Petříček a Lajčák jednali o spolupráci obou zemí i V4

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) dnes v Praze se slovenským ministrem zahraničí Miroslavem Lajčákem řešil záležitosti Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), visegrádské čtyřky, ale i společné zasedání vlád obou zemí, které se uskuteční v listopadu. Novinářům to řekli na tiskové konferenci u příležitosti Ekonomického a environmentálního fóra OBSE, které se tento týden koná v Praze. Lajčák na něj dorazil jako úřadující předseda organizace.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Tomáš Petříček
doporučujeme

Petříček ocenil slovenské předsednictví v OBSE. "Považuji OBSE za významnou organizaci, která přispívá k bezpečnosti v Evropě. Slovensko se s předsednictvím vyrovnalo velice dobře a nastavilo laťku vysoko," konstatoval. Lajčák označil Česko za aktivního a viditelného člena organizace, který je slovenským přítelem a spojencem, na něhož se dá spolehnout.

Ekonomické a environmentální fórum se v Praze koná ode dneška do pátku. Účastní se ho představitelé vlád, akademici i zástupci nevládních organizací a soukromého sektoru. Mezi témata patří udržitelný rozvoj, omezování důsledků lidské činnosti na životní prostředí či energetická bezpečnost.

OBSE vznikla v roce 1995 z Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě (též Helsinská konference) a je největší mezinárodní organizací zaměřenou na otázky bezpečnosti. Jejími členy jsou státy z Evropy, Asie a Severní Ameriky. Ekonomické a environmentální fórum je jednou z institucí OBSE.

Ministři se dotkli i bilaterální problematiky, které se bude 11. listopadu ve Valticích týkat i další společné jednání české a slovenské vlády. "Hovořili jsme i o spolupráci ve V4," uvedl Petříček. Lajčák dodal, že V4 je silné uskupení. "Záleží nám na tom, aby byla v Evropské unii vnímána jako součást řešení, ne jako součást problémů," dodal.

Česko v rámci svého předsednictví ve Visegrádu chystá na první polovinu příštího roku několik summitů na úrovni šéfů diplomacií, které budou rozšířené i o zástupce zemí Východního partnerství či skupiny severských a pobaltských zemí. "Krátce jsme hovořili i o současném ustavování nové Evropské komise, vyměnili si názory na rozložení portfolií a také se dotkli otázky brexitu," řekl Petříček.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německá cesta není pro ČR. Chceme si sami určit energetický mix, řekl…

22.09.2019 14:33 Česká republika by měla mít možnost si sama určovat podobu svého energetického mixu a jaderná…

Vládní čtvrť? U Moravce bylo dusno, Zaorálek ztrhal Babišův "skandální…

22.09.2019 14:15 Aktualizováno Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) odmítá plán premiéra Andreje Babiše (ANO) na vybudování…

Zaorálek hrozí demisí: Nebyl bych ve vládě odpovědné za abolici Babiše

22.09.2019 13:45 Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) by nezůstal ve vládě, která by byla spoluodpovědná za…

30. výročí sametu: Zeman se na veřejnosti neukáže. 17. listopad nebyl…

22.09.2019 13:28 Prezident Miloš Zeman se letos nezúčastní veřejných připomínkových akcí k 30. výročí sametové…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama