ODS či TOP 09 nepodporují prodloužení nouzového stavu, KSČM ano

TOP 09 nepodpoří případný návrh na prodloužení nouzového stavu, nakloněn tomu není ani předseda ODS Petr Fiala. KSČM naopak s prodloužením nouzového stavu počítá. Další strany očekávají, s jakým zdůvodněním se případně na poslance vláda obrátí. Předsedové stran to dnes sdělili ČTK nebo to uvedli na sociálních sítích.

Petr Fiala
doporučujeme

Prodloužení nouzového stavu i za 30. dubna, do kdy nyní platí, bude potřeba podle místopředsedy vlády a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). Nouzový stav v ČR platí od 12. března.

"Omezování svobod nehodláme dále akceptovat a už vůbec ne v situaci, kdy není jasné, co se musí stát, aby byl nouzový stav zrušen. Z modu, kdy každý říká něco jiného, jsme se totiž pořád nedostali," napsala na twitteru předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Předseda KSČM Vojtěch Filip na dotaz ČTK, zda by jeho strana žádost o prodloužení nouzového stavu podpořila, odpověděl, že KSČM s prodloužením počítá. "Záleží na nákazové situaci," dodal.

"Nepodporuji prodloužení nouzového stavu ve chvíli, kdy nám jednotliví ministři říkají, jak jsme krizi zvládli, a přistupuje se k uvolňování poměrů," sdělil ČTK předseda ODS Petr Fiala. Vláda podle něj nouzový stav k ničemu nepotřebuje. "Neudává žádné důvody, proč ho chce prodlužovat. Koronavirovou krizi nepodceňujeme, ale vláda ji ani nemůže využívat ve svůj prospěch," uvedl. "V první chvíli, kdy to zdravotní situace dovolí, musíme lidem vrátit jejich svobody a rychle se vrátit k normálnímu životu," dodal.

Šéf Starostů a nezávislých Vít Rakušan poznamenal, že vláda naplánovala uvolňování přijatých krizových opatření až do června, tedy daleko za nyní schválenou hranici nouzového stavu. "Ale my tentokrát už budeme chtít tvrdá data: procento promoření populace, prognózu vlády, jak se bude situace vyvíjet. Jinak nevidím důvod, proč zvedat ruku pro prodloužení nouzového stavu," napsal ČTK.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš poznamenal, že až strana žádost obdrží, projedná ji na poslaneckém klubu. "Podstatné pro nás bude i odůvodnění," podotkl.

Podle předsedy SPD Tomia Okamury musí o prodloužení nouzového stavu rozhodnout doporučení odborníků na základě epidemiologické situace. "A ne PR výstupy pana ministra Hamáčka, který navíc nepředložil žádnou relevantní analýzu stavu. SPD se bude příští týden na schůzi Sněmovny rozhodovat až na základě aktuálních doporučení odborníků," napsal Okamura ČTK.

Hamáček dnes po zasedání krizového štábu zopakoval, že nouzový stav bude podle jeho názoru nutné prodloužit. "Pokud bychom zrušili nouzový stav, nebylo by možné využívat mimořádná oprávnění a fungování vlády by bylo velmi obtížné," řekl. Znovu zdůraznil, že trvání nouzového stavu nebrání tomu, aby byla některá bezpečnostní opatření uvolňována. Nouzový stav podle něj značně usnadňuje objednávky ochranných pomůcek.

K prodloužení nouzového stavu vláda potřebuje souhlas Poslanecké sněmovny. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v pondělí řekl, že nutnost dalšího prodloužení nouzového stavu chce kabinet zvážit před jeho koncem, aby měla aktuální data o epidemii nového typu koronaviru. Do konce dubna ho vláda prodloužila minulý týden poté, co dostala souhlas poslanců.

Nouzový stav je státní krizové opatření vyhlašované v případě závažných situací, které ve značném rozsahu ohrožují životy, zdraví či majetek anebo vnitřní pořádek a bezpečnost. Státu aktuálně umožňuje mimo jiné rychle nakupovat zdravotnické ochranné prostředky, protože se nemusí řídit zákonem o zadávání veřejných zakázek.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Piráti se chystají na parlamentní volby 2021, jihomoravským lídrem bude…

28.11.2020 18:29 Lídrem jihomoravských Pirátů do sněmovních voleb v příštím roce se stal poslanec Radek Holomčík,…

Zemanův expertní tým řešil epidemii: Rozvolňování by mělo být zodpovědné a…

28.11.2020 16:27 Kroky vlády, které se týkají rozvolňování koronavirových opatření, by měly být podle prezidenta…

Karlovarský kraj stále bez hejtmana. Blok 21 zastupitelů nabídl post…

28.11.2020 15:01 Blok 21 zastupitelů Karlovarského kraje ze STAN, Pirátů, Místních a SNK1 nabídl místo hejtmana…

Vláda má v pondělí řešit zvýšení přídavků na děti. Koalice se přiblížila…

28.11.2020 14:25 Návrh na zvýšení přídavků na děti by měla v pondělí projednávat vláda. Vládní koalice se přiblížila…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama