ODS či TOP 09 nepodporují prodloužení nouzového stavu, KSČM ano

TOP 09 nepodpoří případný návrh na prodloužení nouzového stavu, nakloněn tomu není ani předseda ODS Petr Fiala. KSČM naopak s prodloužením nouzového stavu počítá. Další strany očekávají, s jakým zdůvodněním se případně na poslance vláda obrátí. Předsedové stran to dnes sdělili ČTK nebo to uvedli na sociálních sítích.

Prodloužení nouzového stavu i za 30. dubna, do kdy nyní platí, bude potřeba podle místopředsedy vlády a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). Nouzový stav v ČR platí od 12. března.

"Omezování svobod nehodláme dále akceptovat a už vůbec ne v situaci, kdy není jasné, co se musí stát, aby byl nouzový stav zrušen. Z modu, kdy každý říká něco jiného, jsme se totiž pořád nedostali," napsala na twitteru předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Ministr Hamáček chce prodloužit nouzový stav. @TOP09cz tento návrh nepodpoří. Omezování svobod nehodláme dále akceptovat a už vůbec ne v situaci, kdy není jasné, co se musí stát, aby byl nouzový stav zrušen. Z módu, kdy každý říká něco jiného, jsme se totiž pořád nedostali.

— Markéta Adamová (@market_a) April 15, 2020

Předseda KSČM Vojtěch Filip na dotaz ČTK, zda by jeho strana žádost o prodloužení nouzového stavu podpořila, odpověděl, že KSČM s prodloužením počítá. "Záleží na nákazové situaci," dodal.

"Nepodporuji prodloužení nouzového stavu ve chvíli, kdy nám jednotliví ministři říkají, jak jsme krizi zvládli, a přistupuje se k uvolňování poměrů," sdělil ČTK předseda ODS Petr Fiala. Vláda podle něj nouzový stav k ničemu nepotřebuje. "Neudává žádné důvody, proč ho chce prodlužovat. Koronavirovou krizi nepodceňujeme, ale vláda ji ani nemůže využívat ve svůj prospěch," uvedl. "V první chvíli, kdy to zdravotní situace dovolí, musíme lidem vrátit jejich svobody a rychle se vrátit k normálnímu životu," dodal.

Koronavirovou krizi nepodceňujme, ale vláda ji ani nemůže využívat ve svůj prospěch. V první chvíli, kdy to zdravotní situace dovolí, musíme lidem vrátit jejich svobody a rychle se vrátit k normálnímu životu.

— Petr Fiala (@P_Fiala) April 15, 2020

Šéf Starostů a nezávislých Vít Rakušan poznamenal, že vláda naplánovala uvolňování přijatých krizových opatření až do června, tedy daleko za nyní schválenou hranici nouzového stavu. "Ale my tentokrát už budeme chtít tvrdá data: procento promoření populace, prognózu vlády, jak se bude situace vyvíjet. Jinak nevidím důvod, proč zvedat ruku pro prodloužení nouzového stavu," napsal ČTK.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš poznamenal, že až strana žádost obdrží, projedná ji na poslaneckém klubu. "Podstatné pro nás bude i odůvodnění," podotkl.

Podle předsedy SPD Tomia Okamury musí o prodloužení nouzového stavu rozhodnout doporučení odborníků na základě epidemiologické situace. "A ne PR výstupy pana ministra Hamáčka, který navíc nepředložil žádnou relevantní analýzu stavu. SPD se bude příští týden na schůzi Sněmovny rozhodovat až na základě aktuálních doporučení odborníků," napsal Okamura ČTK.

Hamáček dnes po zasedání krizového štábu zopakoval, že nouzový stav bude podle jeho názoru nutné prodloužit. "Pokud bychom zrušili nouzový stav, nebylo by možné využívat mimořádná oprávnění a fungování vlády by bylo velmi obtížné," řekl. Znovu zdůraznil, že trvání nouzového stavu nebrání tomu, aby byla některá bezpečnostní opatření uvolňována. Nouzový stav podle něj značně usnadňuje objednávky ochranných pomůcek.

K prodloužení nouzového stavu vláda potřebuje souhlas Poslanecké sněmovny. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v pondělí řekl, že nutnost dalšího prodloužení nouzového stavu chce kabinet zvážit před jeho koncem, aby měla aktuální data o epidemii nového typu koronaviru. Do konce dubna ho vláda prodloužila minulý týden poté, co dostala souhlas poslanců.

Nouzový stav je státní krizové opatření vyhlašované v případě závažných situací, které ve značném rozsahu ohrožují životy, zdraví či majetek anebo vnitřní pořádek a bezpečnost. Státu aktuálně umožňuje mimo jiné rychle nakupovat zdravotnické ochranné prostředky, protože se nemusí řídit zákonem o zadávání veřejných zakázek.

Související

ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.
Jan Hamáček

Policie odložila kauzu Hamáčkovy neuskutečněné cesty do Moskvy

Policie odložila kauzu neuskutečněné cesty do Moskvy bývalého ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). Informaci České televize potvrdil ČTK mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Podle policie zanikla trestní odpovědnost, protože Hamáček od dalšího jednání dobrovolně upustil.

Více souvisejících

Jan Hamáček Markéta Pekarová Adamová Vojtěch Filip (KSČM) Petr Fiala (ODS) Vít Rakušan (STAN) Tomio Okamura ODS top 09 Ivan Bartoš (Piráti) KSČM Svoboda a přímá demokracie (SPD) Poslanecká sněmovna Vláda ČR Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 9 minutami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 39 minutami

před 39 minutami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 8 hodinami

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy