Petříček a Szijjártó jednali v Praze. V4 trvá na rozšíření EU o západní Balkán

Rozšíření EU o státy západního Balkánu je v ekonomickém i bezpečnostním zájmu společenství. Novinářům to dnes v Praze řekl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó po jednání s kolegy ze zemí visegrádské skupiny (V4), kritizoval přitom malý pokrok v přístupových rozhovorech v posledním půl roce. Český ministr Tomáš Petříček (ČSSD) řekl, že všechny země V4 mají zájem na pokroku v přístupových rozhovorech s balkánskými státy.

Nedostatek pokroku v přístupových rozhovorech označil Péter Szijjártó za jednu z největších chyb Evropské komise předsedy Jeana-Claudea Junckera, jejíž mandát skončil minulý týden. Finské předsednictví EU v tomto roce bylo podle Szijjártóa jediné, za jehož fungování se neotevřela žádná nová vyjednávací kapitola s žádnou kandidátskou zemí.

"Odkládání rozšíření a kladení překážek tomuto procesu je politika, která jde absolutně proti evropským zájmům," řekl maďarský ministr. Podle něj nová komise, v níž má Maďarsko eurokomisaře pro rozšíření, musí při jednání s kandidátskými zeměmi výrazně pokročit.

"Rozšíření je nezbytné a nutné pro posílení Evropské unie. My jako středoevropské země, které jsou v sousedství toho regionu, chápeme poněkud lépe, jak důležité to je pro Evropskou unii z pohledu ekonomického, politického, strategického i bezpečnostního," řekl Szijjártó.

Také Petříček vyjádřil podporu pro rychlejší jednání s balkánskými státy. "Západní Balkán je strategicky důležitý region s ohledem na naši bezpečnost, s ohledem na stabilitu Evropy. Měli bychom podpořit urychlení toho procesu, protože se jedná o malý region, který do Evropské unie patří," řekl.

Zdrženlivě se vyjádřil k francouzským návrhům na reformu pravidel pro přijímání nových členských zemí do EU, podle něj už současná pravidla umožňují vyjednávací proces revidovat podle vývoje v kandidátské zemi. "Naše priorita je, aby ta vnitroevropská debata nebyla překážkou pro další pokrok ve vztahu ke kandidátským zemím," řekl Petříček.

Vyjádřil také naději, že se v příštím roce podaří spustit zahájení přístupových rozhovorů s Albánií a Severní Makedonií, které letos v říjnu zablokovala Francie.

Související

Více souvisejících

Péter Szijjártó Tomáš Petříček visegradská čtyřka Maďarsko EU (Evropská unie) Česká republika Severní Makedonie albánie

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy