Hamáček odlišný postup z neděle.

Policie v neděli uvedla, že svolavatele akce oznámí správnímu orgánu pro porušení vládních nařízení kvůli překročení povoleného počtu účastníků. Jednoho člověka na místě zajistila pro přestupek, podle mluvčího neuposlechl výzvu. Policisté pak zajistili i dva lidi ze skupiny účastníků, kteří se po skončení demonstrace poprali u Stavovského divadla, a další čtyři kvůli tomu zajistili pro přestupkové jednání.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna odmítla zpřísnit podmínky pro dotace, schválila zvýhodnění dárců…

19.01.2021 19:50 Senát narazil s návrhem, podle kterého by firmy s nesrovnalostmi v evidenci skutečných majitelů…

Miroslav Kalousek odchází ze Sněmovny, jako poslanec končí

19.01.2021 17:57 Aktualizováno Předseda poslanců TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek dnes složil poslanecký mandát.…

Poslanec Volný odmítl kvůli konspiracím nosit ve Sněmovně roušku

19.01.2021 17:31 Nezařazený poslanec Lubomír Volný, původně zvolený za hnutí SPD, odmítá spolu se svým kolegou…

Prezident Zeman se nechá ve středu očkovat proti koronaviru

19.01.2021 17:07 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman se nechá očkovat proti koronaviru ve středu v Ústřední vojenské nemocnici v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama