Petříček a Lajčák jednali o spolupráci obou zemí i V4

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) dnes v Praze se slovenským ministrem zahraničí Miroslavem Lajčákem řešil záležitosti Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), visegrádské čtyřky, ale i společné zasedání vlád obou zemí, které se uskuteční v listopadu. Novinářům to řekli na tiskové konferenci u příležitosti Ekonomického a environmentálního fóra OBSE, které se tento týden koná v Praze. Lajčák na něj dorazil jako úřadující předseda organizace.

Tomáš Petříček
doporučujeme

Petříček ocenil slovenské předsednictví v OBSE. "Považuji OBSE za významnou organizaci, která přispívá k bezpečnosti v Evropě. Slovensko se s předsednictvím vyrovnalo velice dobře a nastavilo laťku vysoko," konstatoval. Lajčák označil Česko za aktivního a viditelného člena organizace, který je slovenským přítelem a spojencem, na něhož se dá spolehnout.

Ekonomické a environmentální fórum se v Praze koná ode dneška do pátku. Účastní se ho představitelé vlád, akademici i zástupci nevládních organizací a soukromého sektoru. Mezi témata patří udržitelný rozvoj, omezování důsledků lidské činnosti na životní prostředí či energetická bezpečnost.

OBSE vznikla v roce 1995 z Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě (též Helsinská konference) a je největší mezinárodní organizací zaměřenou na otázky bezpečnosti. Jejími členy jsou státy z Evropy, Asie a Severní Ameriky. Ekonomické a environmentální fórum je jednou z institucí OBSE.

Ministři se dotkli i bilaterální problematiky, které se bude 11. listopadu ve Valticích týkat i další společné jednání české a slovenské vlády. "Hovořili jsme i o spolupráci ve V4," uvedl Petříček. Lajčák dodal, že V4 je silné uskupení. "Záleží nám na tom, aby byla v Evropské unii vnímána jako součást řešení, ne jako součást problémů," dodal.

Česko v rámci svého předsednictví ve Visegrádu chystá na první polovinu příštího roku několik summitů na úrovni šéfů diplomacií, které budou rozšířené i o zástupce zemí Východního partnerství či skupiny severských a pobaltských zemí. "Krátce jsme hovořili i o současném ustavování nové Evropské komise, vyměnili si názory na rozložení portfolií a také se dotkli otázky brexitu," řekl Petříček.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

První návrh státního rozpočtu pro rok 2021: Schillerová plánuje schodek…

19.09.2020 23:00 Aktualizováno Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v prvním návrhu státního rozpočtu na rok 2021 plánuje…

Není nutné zastavovat kulturní akce, shodli se Zaorálek a Hamáček

19.09.2020 17:34 Aktualizováno Ministři kultury Lubomír Zaorálek a vnitra Jan Hamáček (oba ČSSD) se shodli na tom, že nyní není…

Chystá se změna azylového zákona, počítá s aktivováním "řízení v případě…

19.09.2020 15:14 Nejvyšší správní soud (NSS) by již v budoucnu nemusel přezkoumávat rozhodnutí ministerstva vnitra a…

Transparency International monitoruje volební kampaň, hodnocení zveřejní…

19.09.2020 11:59 V kampani před krajskými volbami využily strany on-line prostor, ale desítky milionů investovaly i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama